ERDEMİR’İN ORTAĞI OYAK RENAULT DEVLETTEN TEŞVİK ALDI

7 Eylül 2019 Cumartesi 15:25

ERDEMİR’İN ORTAĞI OYAK RENAULT DEVLETTEN TEŞVİK ALDI

SÜPER DEVLET TEŞVİKLİ PROJELER VE SORUMLU FİRMALARI BİLEN VAR MI ? Bilemezsiniz çünkü her yerde yayınlanmayan haberler sadece Akgün Medya’da..

 

2017'de hazırlıkları tamamlanan yatırımlardan 23 projeye, Proje Bazlı Devlet Teşvik Sistemi kapsamında 135 milyar lira tutarında destek sağlanıyor.

Bu projeleri yürütecek firmalar; Alvi Medica, Assan, Atayurt, BMC, Eti bakır, CFS, Dow Aksa, Ekore, Ersan, SASA, İpek, Most Makine, Siirt Bakır, Metcap Enerji, TUSAŞ, Oyak Renault, Yıldız Metalurji, Vestel, SÜTAŞ ve Tosyalı.

Bu projeler gerçekleştiğinde yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan, 134 binden fazla kişiye de dolaylı istihdam sağlanacak.

Devlet yatırım teşviklerinden en büyüğü, elektrikli araç enerji depolama sistemlerine yönelik 28 milyar 396 milyon liralık projeyle Vestel'e verildi. Bunu sırasıyla SASA'ya verilen PTA-MEG üretim tesisi, Entegre Madencilik yatırımı ile Tosyalı, Poli Etilen-Poli Propilen üretim yatırımı ile Metcap Enerji takip ediyor. SASA'nın 2 projesi, BMC'nin 4 ayrı projesi bulunuyor.

Bugüne kadar bu yatırımlardan sadece Cengiz Holding tarafından yaklaşık 1.1 milyar dolar yatırım ile Mardin/Mazıdağında kurulan ETİ BAKIR METAL GERİ KAZANIM ve ENTEGRE GÜBRE TESİSLERİ faaliyete geçti. Diğer yatırımlar devam ediyor.

 

Etiketler:

Alvi Medica , Assan , Atayurt , BMC , Eti bakır , CFS , Dow Aksa , Ekore , Ersan , SASA , İpek , Most Makine , Siirt Bakır , Metcap Enerji , TUSAŞ , Oyak Renault , Yıldız Metalurji , Vestel , SÜTAŞ ve Tosyalı.

Yorumlar

FINDIK FİYATI DÜŞÜYOR KİMSEDEN SES YÜKSELMİYOR ?

7 Eylül 2019 Cumartesi 14:19

FINDIK FİYATI DÜŞÜYOR KİMSEDEN SES YÜKSELMİYOR ?

 

 Türkiye’nin en önemli ihracat ürünlerinden biri olan fındıkta üreticilerin fiyat araştırmaları başladı lakin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın iyi bir fiyat açıklanasına karşı o fiyatların üreticiye bir türkü yansımaması halk arasında neler oluyor sorusunu akla getiriyor .

Fırsat düşkünlerinin prim yaptığı şu dönemde esnaflar nerede ise fındıklara 19 tl kilo başı değer biçerek ekonominin önünü açmaya çalışıyor .

Fındık fiyatları 2019 yılında da en çok araştırılan konular arasında yer alıyor  Ama Ne hikmetse şehrinizin vekilleri fındık  fiyat karmaşasında bile varlıklarını bir türlü hissettiremiyorlar!

Fındık fiyatları yükseliyor mu düşüyor mu? Serbest piyasada fındık fiyatları ne kadar?

Fındık fiyatlarında son durum ne?

İşte 7  Eylül tarihi itibariyle fındık fiyatları.

TMO Fındık Fiyatı:         16.50-17.00 TL

Sakarya Fındık Fiyatları:           14.00-17.50 TL

Akçakoca Fındık Fiyatları:          14.00-16.58 TL 

Düzce Fındık Fiyatları:             14.00-16.58 TL  

Kocaeli Fındık Fiyatları:           14.00-14.00 TL   

Ordu Fındık Fiyatları:              14.00-14.63 TL  

Yorumlar

EREĞLİ’Lİ OLARAK LANETLENDİK Mİ ?AKÇAKOCAYA VAR BİZE YOK !!

