ÇOK ŞÜKÜR O AİLEDEN MUTLU BİR HABER GELDİ

12 Haziran 2020 Cuma 15:50

ÇOK ŞÜKÜR O AİLEDEN MUTLU BİR HABER GELDİ

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde, eşi ve kendisine Kovid-19 bulaşan 9 aylık hamile S.A.(32), acil müdahaleyle ameliyata alınarak sezaryenle kız bebek dünyaya getirdi. Tüm hastanenin seferber olduğu S.A. eşiyle birlikte tedavisine devam edilirken yeni doğan ünitesinde izole edilen bebeğin ise test sonucu bekleniyor.

Ereğli'ye bağlı Çayırlı köyünde yaşayan T.A. ve oğlu B.A.'nın koronavirüs testleri pozitif çıktı.

Baba ve oğlu Ereğli Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Evde izole edilen B.A.'nın 9 aylık eşi S.A.'da da Kovid-19 semptomları baş göstermeye başladı.

S.A.'nın testi pozitif çıkması üzerine ilçe sağlık müdürlüğü ve hastane görevlileri, hemen irtibata geçerek sezaryenle doğum yapması gerektiği ifade edildi. Normal doğum için beklemek isteyen S.A., doktorlarla görüştükten sonra ameliyatı kabul etti.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Füsun Karbancıoğlu Cantürk de ekibiyle birlikte riskli ameliyatı yapmayı kabul etti.

Hemen hastaneye kaldırılan S.A., geçen perşembe günü saat 02.00 sıralarında kız bebek dünyaya getirdi. Doğum ile ilgili sağlık sorunu bulunmayan anne S.A., eşiyle birlikte aynı odada Kovid-19 ile ilgili tedavisi devam ediyor.

Koronavirüs testi yapılan bebek ise yenidoğan ünitesinde izole ortamda tutulurken test sonucu bekleniyor.

Ereğli Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Vildan Türkeli, vakayla ilgili başından sonuna kadar ilgilendi. İdarecisinden, doktor ve sağlık personellerinden yaklaşık 20 kişinin görev aldığı vakayla ilgili bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi, aileyi de sevindirdi. Anne S.A., tedavisinin tamamlanmasının ardından bebeğini kucağına alacağı günü bekliyor.

Dr. Füsun Karbancıoğlu Cantürk, S.A. ve bebeğinin sağlık durumunun şu an için iyi olduğunu söyledi. Tüm ekip olarak vakayla seferber olduklarını ifade eden Cantürk, şöyle dedi:

"Hastamızın çarşamba günü gelen sonuçları pozitif çıkması üzerine hastane başhekimimiz tarafından sağlığının ve takibinin daha iyi yapılabilmesi için hastaneye başvurmasını istedik. Ambulans ile hastanemize getirildi. Kendisi 39 hafta 3 günlük gebe olan bir hastamızdı. Doğum süresini tamamlamış ve doğum yapması gerekiyordu. Öncelikli olarak izlemeye aldık. İlçe hastanesi olarak hastamızı il merkezine sevk etmeyi düşündük. Ancak hastamız gebelik sürecini tamamladığı için bebek ve anneyi daha fazla riske atmamak için hastanın sevkini beklemeden hastane yönetiminin de onayını alarak doğumunu yaptırmaya karar verdik.

Hastamızın gerekli hazırlıkları yapılarak sezaryenle ameliyata aldık. Sezaryen ile sağlıklı bir bebek dünyaya geldi. Bebeğimizi yenidoğan servisinde izole altına aldık. Annemizin Kovid servisinde tedavisi devam ediyor. Sezaryen ile ilgili herhangi bir sıkıntısı yok. Solunum sıkıntısı biraz var. Onun dışında ameliyat ile ilgili herhangi bir sorun olmadı. Çocuğumuzun sağlık durumu da iyi. Ondan da PCR testi alındı. Sonucu bekleniyor." Dr. Cantürk, gebe kadınların öksürük, solunum sıkıntısı, nefes darlığı ve ateş gibi Kovid-19 semptomlarını yaşaması durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini ifade ederek, "Böyle bir durumda hastalarımızı ve gebeliğini de riske atmayacak şekilde testlerini yapıp, Kovid-19 riski varsa ona göre değerlendirmesini yapıp, yönlendiriyoruz. Tabi ki bu süreci ben tek başıma gerçekleştirmedim. Bu süreçte doğum servisi ebelerimiz hastamızın sürekli olarak yanına girerek hem tıbbi bakımını yaptılar hem de annenin sağlığı açısından gereken testlerde bana çok yardımcı oldular.

