AKM'DE "BİR SERGİ"

8 Ekim 2019 Salı 11:59

AKM'DE  "BİR SERGİ"

"BİR Plastik Sanatlar Sergisi" AKM Osman Zeki Oral Sergi Salonu'nda açılıyor. Erdemir Güzel Sanatlar Lisesi'nin Türkiye'nin dört bir yanındaki mezunları yıllar sonra bir araya geldi, eserlerini Ereğli'de sergiliyorlar.

Resim öğretmenleri Sevinç Yıldız Güzen serginin kreatörlüğünü üstlendi. Seramik, heykel ve tablolardan oluşan sergi 12 Ekim Cumartesi günü saat 17.00'de, canlı müzik eşliğinde açılacak. Sergilenen eserler 20 Ekim'e kadar görülebilir.

Etiketler:

KDZ EREĞLİ AKM

Yorumlar

BELEDİYEYE TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ'NDEN ÖDÜL

8 Ekim 2019 Salı 11:35

BELEDİYEYE TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ'NDEN ÖDÜL

Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen "Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması"nda Karadeniz Ereğli Belediyesi'ne, "Cıbıroğlu Konağı Restorasyonu ve Kent Müzesi Projesi" nedeniyle Uygulama Ödülü verildi.

Tarihi Kentler Birliği'nden Karadeniz Ereğli Belediyesi'ne "Uygulama Ödülü"... "Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması" 2018 kapsamında, Karadeniz Ereğli Belediyesi'ne, "Cıbıroğlu Konağı Restorasyonu ve Kent Müzesi Projesi" nedeniyle Uygulama Ödülü verildi. Ödülün veriliş gerekçesinde "Karadeniz Ereğli'ye kentteki koruma hareketi açısından emsal oluşturabilecek uygulamaları ve başarılı işlevlendirmeyaklaşımlarından dolayı uygulama ödülü verilmiştir" denildi.


Halil Posbıyık'ın bir önceki dönem belediye başkanlığı sırasında başlatılan projenin 
restorasyonu konusunda Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Okur'un mimar kimliğiyle imzası bulunuyor. Kent Müzesi Proje koordinatörü de Başkan Danışmanı Raif Tokel.

Ödül töreni,  6-8 Kasım'da Antalya'da gerçekleştirilecek YAPEX Restorasyon Fuarı sırasında gerçekleştirilecek. 

POSBIYIK: KENT MÜZESİ ÖRNEK BİR ÇALIŞMA

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Kdz.Ereğli Belediyesi olarak üyesi olduğumuz Tarihi  Kentler Birliği’nin “Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”, “Jüri  Özel  Ödülü”,  “Proje Ödülleri”, Uygulama Ödülleri, “Süreklilik Ödülleri” başlıkları altında  düzenlediği  “Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması”na   Belediyemiz Başkanlık Danışmanı ve  ÇEKÜL Vakfı Temsilcisi Raif TOKEL’in  Proje Koordinatörü olarak  kaleme aldığı  “Cıbıroğlu  Konağı  Restorasyonu ve Kent Müzesi Projesi” ile  katılan Kdz.Ereğli  Belediyesi’ne “Uygulama Ödülü” verildi.

Başvuruları değerlendirmek için 24.09.2019 tarihinde İstanbul Şerifler Yalısı’nda toplanan jüri, otuz altı(36) belediyeden otuz altı “Uygulama”,  yirmi dört(24) “Proje” dalında olmak üzere atmış (60)  projeyi  değerlendirdi.

Değerlendirme sonucunda bir  proje “Metin Sözen Koruma Büyük Ödülü”, iki  proje  “Jüri  Özel  Ödülü”,   altı proje “Proje Ödülü”, altı  proje “Uygulama Ödülü”, altı proje “Korumada Süreklilik Ödülü” olmak üzere  toplam on dokuz başvuru,  tarihsel ve kültürel mirası koruyan  proje olarak ödüllendirildi.

CIBIROĞLU KONAĞI

İlçemizin tarihi kent merkezini oluşturan alanlar  arasında olan Akarca Mahallesi, Akkuyu Sokak, No:37 adresinde 39 pafta, 192 ada, 14 parsel kadastro bilgileriyle tapuya kayıtlı kagir yapı, Kdz.Ereğli’nin ileri gelen ailelerinden “Mısırcılar” lakaplı “Cıbıroğlu” ailesine ait olduğundan, yörede 

Cıbıroğlu Konağı” adıyla bilinir.

