Çocuklarımızı Öldürüyor muyuz?

31 Ocak 2019 Perşembe 11:02

Milatgazetesi.com

Çocuklarımızı Öldürüyor muyuz?

Beyin Hastanesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa; bilgisayar, tablet, cep telefonu ve televizyon gibi teknoloji kullanımının geç konuşmaya sebep olduğunu, dil gelişiminde sorunlara ve konuşma bozukluklarına yol açtığını söyledi. İLETİŞİM SORUNU YAŞIYORLAR... Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı İbrahim Yaşa, geç konuşma ve dil gelişiminde sorun yaşayan çocukları değerlendirirken teknolojinin ailede kullanımını göz önünde bulundurduklarını belirterek “Bu çocuklar neden konuşmuyor, neden bu dönemde bu çok yaygın ya da bu sorun neden çok fazla karşımıza çıkıyor?Biz çocukların dil ve konuşma becerilerini değerlendirirken şunu soruyoruz; yoğun tablet ya da televizyon veya telefon maruziyeti var mı?

Yoğun miktarda bunlarla haşır neşir oluyor mu, gün içerisinde ne kadar süre bunlara maruz kalıyor?” diye konuştu.Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın “Televizyon ucuz bakıcı” sözünü hatırlatan İbrahim Yaşa, “Ucuz bakıcıya emanet edilmiş çocuklar olarak adlandırılan, yoğun derecede tablet ve telefonla vakit geçiren çocukların karşımıza iletişim sorunları yaşayan bireyler olarak çıkma ihtimali yükseliyor” uyarısında bulundu

.EN SAĞLIKLI İLETİŞİM KANALI:

Konuşma Ailelerin fazla teknoloji kullanımının zararlı olacağı konusunda çok fazla endişe taşımadıklarını oysa teknoloji kullanımında iletişimin oldukça sınırlı ilerlediğini ifade eden İbrahim Yaşa, şunları söyledi: “Aileler şunu soruyor; ‘Hocam orada bir konuşma var bir oyunla etkileşimi var. Neden iletişim gelişimini etkilesin ki? Benim arkadaşlarımla bulunduğum yemek ortamında yaptığımız sohbet çocuğu nasıl etkileyebilir?Çocuk neden bu ortamda bulunsun?Onun yerine kendini onu eğitici oyunu ile oynasın. Oradan belki bir şeyler öğrenir.’ Ben ailelere şunu söylüyorum;iletişim: kaynak, alıcı, mesaj ve bir kanal üzerinden işleyen bir sistem. Ben kaynağım, karşımızdaki alıcı. Konuşma aracılığı ile bir mesaj yolluyorum. Karşı taraf da bana bir geri dönüş veriyor. Bu bir iletişim kanalı ve sağlıklı iletişim kanalı. Tablette durum şöyle gelişiyor; Çocuğunuz iletişim kanalı tablete dokunarak bir mesaj yolluyor dokunarak. Tablet ona bir geri bildirimde bulunuyor ama bu sözel bir geri bildirim değil. İletişim tek tarafa dönüyor ve beynin sağlıklı iletişim geliştirme paternini etkiliyor. Bu bağlamda çocuk, iletişim için konuşma yerine belki işaretleri kullanıyor ama konuşma gelişimi geri kalıyor.

‘BİZİM ÇOCUK NEDEN KONUŞMUYOR?’

Anne gel’ diyeceğine el işareti yapıyor. Sonra ailelerden ‘Bizim çocuk neden konuşmuyor?’ şeklinde başvurular başlıyor. Yani teknoloji kullanımı ile dil gelişimi arasında çok anlamlı düzeyde bir ilişki olduğunu düşünüyorum. Yoğun derecede tablet, telefon ve televizyon maruziyetinin çocukların dil ve konuşmaları gelişimi açısından ve bunları da etkileyen zihinsel, bilişsel gelişimi açısından ciddi anlamda kendi akranlarından geri kalmasında önemli bir faktör oluşturduğunu düşünüyorum.” GÜNDE 45 DAKİKAYLA SINIRLI OLMALI

Çocukların teknoloji kullanımı konusunda ailelerin mutlaka sınırlama getirmesi gerektiğini ifade eden İbrahim Yaşa, anne ve babalara önemli tavsiyelerde bulundu: “Günde maksimum 45 dakika bir oyun zamanı olabilir ya da televizyonda, tablette zaman geçiriyor olabilir ama bu süre uzuyorsa yani 45 dakikanın üzerine çıkılıyorsa hem çocukla geçirilen kaliteli zamandan hem de çocuğun iletişim gelişimi açısından şüphelenilmesi gerekir. Burada ebeveynler de kendilerini sorgulamalı. Tabii bu şu anlama da gelmiyor; hiç vermeyelim uzak büyüsünler. Tabi ki teknoloji onların gelişimine katkı sağlayabilir ama bir ölçüde katkı sağlayabilir. Bir ölçüyü geçtikten sonra artık ciddi anlamda zarar vermeye başlıyor.

ONLARLA OYUN OYNAYIN!

Anne ve babalar çocuklarını sadece yemek yedirerek büyütemeyeceklerini, onları doğru saatte uyutarak geliştiremeyeceklerinin farkına varmalı. Çocukla beraber oyun oynamanın iletişim ve dil gelişimini destekleyeceğini akıllarından çıkarmalılar. Oyun oynamak için evde evde uygun ortamlar oluşturmaları çok önemli. Dilsel gelişim açısından anne ve baba çocukla doğru bir şekilde ilgilenirse çocuğun konuşma gelişiminde önemli bir destek olabilirler.”

Yorumlar

Kar yağdı Eğitim felç oldu

16 Ocak 2019 Çarşamba 11:04

Kar yağdı Eğitim felç oldu
Yorumlar

Son dakika Okullar Tatil.

8 Ocak 2019 Salı 07:20

Son dakika Okullar Tatil.

Bölgede kar yağışı etkisini gösteriyor, herkesin merak ettiği ise okulların 8 Ocak tarihinde açık olup olmayacağı. Kdz.Ereğli'de kar etsini gösteriyor özellikle yüksek kesimlere doğru ulaşım zaman zaman güçlükle sağlanabiliyor. Kdz.Ereğli Kaymakamlığı, saat 23.00 itibariyle de okulların tatil olup olmayacağına yönelik değerlendirmede bulundu. Kdz.Ereğli Kaymakamlığı'ndan aldığımız bilgiye göre, okulların tatil olup olmayacağı sabah 06.30-07.00 gibi yapılacak bir değerlendirmenin ardından karar verilecek. Kdz.Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, yaptığı açıklamada, ilçe genelinde okullara 1 gün süreyle ara verildiğini duyurdu.

 

Alaplıda şu anda yoğun kar yağışı başladı ama okullar tatil edilmedi.

Etiketler:

Kdz Ereğlide okullar tatil.

Yorumlar

2018 LGS başarı sıralaması yayınlandı .Zonguldak 34. Sırada

19 Aralık 2018 Çarşamba 23:25

2018 LGS başarı sıralaması yayınlandı .Zonguldak 34. Sırada
Yorumlar

ÖĞRETMENLERE HEDİYE GİBİ MÜJDE

24 Kasım 2018 Cumartesi 13:44

ÖĞRETMENLERE HEDİYE GİBİ MÜJDE
Yorumlar