Bununla birlikte ameliyathane ekibimiz tamamen Kovid-19 hastalığına yönelik tedbirlerimizi alarak ameliyata girdik. Anestezi uzmanı emine hanıma ve tüm ameliyat hemşirelerimize ve personelimize çok teşekkür ediyorum.

Bu süreçte bir ameliyat hastası ve hastamızı yakın takip etmemiz gerekiyordu. Hem sezaryen açısından hem Kovid nedeniyle yardımcı olan nöbetçi ebelerimize, Kovid servisi çalışanlarına da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu süreçte yardımcı olan başhekimimiz, başhekim yardımcısı idarecilerimize de teşekkür ediyoruz." dedi.

Yorumlar
  • Okan güney çayırlı köyü
    12 Haziran 2020 Cuma 23:46

    Sizden ALLAH razı olsun güzel insanlar çok şükür inşallah tez zamanda iyileşir teyzemin ailesi çok geçmiş olsun yeğenlerim ALLAHIM analı babalı büyütmeyi nasip etsin ALLAHIM tez zamanda iyileşirsiniz ALLAHIM şifa versin inşallah

Demirel’den birlik çağrısı…

12 Haziran 2020 Cuma 02:45

Demirel’den birlik çağrısı…

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ereğlililer Derneği Başkanı Birkan Demirel, yeni Fakülte yada Üniversite için herkesi bir olmaya davet etti.

Demirel, yaptığı yazılı açıklamasında “Ereğli’mizin daha da gelişmesine katkısı olacağını düşünerek başlattığımız 2015 yılında kampanya ile Üniversite, yada yeni Fakülte için aynı duyarlılığımız çalışmamız ve özlemimiz devam ediyor.

2015 yılında herkesim tarafından olumlu desteklerini gördüğümüz Ereğli’mize yeni eğitim bölümü kazandırma çabamızda bölge milletvekillerin, siyasi başkanlarının sivil toplum kuruluşları başkanları ve temsilcilerin bir kez daha bir olarak hareket ederek yapılan çalışmaların yarım kalmamasını istiyoruz.

Bilindiği gibi 2016 yılında Ereğli halkımıza Ereğli Devlet Hastanesi eski arazi yerinin Eğitim kampüsü olabilmesi için Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) ile bir protokol yapılarak, avan projesini 2016 yılı sonunda bitirip 2017 yılında da yatırım ve uygulama ihalesine çıkılması için görüşmeleri tamamladığı, 2017 yılının başlarında da uygulama ve proje ihalesine çıkılacak müjdesi verilmesi ardından 2019 yılında da tekrar inceleme yapılarak umutlar verilmişti.

Gelinen son durumda geçtiğimiz günlerde Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Arslan Keleş’in açıklamasında büyük bir üzüntüye uğradık. Oda Başkanı Keleş, özetle Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı’nın Karadeniz Ereğli’ye, yeni bir fakülte verilmesi konusunda hiç de olumlu yaklaşmadığına dikkat çekmişti.

Ereğli’de herkesimi bir kez daha bir olup, gelecek yeni nesiller için Üniversite, yada fakültelerde eğitim merkezi için sahipsiz olmamalıdır.Bu anlamda Ereğlililer Derneği olarak, Ereğli’mize kamu yatırımlarında engel olanları kınıyor, yapılacak güzel çalışmalarda hep destek olacağız.

