Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım

8 Ekim 2019 Salı 11:53

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım

Usd/TL:

Bazı makro verilerde iyileşme sürdüğü gözlemleniyor ve  Enflasyon da bunlardan biri.

Verilere baktığımızda   Eylül ayı sonu itibarıyla ‘baz etkisi’ ile yıllık TÜFE 9,26% seviyesine indi.

Ama TCBM’nin politika faizi ise şu anda 16,50% seviyesinde.

Yani faiz indirimi konusunda matematik olarak 725 baz puanın üzerinde bir hareket alanı söz konusu.

Bu fark 725 baz puan faiz indirimi olur anlamına gelmiyor. Pratikte ne olur, iki hafta sonra göreceğiz.


Ekim ayında enflasyonda düşüşün devam etmesi bekleniyor, Kasım ayı için ise -mevcut durumda- aynı şeyi söylemek kolay değil.

Yani enflasyon düşüşü doygunluğa ulaşmak üzere.

Düşüşün sürmesi için yeni bir heyecan gerekiyor bu ne olabilir?

Mesela bir ekonomik program olabilir.

Bu programa /sanayici – tüketim/yatırım artışı yönünde belirgin reaksiyon verebilir.(kısa-orta vade) Jeopolitik risk biraz artış kaydediyor. Zira Suriye’nin kuzeyine operasyon başladı bu bile her şeyi değiştirebilir .

 

Büyük resime bakıldığında dünya ekonomisi yavaşlıyor. Merkez bankaları ise destek olmak/denge sağlamak için gevşek para politikası izliyor.

Dünyada faizler düşüş eğiliminde.

Bu yapı TL için pozitif/nötr etki yapabilir ve TL üzerinde baskı oluşmasını engelleyebilir.

Enflasyon verisi ile TL güç kazandı.

Ancak jeopolitiğe dair(Suriye) haber akışı TL’yi biraz zayıflatıyor.

Bir de küresel tarafta risk iştahı yeni haftaya sınırlı negatif başlıyor. Bunun da TL üzerine etkisi negatif.


Parite bu sabah 5,714 civarında işlem görüyor. Suriye haberi nedeniyle 2 kuruş yukarıda başladı güne. 5,6680 gün içi seyirde ilk destek; 5,65 eşik olarak öne çıkıyor. Yukarıda ise 5,75 seviyesi önemli direnç olarak takip edilebilir. Bugün 5,65-5,75 bant hareketinin devam edeceği görüşündeyiz. Bandın üst bölgesine yakın kalabilir. Suriye’ye yapılacak operasyona dair haber akışı hareket yaratabilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 6,274 civarında işlem görüyor. Suriye haberi nedeniyle 2 kuruş yukarıda başladı güne. 6,23 ve 6,21 destek, 6,285- 6,327 direnç olarak öne çıkıyor. Bir miktar yukarı eğilimi söz konusu olabilir. Suriye’ye yapılacak operasyona dair haber akışı hareket yaratabilir.

Etiketler:

Ekonomi .dolar.euro.para

Yorumlar

Zonguldaklı işadamından selzedelere destek

7 Ekim 2019 Pazartesi 14:09

Zonguldaklı işadamından selzedelere destek

 

 
 

 

 
 
Zonguldaklı işadamı Murat Enşici, Japonya'da yaraların sarıldığı sel felaketinin ardından selden etkilenenlere destek oldu. 

 Japonya'da yaşayan Zonguldaklı işadamı Murat Enşici, geçen Ağustos ayında bin 400 evin etkilendiği sel felaketinin ardından yaraların sarıldığı bölgeye giderek sel zedelere destek oldu. Sel zede vatandaşların imdadına yetişen Enşici, yaraların sarılmasında destek olmak için 100 bin Japon yeni bağışladı. Enşici, "Yakınımızdaki eyalette geçen ay sel felaketi meydana gelmişti. Bölgeyi, gittim gördüm çok derinden etkilendim. Allah hiçbir millete yaşatmasın. Herkes hiçbir şey olmamış gibi el ele verip memleketlerini ne pahasına olursa olsun eski haline getirmek için adete bağrına taş bağlamışcasına el birliği ile hareket ediyorlar. Geçen hafta yaptığımız sergimizin satışının bir bölümünü belediye yetkililerine teslim ettim. Bizim de bir nebze katkımızın olmasın istedim. Özellikle 2011 depreminden bu yana her sene yaklaşık destek sağlamaya çalışıyoruz. Deprem, sel yanardağ patlamasından ve toprak kaymasından etkilenen bölgelere her yıl bağışta bulunuyoruz" diye konuştu. 
Enşici'nin bu davranışı ise memleketi Zonguldak'tan da büyük alkış aldı. 

