2019 eylül ayında Ereğli tekli eğitime geçiyor

5 Nisan 2019 Cuma 17:17

2019 eylül ayında Ereğli tekli eğitime geçiyor

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, İlçe Milli eğitim Müdürü İsmail Aksoy ile birlikte ilçede yapımı devam eden okulları inceledi. Çakır, okul inşaatlarının 3 aya kadar biteceğini ve Ereğli’de 2019-2020 eğitim öğretim döneminde tekli eğitime geçileceğini ifade etti.

AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve parti yöneticileri İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy ile birlikte ilçede yapımı devam eden Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Turizm Otelcilik), Nurdan ve Ahmet Orhan Oğuz Anaokulu, Atatürk Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Erdemir İlkokulu ve Kepez İlkokulu inşaatlarını gezerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Zonguldak genelinde tekli eğitime geçmeyen tek ilçenin Kdz. Ereğli olduğunu dile getiren AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır okul inşaatlarının 3 ay içerisinde bitirileceğini söyledi. 2019-2020 eğitim öğretim döneminde Ereğli’de tekli eğitime geçileceğini dile getiren Çakır gazetecilere şu bilgileri verdi; “Bu gün Ereğli ilçemizde inşaatı devam eden okullarımızda incelemelerde bulunduk. Ereğli’nin tekli öğretime geçmesi noktasında bu okullara çok ihtiyacımız vardı. Yapımı devam eden inşaatların her biri bölgesindeki okulları rahatlatacak. Bu okullarımızın inşaatları 2-3 ay içerisinde bitecek ve 2019-2020 eğitim öğretim yılına hepsi yetişmiş olacak. Kavaklık bölgesinde yolun üzerine ulaşım noktasında öğrencilerimiz için zorluklar vardı, onları rahatlatıyor. Kimisinde de sınıf ortalamaları yüksekti, onları daha aşağıya çekiyor. Örneğin Bilim Sanat’ın Kdz. Ereğli’de açılıyor olması bizim için çok önemli. Hem Ereğli hem de Alaplı’mızın çocukları Zonguldak’a gitmek durumunda kalıyordu. Özel çocuklarımızın daha kolay eğitim almaları sağlanmış olacak. Atatürk Ortaokulu’nun güçlendirmesini yaptırdık, çocuklarımız güçlendirilmiş binalarında eğitim-öğretim görüyor. Özetle geçtiğimiz yıl programa alınan tüm okulların inşaatları devam ediyor. Bu okulların yapılmasında emeği geçen Valimize, Kaymakamımıza, milletvekillerimize, milli eğitim müdürlerimize çok teşekkür ediyoruz. 2019-2020 eğitim öğretim yılında okulların fiziki anlamda tüm eksikleri giderilmiş olacak. Bundan sonrada eğitimdeki başarı oranlarımız çok daha yukarılara çıkacaktır. Şu an devam eden okullarımızın maliyetleri yaklaşık 30 milyon TL civarında. Yapımı devam eden bu okullarımızın tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum.”
Çakır ve beraberindekiler inşaatları devam eden okulların yöneticileri ile de bilgi alış verişinde bulundu.

Yorumlar

Seçim yasakları başladı

23 Mart 2019 Cumartesi 19:53

Seçim yasakları başladı

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimi için belirlediği propaganda serbestliği ve seçim yasakları yarın başlayacak.

Buna göre, propaganda serbestliği ve bir kısım yasaklar, 21 Mart Perşembe sabahı başlayacak ve oy verme gününden önceki gün (30 Mart Cumartesi) günü saat 18.00'de sona erecek.

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek. Seçim süresince genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak. Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan, güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılması da yasaklar arasında bulunuyor.

Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar ile taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak. Bu sürenin dışında yapılacak yayınların, tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması gerekecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu olacak. Bu kurallara aykırılığın tespiti halinde Cumhuriyet Başsavcılıklarına, Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Erişim Sağlayıcıları Birliğine bildirimde bulunulacak.

Törenlere ait yasaklar

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri, belediyeler ile bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel kişilikleri ve Bankacılık Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş ve hizmetler dolayısıyla (açılış ve temel atma dahil) törenler tertiplenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması yasak olacak. Söz konusu kuruluşlar ile kamu yararına çalışan dernek ve vakıflar, seçmenin oyunu etkileyebilecek girişimlerde bulunamayacak.

Aynı süre içinde bakanlar ile milletvekilleri yurt içinde yapacakları seçim propagandasıyla ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek.