2015 yılında başlatmış olduğumuz kampanyamızı bu anlamda her ortamda arkasındayız. Ereğli’mizin her kulvarda daha da gelişmesi için bölge milletvekillerimizi ve siyasi partililerin başkanlarını yeni eğitim alanların oluşması için tek yürek olmaya ve sorunları çözme noktasında adımlar atmasını davet ediyoruz”

Yorumlar

“OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ” KONULU e - KONFERANS

11 Haziran 2020 Perşembe 02:48

  “OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ” KONULU e - KONFERANS

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Erken Çocukluk Eğitimi Daire Başkanı Tuncay MORKOÇ, Zonguldak’ta eğitim yöneticileri ve okul öncesi öğretmenlerle çevrimiçi platformla bir araya geldi.

Çevrimiçi olarak konferans formatında gerçekleşen platforma İl Milli Eğitim Müdürü Harun AKGÜL, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Temel Eğitimden Sorumlu Şube Müdürleri, Okul Öncesi Kurum Müdürleri, bünyesinde okul öncesi sınıfları bulunan İlkokul Müdürleri, okul öncesi öğretmenleri, ilgili öğretmenler ve çeşitli illerden de okul öncesi eğitim yöneticileri ve öğretmenler de katıldılar.


         MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Erken Çocukluk Eğitimi  Daire Başkanı Tuncay MORKOÇ, platforma katılan okulun öncesi eğitimin tüm paydaşlarına; erken çocukluk eğitim, okul öncesi eğitim başlıkları altında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bakanlık düzeyinde  şuana kadar yapılan çalışmaları paylaşarak bundan sonraki süreçte okul öncesi eğitimin bütün boyutlarında Bakanlık nezdinde yapılmakta olan çalışmalar ve  Bakanlığın taşradaki birimleri illerimizde, ilçelerimizde, köylerimizde  bundan sonraki süreçte okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılabilmesi, merkezlerde ve kırsalda daha çok çocuğun okul öncesi eğitim imkanlarından yararlanabilmesi için eğitim yöneticileri ve okul öncesi öğretmenlerimizle birlikte diğer tüm paydaşların yapabilecekleri çalışmalar hakkında bilgilendirmeler yaptı. Erken Çocukluk Eğitimi  Daire Başkanı Tuncay MORKOÇ, okul öncesi eğitimin okullardaki uygulamalarına ilişkin olarak; okul öncesi eğitim kurumları yöneticileri ve okul öncesi öğretmenden gelen çok fazla soruya cevap verdi. Katılımcılar tarafından yöneltilen sorularla birlikte okul öncesi eğitimin birçok bileşenini de kapsayan konulara değindi. Okul öncesi öğrencilerin kayıt zamanı, kayıt yaşı, pandemi sonrası telafi eğitimleri, okul öncesi öğretmenlerin mesleki gelişimleri, sınıf içi uygulamalar, okul ve sınıf ortamları, okul öncesi müfredatı gibi konularda gelen birçok soruyu yanıtlayarak ülke geneli uygulama örneklerinden bahsetti. Platforma katılan öğretmen ve yöneticiler, Erken Çocukluk Eğitimi  Daire Başkanı Tuncay MORKOÇ’a memnuniyetlerini ileterek okul öncesi öğretmen ve yöneticilere gösterdiği yakın ilgi ve Bakanlığın verdiği değeri yansıttığı için teşekkür ettiler.


            İl Milli Eğitim Müdürü Harun AKGÜL, eğitime başlama yaşının her geçen gün düştüğünü belirterek, bunun memnuniyet verici olduğunu, erken çocukluk eğitimi, okul öncesi eğitime verilen önemin bir göstergesi olduğunu ifade ederek; okul öncesi eğitimin yaygınlaşmasının çocukların sosyal davranış gelişimi ve akademik başarı gelişimine çok önemli katkılar sunduğunu belirterek Zonguldak’ta daha fazla çocuğun okul öncesi eğitime erişiminin sağlanması için, eğitimin tüm paydaşları olarak özel çabalar içinde olduklarını belirterek, her geçen gün Zonguldak’ta okul öncesi eğitime devem eden öğrenci sayısının arttığını ifade ederek  MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Erken Çocukluk Eğitimi  Daire Başkanı Tuncay MORKOÇ’a, Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne, Milli Eğitim Bakanlığına ve platforma katılan okul öncesi eğitimin gereğine inanarak  yaklaşık iki saat süren bu çevrimiçi platformu izleyen tüm katılımcılara Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına teşekkür etti.