Yorumlar

HAYVANLARA AŞI KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

6 Ekim 2019 Pazar 12:05

HAYVANLARA AŞI KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

BARINAKTAKİ HAYVANLAR BÜYÜK AÇIK ALANDA DOLAŞACAK

 

Kdz. Ereğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün hayvanları koruma gününde gerçekleştirdiği ücretsiz aşı kampanyasına hayvan severler yoğun ilgi gösterdi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık “Barınaktaki hayvanlarımıza daha geniş alanda, doğal ortamda bakmak için Orman Genel Müdürlüğü’nden yer talep ettik” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde örnek bir çalışmaya imza attı.Ereğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde sahipli köpek ve kediler için ücretsiz aşı kampanyası düzenlendi. 

Kampanyaya hayvan severler yoğun ilgi gösterirken, Belediye Başkanı Halil Posbıyıkkampanyaya katılan vatandaşlarla sohbet etti, veteriner hekimlerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Belediye Başkan Yardımcıları M.Tayyar Mendeş ve Atilla Bulak da etkinliğe katıldı.

“HAYVANLAR İÇİN YENİ BİR PROJE HAZIRLADIK”

Başkan Posbıyık, can taşıyan her şeye sahip çıkılması gerektiğini belirterek Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün bu konuda örnek çalışmalara imza attığını söyledi.

Hayvanların daha doğal ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri için yeni bir proje hazırladıkları anlatan Posbıyık, bu projeyle ilgili olarak Orman Genel Müdürlüğü’nden cevap beklediklerini bildirdi. 

Posbıyık şunları söyledi: “Canların hepsine sahip çıkmalıyız. Bunun sadece sözde kalmaması lazım. Bizim veteriner grubumuz gerçekten cansiperane çalışıyor. Türkiye’deki hayvan barınaklarının en iyilerinden biri olduğunu biliyorum, ödüller de aldık bu bakımdan. Biz sadece kapalı yerde hayvanları tutmuyoruz. Aynı zamanda onların büyük bir park alanında gezmelerini sağlıyoruz. Hayvan severler de bize yardımcı oluyor. Hep beraber birlikte el ele güler yüzle bu işleri devam ettirmeye çalışıyoruz. Yeni bir proje için Orman Bölge Müdürlüğü’ne müracaat ettik. Hayvanların daha büyük bir park alanında dolaşması için geniş bir alan istedik. Cevap bekliyoruz bunun için. Bu projeyi hayata geçirebilirsek hayvanlar akşamları barınakta yatacaklar, gündüzleri doğada dolaşacaklar. Etrafı çitlerle çevriliyine bizim kontrolümüzde olacak bu alan. Burada hayvan sahiplerini de kutluyorum. Kendi canları kadar hayvanlara da sahip çıkıyorlar. Onların sağlığının takibini yapmak, aşılarını yaptırmak çok güzelherkesi kutluyorum.

Başkan Yardımcısı Atilla Bulak da aşı kampanyası kapsamında ortalama 200 köpek ve kediye kuduz aşısı yaptıklarını, mikroçip takıldığını ve aşı kartı bulunmayan kedi ve köpeklere aşı kartı düzenlenerekkayıt altına alındığını söyledi.SENDİKACILAR EŞLERİ HARİÇ 7 SÜLALESİNİ İŞE SOKMA YARIŞINA GİRDİLER VE BUNU AKGÜN MEDYADAN ÖĞRENEN OYPALILAR,TAŞERONLAR VE KENDİLERİNE AİDAT ÖDEYEN İŞÇİLERİNİN BİLE  TEPKİSİNİ ÇEKTİLER!  !

Bu mudur Adalet ?

