Ödemeler başladı

19 Mayıs 2020 Salı 02:48

Ödemeler başladı

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 6-10 Haziran'da yatması gereken Haziran ayı burs ve kredi ödemelerini, yükseköğrenim öğrencilerinin hesaplarına bayram öncesi yatırmaya başladı.

6-10 Haziran tarihlerinde yatması gereken Haziran ayı burs ve kredi ödemelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bayram öncesi ödeme kararı alan Gençlik ve Spor Bakanlığı, 19 Mayıs tarihi itibarıyla burs ve kredi ödemelerine başladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bayram öncesi yatırılacağı müjdesini verdiği yükseköğrenim burs ve kredi ödemelerinin 19 Mayıs tarihi itibarıyla öğrencilerin hesaplarına yatmaya başladığını bildirdi.

Ödemelerin TC kimlik numarasının son hanesine göre yapılacağını ifade eden Bakan Kasapoğlu, 19 Mayıs'ta başlayan ödemelerin 23 Mayıs'ta tamamlanacağını belirtti.

Pandemi sürecinde devlet ve millet olarak ortak bir mücadele sürdürüldüğünü belirten Bakan Kasapoğlu, "Güçlü devlet olmanın avantajlarını yaşıyoruz. Bugünleri devlet ve millet işbirliği ile kısa zamanda atlatacağız.

Her zaman olduğu gibi bu süreçte de öğrencilerimizin yanındayız." ifadelerini kullandı.

TC Kimlik numarasının sonu "0" olanlar 19 Mayıs,

"2" olanlar 20 Mayıs,

"4" olanlar 21 Mayıs,

"6" olanlar 22 Mayıs,

"8" olanlar 23 Mayıs'ta ödemelerini alabilecek.

 

Yorumlar

Bir Oyuncak, Bir Kitap, Bir Umuttur…

18 Mayıs 2020 Pazartesi 00:10

Bir Oyuncak, Bir Kitap, Bir Umuttur…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik kolları tarafından ‘Bir Oyuncak, Bir Kitap, Bir Umuttur…’ kampanyası düzenlendiği bildirildi.

Ereğli Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik kolları tarafından çocuklar için Kitap ve oyuncak kampanyası başlatıldı.

Kampanyaya katılmak isteyenlerin kitap ve oyuncakları Orhanlar Mahallesi Süleyman Seba sokak üzerinde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi ilçe binasına getirerek teslim edebilecekleri ifade edildi.

Yorumlar

Okullardaki TYP özel güvenlik görevlilerine kadro TBMM'de

13 Mayıs 2020 Çarşamba 21:10

Okullardaki TYP özel güvenlik görevlilerine kadro TBMM'de

Toplum Yararına Programlar kapsamında okullarda görevlendirilen özel güvenlik görevlilerine kadro verilmesi önerisi İYİ Parti Ankara Milletvekili ŞENOL SUNAT Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK'a sunuldu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

İYİ Parti Ankara Milletvekili ŞENOL SUNAT Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında İŞKUR tarafından devlet okullarında görevlendirilen özel güvenlik görevlilerimiz büyük mağduriyetler yaşamaktadır.

Bu personele Eylül, Ekim aylarında işbaşı yaptırılmakta; Haziran ayında personel işten çıkarılmaktadır. Çalıştıkları süre bir yıldan az olduğu ve işçi statüsünde olmadıkları için kıdem tazminati, ihbar tazminatı ve işsizlik maaşı gibi hakları da bulunmamaktadır.

9 ay boyunca okulda çalışan bir güvenlik görevlisinin dönem sonunda işten çıkarılması ilgili şahsa olduğu kadar çalıştığı okula da zarar vermektedir çünkü ilgili personel 9 ay boyunca çalıştığı okulda tecrübe sahibi olmuş, okulun çevresini tanımış, fiziki yapıyı öğrenmiş, öğrenci ve velilerle bir bağ kurmayı başarmıştır.

Dönem sonunda tecrübeli personelin işten çıkarılarak yeni personelin işe alınması ilgili okula ve öğrencilerimize karşı doğacak olası tehlikelere müdahaleyi olumsuz yönde etkileyecektir.

