.

18 Şubat 2019 Pazartesi 01:05

.

Yorumlar

Et Yiyemeyen Halk Ne Yiyor ?

17 Şubat 2019 Pazar 23:37

Et Yiyemeyen Halk Ne Yiyor ?

2016 yılında kişi başına yıllık 14.70 kilo olan

kırmızı et tüketimimiz yüzde 7.21 azalarak

geçen yıl 13.64 kiloya düştü.

Makarna tüketimimiz ise artıyor. Kişi başına 7.5 kilo olan makarna tüketimi ise 8.7 kiloya yükseldi.

 

 

 

 
 

Üretilen hayvan sayısının yetersizliği nedeniyle sürekli yükselen et fiyatlarına ithalat da çözüm olamayınca, alım gücü azalan halk son 2 yıldır et yerine makarna tüketimine yöneldi. 2016 yılında kişi başına 14.70 kilo olan kırmızı et tüketimimiz son 2 yılda yüzde 7.21 oranında azalarak 2018 yılında 13.64 kiloya düştü.

Bu durum 4 kişilik çekirdek bir ailede 2 yıllık et tüketiminin yaklaşık4 kilo azalması anlamına geliyor. Buna karşılık makarna tüketimi son 2 yılda yüzde 16 oranında artış gösterdi. 2010 yılında kişi başına 6 kilo olan makarna tüketimi 2016 yılında 7.5 kiloya, 2018 yılında da 8.7 kiloya çıktı.

ÜRETİM AZALIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, et tüketiminin azalmasının en büyük nedeninin başarısız ve ithalata dayalı hayvancılık politikası olduğunu belirterek, “Yoksul ailelerinin ucuz ete ulaşması her geçen yıl daha da zorlaşıyor” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin sürekli et ithalatının biteceğine yönelik beyanat verdiğine dikkat çeken Sarıbal, şunları söyledi:

 

“Ancak rakamlar öyle demiyor. Keçi eti üretimimiz 2017 yılına göre yüzde 63.75, koyun eti üretimimiz 2010 yılına göre yüzde 25.68, manda ve malak eti üretimimiz 2010 yılına göre yüzde 88.1 ve sığır eti üretimimiz 2016 yılına göre yüzde 5.22 azaldı. Mera alanları tahrip edilmiş, yem fiyatları almış başını gitmiş. Bu durumda besicinin düşük fiyatla et üretmesini beklemek mümkün değildir. Üzülerek belirtiyorum ki, paranız olsa da artık et ithalatı yapamayacaksınız.

Acil olarak ulusal bir karar almak gerekir. Bu gidişata dur demek için 2010 yılından bu yana izledikleri ithalata dayalı tarım politikasından vazgeçip girdileri azaltacak ve ülke çiftçisinin gelirini artıracak politikalar ortaya koymaları şart.”

8 yılda 8 milyarlık et ithalatı yaptık

2010 yılından günümüze kadar Brezilya, Uruguay, İrlanda, Romanya, Macaristan, Ukrayna, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Avustralya, İtalya, İspanya, Bosna Hersek, Polonya ve Fransa gibi ülkelerden gerçekleştirdiğimiz büyükbaş, küçükbaş canlı hayvan, karkas ve kemiksiz sığır eti ithalatına ödenen para 7 milyar 919 milyon 549 bin lira oldu.

8 yılda Türkiye, 1 milyon 485 bin 298 adet büyükbaş, 406 bin 821 adet küçükbaş olmak üzere toplam 1 milyon 892 bin 119 canlı hayvan ithalatı yaptı. Ödediği para ise 6 milyar 215 milyon 213 bin TL oldu. Karkas ve kemiksiz et ithalatıyla birlikte ödenen para toplamda 7 milyar 919 milyon 549 bin liraya ulaştı.

Yorumlar

Timur pis işler var dedi..

17 Şubat 2019 Pazar 01:13

Timur pis işler var dedi..

Ereğli Siyasetine Damga Vuran Olayda Timur her şeyi Gazetecilerden öğrendi ... Ama günler evvelinden Ahlaksız Teklifler var diyen Mustafa Timur neden partisi aday çıkartınca tabelayı söküp parti binasının olduğu yere CHP afişleri astı ?

Demokratik Sol Parti (DSP) Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Mustafa Timur, son günlerde gündemden düşmeyen partisi ile ilgili şok açıklamalarda bulundu.

DSP Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü lağvettiğini (ortadan kaldırmak) ifade eden Timur, İlçe Başkanlığı ve Genel Merkez Parti Meclisi Üyeliğinden istifa edeceğini açıkladı.