Birileri dere altından malı kaçırıp A1 İ A 4 kalitesine indirip ,anlaşmalı başka yerlere sevkiyatı yaptırıp kirli para kazanıyor diye ceremesini Ereğli çocuğuna çektimeye bizlere bir bedel ödetmeye kalkmasın ! 

Neden böyle konuşuyorum ?

Kim ki Ereğli halkını küçümsemesin !

Biz TSO başkanının sözüne bakmayız ,Biz boşu boşuna kendine menfaat gördüğü iş için susan siyasileri yada başkanları takmayız tanımayız birileri bizlerin ayağa kalkmamız İçin ezme modu ile nişlerin aklı ile oymaya kalkarsa Pişman olur 

Ereğli Halkının aklı ile dalga geçmeye çalışan Man kafalar  siz bizi salak mı sanıyorsunuz ?

 

Peki biz yermiyiz..?

Erdemir Oyak daha fazla kâr etme adı altında bir takım guruplar Kuruyor Ve bizim alt taşeronlarda ayakta uyuyor .

Oyak kendi içinde bir grup kurmuş ,amaç ne maksat ne öncelikle bunu anlamak lazım.

Burada çözüme gitmek istiyor isek şunları sormalıyız ;

Asıl İşveren gözüken Oyak Erdemir kuruluşu neden gruplar kuruyor?

Daha fazla kâr etmek için mi?

ihale adı altında kâr politikasına yön veriyor

Oyak‘ın taşerona verdiği yerler her geçen gün azalıyor Ve bu da şehrin tamamen iş imkanlarının yokmedilmesine yol açıyor.

Aslında Oyak’ın işi sadece göz boyamak İçin Asıl düşündürücü olan ise Ereğli halkının bu olayı bilip göz yumması..

Ereğli Demir Çelik Fabrikasında 850 ye yakın Oyak Pazarlama Şirketine Bağlı çalışan Oypalı işçi var .

Konuyu gören kimse müdahil olmuyor ama neden sorusunu soran da sadece biz olarak dikkat çekiyoruz

Burada kanunsuz bir durum söz konusu nasıl mı ?

Öncelikle seçilmişler vurdum duymazlık Ve gördüm görmezden geldimlik kitlesel bir suç işliyor Ve kendilerini seçenlere ihanet ediyorlar ..

Biz gördüğümüz rahatsızlığı paylaşarak Erdemir’in her geçen gün karalanan adını temizlemeye ,birilerininde yaptım oldu,sustun al sana bir işçi sokma hakkı, al sana ihale deme lüksünün ömrümüz yettiğince önüne geçmek için mücadele edeceğiz.

Yorumlar

Keleş Özbekistan'da

6 Ekim 2019 Pazar 10:00

Keleş Özbekistan'da

Keleş Özbekistan'da Foruma katıldı

 
 

 

Keleş Özbekistan'da Foruma katıldı
 
Zonguldak'ın Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) davetlisi olarak Özbekistan’ın başkenti Taşkent'te düzenlenen Türk İş ve Yatırım Forumu'na katıldı.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Türk Dili Konuşan İşbirliği Konseyi ve Özbekistan yatırım ve Dış Ticaret Bakanlığı ile Özbekistan TSO işbirliğinde düzenlenen ‘’Türk Keneşi İş Forumu’’na katılım sağlamak için Özbekistan’a gitti.
Özbekistan’ın Başkenti Taş Kent’te gerçekleştirilen Foruma Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Türk Dili Konuşan İşbirliği Konseyi gözlemci üyesi Macaristan’dan iş insanları katıldı.
İş formu ile tarım, gıda, inşaat ve inşaat malzemeleri, sağlık hizmetleri ve eczacılık, bilgi teknolojileri, kimyasal ürünler ve üretimi, petrol ve gaz, otomobil sanayi ve yan parça üretimi, elektronik, enerji, tekstil, ulaştırma-lojistik, ticaret ve turizm sektörleri hakkında bilinçlendirmek, iş birliğini ce ticaret hacminin büyütülmesinin amaçlandığı belirtildi.