Gerek okullarımızın ve öğrencilerimizin güvenliklerinin sağlanabilmesi gerekse güvenlik görevlilerimizin mağduriyetlerinin giderilmesi için tüm Toplum Yararına Programlar kapsamında çalışan vatandaşlarımıza kadro verilmesi; ilgili personelin süreklilik esasına göre çalıştırılması gerekmektedir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1. Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında İŞKUR tarafından devlet okullarında görevlendirilen özel güvenlik görevlisi sayısı kaçtır?

2. Bu kapsamda görevlendirilen özel güvenlik görevlileri neden her dönem değiştirilmektedir?

3. TYP kapsamında çalışan özel güvenlik görevlilerinin mağduriyetlerini gidermeyi ve kendilerine kadro imkanı sağlamayı düşünmüyor musunuz?

Yorumlar
 • Sibel
  29 Mayıs 2020 Cuma 22:25

  3 haftamız kaldı lütfen bize de kadro gelsin typ t2mizlik elemani

 • MALATYALİ
  29 Mayıs 2020 Cuma 21:55

  SAYİN CUMHURBASKANİM VE BAKANLARIM. LUTFENN İSİMİZDE SUREKLİLİK OLSUN. LÜTFEN.

 • Serpil
  29 Mayıs 2020 Cuma 19:16

  Sayın CUMHUR BAŞKANIMIZ sesimizi duyun bu pandemi döneminde bizleri işsiz bırakmayın okullarda Güvenlik olarak çalışmakta olan Özel Güvenlik Görevlilerinin işine son vermeyin okadar işsiz insan varken bizleri de işsiz kalacağız bizim sesimizi duyun ve bizlere kadro imkanı verin bizler işsiz kalmak istemiyoruz..

 • Firdevs
  28 Mayıs 2020 Perşembe 21:50

  Lüt fen cumhur başkanım sesimizi duy ne olur kadro istiyoruz bir ayımız kaldı asgari ücrete razıyız sürekli çalışalım sesimi duy ne olur

 • Fevzi
  27 Mayıs 2020 Çarşamba 00:02

  Görevimizin devamlı olmasını siZden talep ediyoruz sayın bakanım sesimize kulak verin

 • Cemil uğuz
  26 Mayıs 2020 Salı 12:58

  M.E.B.bünyesinde okulda typ özel güvenlik görevlisi olarak çalışmakta yım ben ve benim gibi durumdaki tüm arkadaşlara destek olun lütfen bizlere daima kalıcı bir iş veya kadro gibi iş verilmesini siz büyüklerimiz den Arz ederim Saygılarımla.

 • Cemil uğuz
  26 Mayıs 2020 Salı 12:38

  Okulda tüp özel güvenlik görevlisi olarak çalışmakta yım fakat Haziran ayında işkur tarafından işime son verilecek. Şimdiden kara düşünmekteyim. Bizler 5 yılda bir bir sürü masraf ediliyoruz. Bu siztem sadece bizim güvenlik teşkilatında var.Burdan Devletimize sesleniyorum lütfen bizlere sahip çıksınlar. Yani kadro veya daimi kalıcı bir iş versinler.Saygılar.

 • Saniye
  26 Mayıs 2020 Salı 09:28

  Okullardan hastanelere görevlendirildik çok şükür rabbime

 • Ibrahim
  25 Mayıs 2020 Pazartesi 21:13

  Kadro istiyoruz sayın cumhurbaşkanım sesimizi duyun

 • Ercan
  25 Mayıs 2020 Pazartesi 21:04

  Sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız lütfen bizler typ li olarak sizlerden kadro istiyoruz yardım etmenizi diliyoruz tesekkurler

 • Tülay
  25 Mayıs 2020 Pazartesi 15:31

  Sayın Cumhurbaşkanız her sene işe Alındık Haziran da çıkarıldık. Bi de 24 ay yasası kapsamında İşkurdan işten çıkarılçağız sitresi Lütfen Bizim Sesimizide duyun Cumhurbaşkanım bizde Aile bakıyoruz. Lütfen bizde Kadro İstiyoruz. İşsiz Kalmak istemiyoruz