Yorumlar

GMİS’İN İNDİRİM PROTOKOLLERİ DEVAM EDİYOR

11 Haziran 2020 Perşembe 02:47

GMİS’İN İNDİRİM PROTOKOLLERİ DEVAM EDİYOR

GMİS’İN İNDİRİM PROTOKOLLERİ DEVAM EDİYOR

Son olarak 10 Haziran 2020 tarihinde EMİNEVİM şirketi ile ev-otomobil istemi ile sigortacılık işlemlerini kapsayan indirim protokolü imzalandı.

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil ile Eminevim Şirketi yetkilisi İhsan Bekmez arasında imzalanan protokole göre ev ve otomobil sahibi olmak için Eminevim sistemine dahil olan GMİS Üyeleri, yüzde 10 ile yüzde 30 arasındaki indirimlerden yararlanabilecekler.

Eminevim ayrıca, GMİS üyelerine Trafik Sigortası’nda yüzde 3, Kasko’da yüzde 7, Dask’ta yüzde 5, konut sigortasında yüzde 10, işyeri  sigortasında yüzde 10, hayat sigortasında yüzde 10, sağlık sigortasında yüzde 5, inşaat sigortasında yüzde 10 ve ferdi kaza sigortasında yüzde 10 oranlarında indirim sağlayacak.

GMİS üyeleri ve birinci dereceden yakınları, kimlik ve kurum kimlik kartları veya üyelik belgeleri ile Evimevim’e başvurdukları takdirde protokol dahilindeki indirimlerden yararlanabilecekler.

Eminevim ile ilgili detaylı bilgilere www.eminevim.com internet adresinden ulaşılabilir.

Yorumlar

Rektörümüz Toplantıya Katıldı.

11 Haziran 2020 Perşembe 02:45

Rektörümüz Toplantıya Katıldı.

Rektörümüz, GreenMetric Tarafından Düzenlenen "Covid-19 Salgını Döneminde Üniversiteler" Konulu Toplantıya Katıldı

 

Rektörümüz, GreenMetric Tarafından Düzenlenen "Covid-19 Salgını Döneminde Üniversiteler" Konulu Toplantıya Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı GreenMetric Dünya Çevreci Üniversiteler Paltformu tarafından 9 Haziran günü düzenlenen çevrimiçi toplantıya katıldı. Dünyadaki pek çok üniversiteyi çevreye duyarlılık açısından değerlendiren GreenMetric, çevre ve sürdürülebilirliğin yanı sıra tükenen kaynaklar ve küresel problemler ile de yakından ilgilenmekte, üniversitelerin bilimsel katkılarıyla küresel problemlere çözümler geliştirmeyi de hedeflemektedir.  Covid-19 salgını döneminde üniversitelerdeki eğitim öğretim ve virüs ile savaş kapsamında alınan önlemlerin konu alındığı toplantıya dünyanın 9 ülkesini temsilen 9 konuşmacı katıldı.

Toplantıda Üniversitemizi ve Türkiye’yi temsilen ilk sırada söz alan Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Çufalı sunumunda Üniversitemizin sunduğu sağlık hizmetleri, Türkiye ve Zonguldak’ta Covid-19 salgınının seyri ve son durumu hakkında bilgi verdi. Salgının eğitim-öğretim süreçlerine etkisi ve alınan önlemlerden de bahseden Rektörümüz, Üniversitemizin topluma hizmet ve Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında yürüttüğü maske ve siperlik üretimi, solunum cihazı çoklayıcısı üretimi gibi hizmetler hakkında bilgilendirme yaptı.

Dünyanın 42 ülkesinden 1400’ün üzerinde katılımcı tarafından canlı olarak ilgiyle izlenen toplantı sunumların sonrasında soru-cevap bölümü ile son buldu.

Toplantının videosuna https://youtu.be/N2T9B13S-Gg adresinden erişilebilir.

 

Yorumlar