Etiketler:

Arslan keleş , Rıfat Hisarcıklıoğlu

Yorumlar

OYAK BİR İŞİDE SOKAK SERMAYESİNE BIRAKTA EKMEK YİYELİM

5 Ekim 2019 Cumartesi 17:04

DENİZ HABER AJANSI

OYAK BİR İŞİDE SOKAK SERMAYESİNE BIRAKTA  EKMEK YİYELİM

OYAK DENİZCİLİK, JBIC VE MUFG BANK İLE KREDİ ANLAŞMASI İMZALADI

 

Türkiye’nin en önemli ihtiyaçlarından biri olan otomotiv odaklı Ro-Ro limanının inşası yine Oyak kurumuna nasip oldu . 

 

2018 yılında Nippon Yusen Kaisha (NYK Line) ile inanılmaz rakam olan 110 milyon dolarlık yatırım kararı alan OYAK tarafından Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ve MUFG Bank ile kredi anlaşması imzalandı.

 

OYAK Denizcilik ve Liman İşletmeleri AŞ, Türkiye’nin en ihtiyaç duyulan büyük otomotiv limanının inşası için adımlarını hızlandırdı.

Toplam da 110 milyon dolarlık yatırım gereken tutarın 44 milyon doları Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) tarafından karşılandı.

Geriye kalan kısmın da bir bölümü MUFG Bank (Mitsubishi UFJ Financial Group) tarafından sağlanacağı alınan duyumlar arasındadır.

Bir yandan Yüksek meblağ kredi de anlaşmanın sağlanmış olması Türkiye ile Japonya arasındaki ekonomik iş birliklerinin artmasına da ön ayak olması bekleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, OYAK ve grup şirketlerinin etkinliğini, verimliliğini ve karlılığını artıracak uygulamaları devreye aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Ülkemizin, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasında yer alma hedefini kendi hedefimiz olarak görüyor, adımlarımızı bu vizyonla atıyoruz. Uluslararası finans piyasalarının en önemli aktörlerinden olan JBIC ve MUFG Bank ile olan bu anlaşma da bu anlamda bizler adına gurur verici. Küresel dalgalanmaların olduğu dönemlerde hızlı, atik ve esnek davranmak, en az yatırım süreçlerini doğru kurgulamak kadar önemli. Bu nedenle, imzaladığımız sözleşme ülkemize ve OYAK’a olan güvenin göstergesidir. OYAK’ı çok daha iyi noktalara, sürdürülebilir başarı hedefiyle taşımaya devam edeceğiz.”

"LİMANIN İNŞASI 2020 YILINDA TAMAMLANACAK"

Erdem, limanın inşasının 2020 yılında tamamlanacağını, OYAK Port’un uluslararası otomotiv lojistik trafiğinin merkezi olacağını bildirerek, “Standartlarıyla ve kapasitesiyle dünyanın sayılı limanları arasına girecek olan OYAK Port, artan otomotiv ihracatı hacminin yarattığı yeni ihtiyaçları ve talepleri karşılayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası'ndan (JBIC) yapılan açıklamada da “Bu kredinin, OYAK Grup Şirketleri ve JBIC arasındaki ilişkiyi güçlendirmesi, Türkiye ve dünyada çeşitli sektörlerde Japon şirketlerinin yatırımları ve ihracatı için daha fazla fırsat yaratmak üzere taraflar arasındaki iş birliğini geliştirmesi bekleniyor.” ifadeleri kullanıldı.

OYAK PORT HAKKINDA

Yaklaşık 500 kişiye istihdam sağlayacak olan ve uluslararası otomobil markalarının ihracat ve ithalat kapısı konumuna gelecek liman, NYK Line ortaklığında Kocaeli’ne bağlı Körfez ilçesinin Yarımca bölgesinde 235 bin metrekarelik alan üzerine inşa ediliyor.

Yıllık 780 bin araç elleçleme kapasitesiyle sadece otomotiv sektörüne hizmet verecek olan limanın, Türkiye’nin 1 numaralı "otomotiv odaklı Ro-Ro limanı" olması hedefleniyor.

Oyak ve Türk metal Sendikası hakkında “güzel ortaklık “yazımı kaçırmayın..

Pek Yakında 

 

Etiketler:

Erdemir , Oyak , Oypa , Oylim , omsan , Türk metal Sendikası ,

Yorumlar