 • İbrahim
  24 Mayıs 2020 Pazar 17:01

  Bu pandemi sürecinden sonra okullardaki özel güvenlik görevlileri olmazsa olmazdır görevliler kesinlikle kalıcı hale gelmelidir tecrübeli personel sürekli yenilenmektedir özel güvenlik görevlisi bı öğretmen bı idareci kadar önem arz etmektedir süreklilik şarttır

 • Cüneyt Kandemir
  24 Mayıs 2020 Pazar 01:44

  Sayın Cumhurbaşkanımız ve bakanlarımız lütfen bizler typ li olarak sizlerden kadro istiyoruz yardım etmenizi diliyoruz tesekkurler

 • Elif naz
  23 Mayıs 2020 Cumartesi 21:58

  Sayin yetkiler 30 bin özel güvenlikçiler haziranda işsiz kalıyor herkesin bir ailesi var sayin yetkiler MEB ÖZEL güvenlikçiler saip çıkalım haziranda 30 bin kişi işsiz kalacak.

 • Fatma
  20 Mayıs 2020 Çarşamba 22:59

  Pandemi suresince tatilsiz çalıştık yurtlara görevlendirildik bizde kadro istiyoruz artik

 • Typ güvenlik
  20 Mayıs 2020 Çarşamba 04:19

  Hergün bi umutla iyi bir haber bekliyoruz Allah aşkına duyun artık sesimizi

EREĞLİ'DE BİLİNÇSİZ SOSYAL MESAFE ANLAYIŞI FELAKETE GİDER Mİ

28 Nisan 2020 Salı 11:29

EREĞLİ'DE BİLİNÇSİZ SOSYAL MESAFE ANLAYIŞI FELAKETE GİDER Mİ

Ereğli'de, 'şifre' kuyruğu! adı altında kişilerin sosyal mesafe kurallarını hiçe saymaları gözden kaçmıyor ve ister istemez bu sorumsuzluğun bir bedeli olur mu diye düşünmektende kendimizi alamıyoruz ..

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, korona virüs salgını nedeniyle 4 günlük sokağa çıkma yasağının ardından vatandaşlar caddelere, sokaklara, banka ve marketlere akın etti.

1000 TL lik yardım parası için PTT önünde kuyruk oluşturan halk şehrin sağlığını tehdit eder sekilde sorumsuzluk örneği gösteriyor .

4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının ardından, Ereğlili vatandaşlar korona virüs salgınına rağmen 'EVDE KAL' çağrılarını unutup, maskelerini takan vatandaşların banka ve postane önlerinde uzun kuyruklar oluşturdu.

4 gün süren kısıtlamada kurallara uyan vatandaşlar, kısıtlamanın ardından sosyal mesafe kurallarına uymadı ve şehrin sağlık güncellemesini sıkıntıya soktu .

1000 TL'lik yardım parası ve e-devlet şifresini alabilmek için sabahın erken saatlerinden itibaren PTT önünde beklemeye başlayan halk çarşı merkezde, banka kuyruklarında ,marketlerde de  bu sorumsuzluklarına devam ettikleri takdirde  uzmanların ortak görüşü"sosyal mesafe kuralları uymamak,maske ve  eldiven kullanma alışkanlıklarımız dan bu kadar erken kurtulmak şehrin salgına yakalanmasına  çok büyük katkı sağlayacağı ,sıcaklar geldiğinde de herkes sokaklarda değil evlerinde oturmak zorunda kalacağı için şimdiden kuralları esnetmemiz gerektiğini vurguluyorlar"

EMNİYET VATANDAŞIN GÜVENLİGİ VE SAĞLIĞI İÇİN   HER YERDE ,

Vatandaşların sosyal mesafeye uymadığının görülmesi üzerine, yoğunluk yaşanan banka ve PTT önünde polis ekibi görevlendirildi.

Vatandaşlar, banka ve PTT'de olduğu gibi marketlerin önlerinde de alışveriş yapabilmek için kuyrukta bekledi. İlçe halkının sahil ve parklarda ise gezinti amaçlı yoğunluk göstermediği gözlendi.

Kdz. Ereğli ilçe merkezinde pazar yerine giden yolların çift girişten kapanması nedeniyle PTT kavşağında ve Meydanbaşı Caddesi üzerinde yoğunluk yaşandı. Araç trafiği yoğunluğu nedeniyle zaman zaman İbrahim Efe Caddesi'nde de trafik kilitlendi.

Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı polis ekipleri, gün boyu hem bankalar hem de trafikte olumsuzluk yaşanmaması için yoğun bir çaba gösterdi. 

Yorumlar

MEB'den Kadroya Geçen Taşeron İşçilere ek ödeme, yeni görev

6 Nisan 2020 Pazartesi 10:13

MEB'den Kadroya Geçen Taşeron İşçilere ek ödeme, yeni görev

MEB'den Kadroya Geçen Taşeron İşçiler İçin Yeni Görev ve Ek Ödeme Yazısı

Taşerondan kadroya geçen işçileri ilgilendiren son dakika açıklaması geldi.

MEB tarafından 81 şehre gönderilen yazıda işçilere direksiyon sınavında görev verilmesi ve ek ödeme yapılması gerektiğinin altı çizildi.

İşte o yazı.

Kadro alan taşerona yeni görev ve ek ödeme yazısı. Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşları bünyesinde çalışan yüz binlerce taşeron işçi , Olağanüstü Hal kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile kadroya alınmıştı.

Kadro sonrası işçiler maaş ve diğer özlük haklarında mağduriyet yaşadı.

Yaşanan bu sorunlar ise hala çözüm bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafındna bir bir görüş yazısı yayımlandı.

Yayımlanan yazıda , kadroya geçen 4/D statüsündeki işçilere döner sermayeden görev verilebileceği ve bu görevlerine uygun şekilde işçilere ek ödeme verilebileceği bildirildi.

Taşeron şirketlerden kadroya geçen personeller de bu düzenlemeden faydalanabilecek. MEB tarafından yayımlanan resmi görüş yazısının ilgili kısımları şu şekilde:

Söz konusu yazıda, direksiyon dersi uygulama sınavında görev yapacak işçiler için şu ifadelere yer verildi:

"Sözleşmelerinde aksine bir hüküm bulunmadıkça 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre 4-B'li ve 4-D'li personele döner sermayeden görev verilebileceği ve bu görevlerine uygun ücretlerin ödenebileceği belirtilmektedir." MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından Mart ayında yayımlanan ve il müdürlüklerine gönderilen resmi yazıda , sürücü belgesi alan vatandaşların katılmak zorunda olduğu direksiyon uygulama sınavında sözleşmeli personel ve taşerondan kadroya geçen personellere ilişklin karara yer verildi.

Bu yazıya göre direksiyon dersi sonrası uygulama sınavında görev alacak işçiler için şu ifadelere yer verildi: "Sözleşmelerinde aksine bir hüküm bulunmadıkça 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre 4-B'li ve 4-D'li personele döner sermayeden görev verilebileceği ve bu görevlerine uygun ücretlerin ödenebileceği belirtilmektedir. Diğer taraftan söz konusu personel 5510 sayılı İş Kanunu'na tabi olup aldıkları ücretlerin tamamı SGK primine tabidir. Bu nedenle de verilen bu tür görevlerde görev yapacakları günden bir gün önce SGK girişi yapılması mecburiyeti vardır. Bu kapsamda, il milli eğitim müdürlüklerinin cezai müeyyidelerle karşılaşmamaları ve sıkıntılar yaşanmaması için il/ilçe milli eğitim müdürlüğü tarafından son gün (Cuma günü) resen görev verilirken, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bulunan 4-B'li ve 4-D'li personel kapsamı dışındaki personele öncelik verilerek görevlendirmelerin yapılması hususunda," ifadelerine yer verilmiştir.

Ancak bazı il/ilçe milli eğitim müdürlüklerinin ilgi yazıyı gerekçe göstererek yukarıda belirtilen personele görev vermedikleri Bakanlığımıza ulaşan duyumlardan anlaşılmaktadır.

Yukarıda da açıklandığı üzere, 4-B'li ve 4-D'li personelin sistem üzerinden müracaatta bulunarak direksiyon eğitimi dersi uygulama sınavlarında görev almasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır." Söz konusu yazı ile , işçilere görev vermeyen il milli eğitim müdürlükleri uyarıldı ve görev verilmesi gerektiği bildirildi.

Yorumlar