 Mustafa Timur, şunları söyledi:

"Partinin tabelasını söktüğüm ve aynı zamanda kendi mülküm olan parti binasını kapattığım doğrudur. Olayların bu noktaya gelmesinde belediye başkan adayı Burak Müftüoğlu'nun hiçbir etkisi yoktur. O'nu da kullanıyorlar! Bu işte DSP Genel Başkanından tutun da Zonguldak İl Başkanının, AK Partililerin ve CHP'lilerin de parmağı var! Ben partiyi Ereğli'de lağvettim, tekrar açabiliyorlarsa açsınlar! Ereğli'de böyle çirkin olaylarla gündeme gelmekten dolayı üzülüyorum, ancak olaylar ulusal basında kadar yansıdı. Olayların bu noktaya gelmesinin arkasında pis işler olduğunu düşünüyorum! Çok yakın bir zamanda partideki bütün görevlerimden resmi olarak istifa edeceğim ve bu pis olaylarla ilgili açıklama yapacağım."

 

 

Yorumlar

Sendika Başkanı Kızını Şimdide Ersem’ e tayin mi ettirdi ?

16 Şubat 2019 Cumartesi 23:35

Sendika Başkanı Kızını Şimdide Ersem’ e tayin mi ettirdi ?

Sözleşme Öncesi Kızını Göztepe Hastanesine Sokan Türk Metal Sendika Başkanı M.Ercan işçilerden tepki beklerken Destek görünce şimdide Evladını Ereğli Demir Çelik Fabrikasına geçiş yolunda son safha olan Ersem’e aldırdığı bilgisine ulaşmış bulunuyoruz..

İşçilerden sendikaya destek ziyareti…

adı altında manşetlere konu olan bu

haberde Metin Ercan’ı Tebrik ediyorum. 

 
 

 

İşçilerden sendikaya destek ziyareti…
 
Ne acı bir olay !
Sözleşme öncesi kızlarını damadını işe sokan insanlara tepki yerine İşçilerden sendikaya destek ziyareti…

Sendikanın resmi internet sitesinde yer alan haberde, işçiler, vardiya çıkışı gerçekleştirdikleri ziyarette, Erdemir ile sendika arasında devam eden 27. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine yönelik sendikanın yanında durduklarını ifade ettikleri belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İş yerinden vardiya çıkışında gelen emekçi arkadaşlarımız, teşkilatımızla birlikte hareket edeceklerini belirterek, mücadelemizdeki kararlılıklarını bildiriyorlar. Şube Başkanımız Metin Ercan da üyelerimizin desteğinin her zaman Türk Metal’e güç verdiğini belirterek, bunun karşılığında da emekçi kardeşlerimizin refah seviyelerini ve yaşam koşullarını göz önünde bulunarak sözleşme sürecini devam ettirdiklerini kaydetti. Şube Sekreterimiz Yakup Yılmaz ile Şube Mali sekreterimiz Hakan Eskibina’yı ziyaretlerinin ardından sendika lokalinde toplanan üyelerimize, Başkan Ercan, sözleşmede gelinen süreçle ilgili bilgiler aktardı.”

Akgün medya yorumu:

Sendika bu saatten sonra ne yapsa yeridir .

Helal olsun sana sendika ...

Siz ki işçilere böyle davranarak hala bu işçilerden bu desteği alabiliyorsanız benden size sonuna kadar destek ..

Helal olsun hakedene onların istediği şekilde davranıyorsunuz bunu anladım artık...

Yorumlar
  • Çekyat
    17 Şubat 2019 Pazar 00:10

    Allah belanızı versin oypalılar işten atılsın sendikacıların çocukları damat adayları işe başlasın. Haram yiyen kusmadan ölmez. Kusmugunuzda boğulmanız dileğiyle sendika ve sendika yalakaları

Güvercin Uçuverdi Kanadın açıverdi şimdi de damdan düşüverdi

16 Şubat 2019 Cumartesi 18:46

Güvercin Uçuverdi Kanadın açıverdi şimdi de damdan düşüverdi

DSP ilçe başkanı varken genel merkezden atandım diyen Müftüoğluna Osmanlı Tokadı! Timur’dan “Hadi şimdi genel Merkezden koltukta iste “tarzı yaklaşım.

Mustafa Timur‘un BELEDİYE Başkanlık adaylığı hakkında bana söylenen yada benim bilgim haberim yok diye yapmış olduğu sosyal medya paylaşımı dün gece çok konuşulmuştu.

Kamuoyunda 4 günden beri herkesin duyduğu  lakin tek ilçe başkanının Ben duymadım diye iddia ettiği belediye başkan adayı olan Burak Müftüoğlu az önce açıklandı.

Bu olayın akabinde  Mustafa Timur” benim Bu olayın başından sonuna yani şu ana kadar haberim yok.

Konuyu medyadan öğrendim genel merkezden konu hakkında şahsıma en ufacık  bir  açıklama yapılmadı Dedi ve DSP ye ait tüm tabelaları parti teşkilatından söktü ..

 

Yorumlar