Geleneksel  Kdz. Ereğli konutu” özelliklerini taşıyan bu sivil mimarlık örneği, kayıtlara göre 

19. Yüzyıl’da yerel malzemeler kullanılarak yerel ustalar tarafından yapılmıştır. Dıştan dışa “13,55 m x 12,70 m” bir alanı kapsayan yapı, zemin kat ve zemin kat üzeri iki kat olup; haç planlıdır.  

Konağın   yan cepheleri arasında fazla derinliği  ve yüksekliği olmayan çıkıntı, kesme taş ve boyunduruklarla süslenmiş giyotin  tipi pencereler ve  pencere üzerindeki tuğla hatıllar ve köşelerindeki  çıkıntılı  tuğlalar  ile kat silmeleri yapıya estetik görünüm veren başlıca  ayrıntılardır.

Cıbıroğlu  Konağı’ndan   Kdz.EreğliBelediyesi  Kent Müzesi’ne

Adı geçen konağın , 2011 yılında “Kdz.Ereğli Belediyesi  Kent Müzesi” adıyla  projelendirilmesi planlandığından; yapı ve yapıya ait arsanın “Sosyal ve Kültürel Tesis Alanı” olarak değerlendirileceğini içeren başvurumuz, Karabük Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nda  uygun görüşle  “olumlu” olarak kararlaştırıldıktan sonra, belediyemizce “Kdz.Ereğli Belediyesi  Kent Müzesi” yapılmak üzere  kamulaştırıldı. 

Dönemin Tarihi Kentler Birliği Başkanı Sayın Asım GÜZELBEY’in “Her kente bir müze” sözünden hareketle “Belediye Başkanı  olarak bizzat ilgilenmem  ve verdiğim destekle,   Proje Koordinatörü  Raif TOKEL  tarafından kaleme  alınan “Yıkık Bir Konaktan Kent Müzesine Bir Restorasyon Uygulaması: Kdz.Ereğli Belediyesi Kent Müzesi Projesi ” adlı çalışma dosyası ÇEKÜL Vakfı, Tarihi Kentler Birliği,  Kültür ve Turizm Bakanlığı (KTB), Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Genel Sekreterliği adlı kurum ve kuruluşlara sunulması sonucu  projemize Tarihi Kentler Birlği “50.000,00 TL”,  Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı  “556.151,69” tutarında hibe türü parasal destek; KTB Kültür  Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL Vakfı) karşılıksız  teknik destek verdi; ama,  2014-2019 döneminde  Tarihi Kentler Birliği’nin  verdiği parasal destek  hiç kullanılmadı, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın verdiği parasal desteğin ”310.000.00” lirası  harcandı, kalanı geri gitti. 

Günümüzde “Geçmişten Bugüne, Bugünden Geleceğe Kdz.Ereğli Belediyesi Kent Müzesi” savsözüyle  hizmet veren  ve  Tarihi Kentler Birliği tarafından “Karadeniz Ereğli’de, kentteki koruma hareketi açısından emsal oluşturacak  uygulamalara  ve başarılı işlevlendirme  yaklaşımlarından dolayı,  uygulama ödülü  verilmiştir” gerekçesiyle ödüllendirilen yapı, ilimizde işlevlendirmeanlamında uygulanan ilk ve tek taşınmaz kültür varlığı örneğidir.

Çalışmamızı ödülle takdir eden sayın jüri üyelerine, Tarihi Kentler Birliği Başkanı ve Kahramanmaraş  Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hayrettin GÜNGÖR’e, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve  ÇEKÜL Vakfı Başkanı Sayın Prof.Dr.MetinSÖZEN’e,  çalışmayı projelendiren Proje  Koordinatörü Sayın Raif TOKEL’e teşekkür ederim.”

Etiketler:

Kdz EREĞLİ , tarih

Yorumlar

CAZIN KARTALLARI EREĞLİ'DE!!

7 Ekim 2019 Pazartesi 11:33

CAZIN KARTALLARI EREĞLİ'DE!!

12 Ekim Cumartesi günü saat 20.00'de Hava Kuvvetleri Komutanlığı Caz Orkestrası konser verecek. Cazın Kartalları'nın Tatoğlu Kültür Merkezi'ndeki konserine tüm müzikseverleri bekliyoruz.

 

 

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Caz Orkestrası Ereğli'de konser verecek. "Cazın Kartalları" 12 Ekim Cumartesi günü saat 20.00'de Tatoğlu Kültür Merkezi'nde müzikseverlerle buluşacak.