Hediye ve eşantiyon dağıtılamayacak

Seçime katılan siyasi partiler ve adaylar kendilerini tanıtıcı nitelikte broşür, el ilanları, parti bayrağı, poster, afiş veya ses ve görüntü içeren CD, DVD gibi her türlü yayını dağıtmakta serbest olacak, belirtilen yayın veya malzemeleri dağıtacak kişiler ise 18 yaşını doldurmuş olacak. Ancak siyasi partiler ve adaylar belirtilen malzemeler dışında herhangi bir hediye ve eşantiyon dağıtamayacak, bunları üçüncü kişiler ya da kurum ve kuruluşlar aracılığıyla dağıttıramayacak.

Siyasi partiler ve adaylar, halkın huzur ve refahını bozmamak, yaya ve taşıt trafiğini engellememek koşuluyla önceden izin almaksızın stant açabilecek, bu konuda çıkabilecek uyuşmazlıkların çözümünde ise ilçe seçim kurulları yetkili olacak.

Hoparlörle propaganda

Propaganda döneminin başlangıç tarihinden bitişine kadar halkın huzur ve rahatını bozmamak koşuluyla açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonuna kadar hoparlörle propaganda yapılabilecek. Ancak başka bir siyasi parti veya bağımsız aday adına açık ya da kapalı yer toplantısı yapılan saatlerde, bu toplantıların yapıldığı yer ve binalardan işitilecek ve bu toplantıları rahatsız edecek biçimde hoparlörle propaganda yapılamayacak.

İlçe seçim kurulları, kendiliğinden veya siyasi partilerin veya bağımsız adayların istekleri üzerine mahallin özelliklerini göz önünde tutarak hoparlörle, yayının yerini, zamanını, süresini ve diğer şartlarını tespitle yetkili olacak. Siyasi partiler istemeleri halinde, ilçe seçim kurulunun düzenleyeceği programa göre varsa belediye hoparlörlerinden bedeli karşılığında eşit olarak yararlanabilecek.

Seçim büroları saat 23.00'e kadar açık kalabilecek

Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, yer aldıkları seçim çevrelerinde seçim çalışmalarını yürütmek üzere seçim büroları açabilecek. Çadır, karavan, seyyar veya sabit baraka, tır dorsesi, sabit otobüs ve kamyon kasası gibi yerler ile ticari faaliyeti devam eden iş yerleri seçim bürosu olarak kullanılamayacak.

Siyasi partilerin ve adayların seçim büroları saat 09.00'dan 23.00'e kadar halka açık faaliyette bulunabilecek. Diğer seçim faaliyetleri saklı kalmak üzere, seçim bürolarında görüntülü ve sesli propaganda yapılabilecek ancak seçim bürolarında yapılacak sesli yayınlarda çevresel gürültü ile ilgili mevzuat hükümlerine uyulacak. Seçim bürolarındaki ilan ve reklam malzemeleri 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'e kadar kaldırılacak, seçim bürolarının faaliyetleri de bu tarih ve saatte son bulacak.

Siyasi reklama ilişkin usul ve esaslar

Medya hizmet sağlayıcıları oy verme gününden önceki 24 saate kadar olan süre içinde siyasi reklam yayımlayabilecek.

Söz konusu kuruluşların bu görevi yerine getirirken demokratik toplum düzeni gereklerine uygun bir seçim yapılabilmesi için siyasi parti ve adaylara siyasi reklam tahsisi yaparken tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun hizmet sunmaları gerekecek.

Parti ve adaylar siyasi reklamlarında Türkçenin yanı sıra farklı dil ve lehçeler kullanılabilecek. Aynı reklam kuşağında, birden çok seçime katılan siyasi parti ve adayın siyasi reklam yayımlanmasını istemesi halinde istekliler arasında kura çekilecek, yayın dışında kalanlara ise istek halinde bir sonraki reklam kuşağında yayınlanması için öncelik verilecek.

Bir medya hizmet sağlayıcısında yayımlanacak siyasi reklamların ücreti, siyasi partilere ve adaylara göre değişkenlik gösteremeyecek.

Seçim sürecinde yayımlanacak siyasi reklamlar YSK kararları doğrultusunda RTÜK tarafından izlenerek denetlenecek.

Yorumlar

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

17 Mart 2019 Pazar 22:17

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü

Yorumlar

Erdemir itfaiyesi eşliğinde yangın tatbikatı

2 Mart 2019 Cumartesi 14:15

Erdemir itfaiyesi eşliğinde yangın tatbikatı

İtfaiye ekipleri yangın tatbikatı düzenledi

 1 Mart 2019 Cuma 
 97
 

 

İtfaiye ekipleri yangın tatbikatı düzenledi
 
Kdz. Ereğli’de faaliyet gösteren Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Erdemir İtfaiyesi eşliğinde yangın tatbikatı düzenledi.