Hava Kuvvetleri Dans ve Caz Orkestrası ilk olarak 1961'de Hava Kuvvetleri Bando Komutanlığı tarafından kuruldu ve orkestra şefliğine Orhan Sezener getirildi. Glenn Miller Orkestrası'nın solo trompetçisi Yb. Stanley orkestraya dönemin en seçkin eserlerinden oluşan bir repertuar kazandırdı.

“Cazın Kartalları” ismiyle Türkiye’nin önemli caz toplulukları arasında yer alan orkestra, bugüne kadar Almanya, Fransa, Belçika, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Bosna-Hersek, Romanya, İngiltere, Kazakistan, Bulgaristan ve Macaristan gibi ülkelerde konserler verdi, ulusal ve uluslararası festivallere katıldı.

 

Yorumlar

İNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİ

6 Ekim 2019 Pazar 18:39

İNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİ

AZAR GÜL GÜLERYÜZ “UNUTMADIM” KİTABINI TANITTI

 
 
 
 
 
 
 
 
 

İNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİ

YAZAR GÜL GÜLERYÜZ “UNUTMADIM” KİTABINI TANITTI

Emekli Fransızca öğretmeni ve yazar Gül Güleryüz’ün  “Unutmadım” isimli kitabı için Gazi Alemdar Gemisi’nde tanıtım ve imza günü düzenlendi. Tanıtıma Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ve Belediye Başkanı Halil Posbıyık da katıldı.

Kültürel faaliyetleri desteklemeyi sürdüren Kdz. Ereğli Belediyesi’nin katkılarıyla Emekli Fransızca öğretmeni ve yazar Gül Güleryüz’ün “Unutmadım” isimli kitabı için Gazi Alemdar Gemisi’nde tanıtım ve imza günü düzenlendi.

Kitap tanıtımı ve imza gününe yazarın öğretmen arkadaşı olan Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve eşi Neriman Posbıyık ile çok sayıda okur katıldı.

2’nci kitabıyla okurların karşısında olmaktan mutlu olduğunu söyleyen yazar Gül Güleryüz “Unutmadım öncelikle bir aşk öyküsü. Dokusu aşk ama türlü türlü nakış var bu kumaşın üstünde. Yakın çevremiz var, Ereğli var, mitoloji var, dostluk, aile, acı, sevinç var. Resim, şiir, müzik var” dedi.

İNCE: OKUMALI VE YAZMALIYIZ

Yazar Gül Güleryüz ile 35 yıla yakın bir dostluğu bulunduğunu söyleyen ve Ereğli’de bulunmaktan mutlu olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, “Cumhuriyetin en büyük uğraşısı, cehalet, yoksulluk, ayrımcılık ve keyfiyetdir. Bunlarla mücadele etmek için okumalıyız ve yazmalıyız” dedi.

İnce şunları söyledi:

“Anadolu’nun ortasındaki köylü devletten modern bir cumhuriyete, fabrikaları olan, kadın erkek eşitliği olan, kadının insan yerine konulduğu, köy enstitülerinde çocukların keman çalmasını öğrendiği bir cumhuriyet... Bir öğretmenin çocuğunun keman çalması değil, Anadolu’daki kasabadan aldığın bir çocuğa keman çalmasını öğretmek... Şeker fabrikaları... O şeker fabrikaları çayı içerken yanında tatlı olsun diye kurulmadı. Bebelerimiz ölüyordu, o bebelerimize enerji lazımdı, şekerli su lazımdı. Kuruluş amacı bebelerin ölmemesi içindi. Cehalet konusunda bir gazeteci arkadaşımızın yazdığı ‘Şehvetiye tarikatı’ diye bir kitap var. Bu çağda bu cehalet. Yoksulluk devam ediyor ama işin kötüsü keyfiyet. Yasaların değil, kuralların değil keyfiliğin hüküm sürdüğü bir  yapı. Ayrımcılık; kişilerin, ailelerin, zümrelerin, sınıfların ayrımcılığı son hızıyla devam ediyor son yıllarda. İşte bütün bunlardan kurtulmak için yapmamız gereken bir iş var. Okuyacağız. Biz Gül öğretmenimizle, 35 yıldır öğretmenliğe ilk başladığımız yıldan itibaren çocuklarımızı beraber büyüttük. Şimdi torun sahibi olduk. Her 5 yılda bir ben bir peçeteye yazarım. Önümüzdeki 5 sene şunu yapacağım diye. Bütün peçetelere yazdıklarım tuttu son seçimi kaybettim o tutmadı. Şimdi Gül peçeteye yazacak önümüzdeki 5 yıl Romanı nasıl olacak bakacağız. Kendisini kutluyorum. Ereğli’de bulunmaktan ayrıca mutluyum.”