 

Tatbikatın ilk aşamasında öğrenciler yangın alarmı ile okulu boşalttı. Erdemir İtfaiyesi yetkilileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine yangına nasıl müdahale edeceklerini ve yangın tüpünü nasıl kullanmaları gerektiğini anlattı. Talaş’ın üzerine benzin dökerek ateş yakan İtfaiye yetkilileri, yangın anında tüpün nasıl kullanılacağını öğrencilere uygulamalı gösterdi. Öğrenciler sırası ile yanan ateşi söndürdü.

Okul yetkilileri konu ile ilgili olarak, yangın her insanın başına gelebilir. Böyle durumlarda neler yapılması gerektiği noktasında öğrencilerimizin bilinçlenmesi için bu tatbikatı gerçekleştirdiklerini söylerken, Erdemir İtfaiyesine de teşekkür etti.

Yorumlar

Küçük Çocukların Cami Aşkı

8 Şubat 2019 Cuma 10:19

Küçük Çocukların Cami Aşkı

KIZILCA KÖYÜ MERKEZ CAMİ DE KÜÇÜK ÇOCUKLARIN CAMİ AŞKI İMRENDİRİYOR

(ÖZEL HABER) "Haydi Çocuklar Camiye" sloganıyla başlatılan programlara katılan küçük çocuklar, beş vakit namazı camide kılarak ihya oluyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı destekli Sever Gençlik kulübü organizasyonuyla KDZ.EREĞLİ İlçe Müftülüğü tarafından Kızılca Köyü Merkez Cami'de "Haydi Çocuklar Camiye, Namazını Camide Kıl, Puanları Topla, Ödülünü Kap" sloganıyla sömestr tatilinde başlatılan program kapsamında küçük çocuklar 5 vakit namazlarını camide kılıyor.

5 vakit namazını camide kılan çocuklara sürpriz hediyeler verilirken, çocukların, özellikle sabah namazına yoğun katılımları gözden kaçmıyor.

Çeşitli hediyeler alan çocuklar, asıl büyük ödülün Allah'a yakın olmak olduğunu ifade ettiler. Küçük çocukların cami aşkı ise görenleri imrendiriyor. Yatsı namazında düzenlenen etkinlikte konuyla ilgili konuşan Uluyol Camii İmam Hatibi İSMET BÖLÜKBAŞI , "Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde başlatılan bu organizasyon çok güzel oldu. Bence geç kalınmış bir projedir. Keşke yıllar öncesinde başlatılsaydı. Çocuklarımız geleceğimizin teminatıdır. Özellikle küçük yavrularımızı sabah namazında aramızda gördüğümüz zaman hem duygulanıyoruz hem de mutlu oluyoruz." dedi.

"Cami çocuklar ile daha neşeli hale geldi" Caminin çocuklar ile daha neşeli hale geldiğini söyleyen İmam Hatip BÖLÜKBAŞI , "Bu çocuklar inşallah yarının gençleri olacak. Vaaz kürsüsünde veya hutbede cami cemaatine baktığımızda aralarında gençleri görmek ve öğrencilerimizi görmek bize huzur veriyor.

İnşallah bu vesileyle çocuklarımız gelecekte camiye cemaat olacaklar . Ahlaklı bir nesil olacaklar insaallah. Allah buna vesile olan herkesten eden razı olsun. " ifadelerini kullandı. "Buraya ödül için değil, Allah için geliyoruz" Ara dönem karnelerini aldıktan sonra camide beş vakit namaz kılmaya başlayan çocuklar, ödüllerden daha ziyade Allah'ın rızasına nail olmanın onlar için daha önemli olduğunu belirttiler. Namazlarını camide cemaat ile kılan çocuklardan Samey Saygı "Camiye geliyoruz ve hocamız bazen bize ikram dağıtıyor. Namaz kılıyoruz, puan topluyoruz, sure okuyoruz. Sureleri okuyunca hocamız bize puan veriyor. Her vakit burada namaza geliyoruz. Buraya geldiğim için çok mutluyum." dedi.

Gökhan Şahin ise "Camiye gelip puan topluyoruz. Topladığımız puanlarla ödül kazanıyoruz. Buraya sadece ödülü kazanmak için değil, Allah için geliyoruz. Sureleri ezberleyerek ilim öğreniyoruz. Beş vakit namazı camide kılıyoruz." dedi. Küçük çocuklardan Yasin Şahin ise şunları kaydetti: "Camiye severek geliyoruz. Dua okuyup puan kazanıyoruz. En çok puan kazanana ödül veriliyor. Önemli olan ödül değildir.

En büyük ödül Allaha yakın olmaktır." dedi

Yorumlar