POSBIYIK: KÜLTÜREL FAALİYETLERİ GELİŞTİRECEĞİZ

Belediye Başkanı Halil Posbıyık da, kentte kültürel faaliyetleri genişletmeye devam edeceklerini söyledi.

Yazar Gül Güleryüz’ü tebrik eden Posbıyık, şu şekilde konuştu:

“Yerel yönetici için en büyük keyif o bölgede sanatçıların, sporcuların, kültür ve sanat işleriyle uğraşan insanların yoğunluğunun artması. Ne kadar zengin olursanız olun, ülke, ilçe istediği kadar zengin olsun eğer o kentte sportif ve kültürel değerlere önem verilmiyorsa sıkıntı oradadır. Para biter ancak bu tür kültürel değerler bir şehri,  ülkeyi ayakta tutar. Ereğli’de belediye başkanı olmaktan mutluluk duyuyorum çünkü bölgede gerçekten çok değerli sanatçılarımız var. Değerli sporcu ve yazarlarımız var. Sürekli resim sergileri açılır, 7-8 tane atölye var, tiyatro var. Ereğli’de bu sosyal faaliyetleri geliştirmeye çalışıyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlardan biz de etkilendiğimiz için belki yeterince destek olamadığımız anlar oluyor ancak biz desteklerimizi her zaman sürdüreceğiz. Gül hanım başarılı bir eğitim döneminin ardından yine boş durmuyor. Yazıyor ve topluma yararlı oluyor. Emekli olmak demek benim anlayışıma göre kenara çekilmek, beklemek değil. Ben de emekliyim ama çalışıyorum halen daha. Bu toplum için çalışmamız lazım. Muharrem bey köy enstitülerinden bahsetti. Bizim yaşdaşlarımız  o değerleri hep yedi, bitirdi. Yeniden bir hamleye geçmemiz lazım. Ülke elden gidiyor. Dedikoduyu, çekememezliği, kıskançlığı bir tarafa atmak lazım. Ülkenin en büyük dertlerinden biri de budur. Toplum yararına olan işleri yüreklice söylemek lazım. Sizden sonra gelecek çocuklarımız ve torunlarımız için ülkesini seven, parti ayrımı olmadan Atatürkçü, Cumhuriyetçi, devrimciyim diyen her insan topyekun harekete geçmemiz lazım. Gül hanımı romanı için kutluyorum”

Okurlar, “Unutmadım” adlı romana yoğun ilgi gösterdiler.

 
 
 
İlgili Fotoğraflar
İNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİİNCE, KDZ. EREĞLİ’YE GELDİ
İlgili Video
Yorumlar

BULGARİSTAN HEYETİ'NDEN EREĞLİ ZİYARETİ

4 Ekim 2019 Cuma 11:25

BULGARİSTAN HEYETİ'NDEN EREĞLİ ZİYARETİ

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Ereğli TSO’nun davetlisi olarak ilçeye gelen Bulgaristan Burgaz Kenti TSO Başkanıve iş insanları ile iki şehir arasındaki kültürel işbirliği imkanlarını görüştü.

 

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil PosbıyıkBulgaristan’dan gelen iş dünyası heyetiylebir araya geldi.

Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO)davetlisi olarak kentte bulunan Bulgaristan-Burgaz TSO Başkanı Georges Dereliev ve iş insanları, Başkan Posbıyık'ı makamında ziyaret etti. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş ve yönetimi de ziyarete eşlik etti. Posbıyık konuşmasında, heyetin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki kent arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için her türlü katkıya hazır oldukları mesajı verdi.

Posbıyık “Biz Bulgarları kendimize çok yakın hissederiz. Karşılıklı işbirliği imkanlarınıngeliştirilmesi için görüşmelerimizi devam ettirelim. Arslan Keleş ve TSO, ticari ilişkilerin ileri bir noktaya taşınması için gayret gösterecektir. Bizler de kültürel faaliyetler konusunda ortak çalışmalar yapmaya hazırız" dedi.

Burgaz TSO Başkanı Georges Dereliev demisafirperverliği için Başkan Posbıyık’a teşekkür etti. İki kent arasındaki iş alanları, kültürel faaliyetler ve geleceğe ilişkin planlamaların görüşüldüğü ziyaret, karşılıklı hediyeleşme ve toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

Yorumlar