7 Eylül 2019 Cumartesi 12:04

 EREĞLİ’Lİ OLARAK LANETLENDİK Mİ ?AKÇAKOCAYA VAR BİZE YOK !!

AKÇAKOCA’YA SELZEDE ESNAFA 100 BİN LİRAYA KADAR FAİZSİZ DESTEK KREDİSİ GELİYOR PEKİ EREĞLİ ESNAFININ UĞRADIĞI ZARARA NEDEN BİR YERDEN SES YADA YARDIM GELMİYOR ?

ACABA İSTEMESİNİ Mİ BİLMİYORUZ?

BİR SÜRE ÖNCE YAŞANAN SEL FELAKETİNDE ZARAR GÖREN ESNAF BİR NEBZE DE OLSA NEFES ALABİLECEK. AKÇAKOCA’YI ZİYARET EDEN KOSGEB BAŞKANI PROF. DR. CEVAHİR UZKURT SELDEN MAĞDUR DURUMDA OLAN ESNAFA FAİZSİZ KREDİ VERİLECEĞİNİ AÇIKLADI.

SELZEDE ESNAFA 100 BİN LİRAYA KADAR FAİZSİZ DESTEK KREDİSİ GELİYOR

Düzce'nin Akçakoca ve Cumayeri ilçelerinde yaşanan sel felaketinde zarar gören esnafların hasarlarının giderilmesi için daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan desteklemeyi KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt açıkladı. Uzkurt, sel felaketinde zarar gören ve hazar tespit raporu hazırlanan esnaflara faizsiz kredi verilmesi için çalışmaların tamamlandığını ifade etti. 

Akçakoca ilçesine gelen KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, Vali Dr. Zülkif Dağlı, Milletvekilleri Ayşe Keşir ve Ümit Yılmaz, Kaymakam Yasin Öztürk, Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz ,esnaf odaları başkanları ve Ticaret ve Sanayi Odası başkanları ile toplantı yaptı. Toplantı sonrasında açıklama yapan KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, selden zarar gören işletmeler için 100 bin liraya kadar sıfır faizli ve 1 yıl geri ödemesiz kredi desteği verileceğini açıkladı. Uzkurt bu konuda şu görüşlere yer verdi  "Selden zarar gören işletmelerimize Cumhurbaşkanımızın talimatıyla KOSGEB olarak 100 bin TL'ye kadar faizsiz kredi verileceği daha önce açıklanmıştı. Bugün itibariyle 11 bankayla mutabakatları imzaladık KOSGEB olarak. Banka genel müdürlükleri de önümüzdeki günlerde Düzce'deki şubelerine talimatlarını gönderip selden zarar gören işletmelere bu krediyi kullandıracaklar. Bu Kredi daha önce de ifade edildiği gibi 36 ay vadelidir. Kredi faizinin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. Kullanılan anapara ise kullanan işletme tarafından ödenecektir. Ödeme 1 yıl geri ödemesiz 1 yıl sonraki 2 yıl içerisinde üçer ayda bir olmak üzere 9 eşit taksitte ödenecek. Burada kredi kullandırım sürecinde özellikle kaymakamlığımız tarafından hasar tespiti yapılmış ve tespit edilen tutarın 100 bin lirayı geçmeyen kısmı olarak kredi KOSGEB tarafından maliyeti karşılayacak. Örneğin bir işletmemiz 100 bin TL'lik değil de 70 bin TL'lik bir zarar görmüşse bu da kaymakamlığımız tarafından tutanak altına alınmış ise 70 bin lira kredi kullanıp, bu 11 bankadan KOSGEB olarak biz bunun faizini karşılayacağız. Burada teminat bulma konusunda sıkıntı çeken işletmelerimiz için de Kredi Garanti Fonu ile gerekli mutabakatı yaptık. Buradan sorunu çözüyor olacağız" 

Uzkurt, KOSGEB'e borcu olan selzede esnafın borcunun 1 yıl ertelendiğini de bildirerek, "Burada Düzce için bir karar daha almıştık. KOSGEB'e borcu olan işletmelerimizin de bu borcunu 1 yıl daha, yani 2020 yılının 9.'ncu ayına kadar ertelemesi yapıldı. Burada da yaklaşık 25 firmamız bu imkandan yararlanmış bulunmakta. Karar alındıktan sonra şöyle bir süreç izliyoruz. Bu acil destek kredimizde bankalarla öncelikle görüşürüz ve yazışıyoruz. En geç gelecek hafta işletmelerimiz kredileri kullanmaya başlayacaklar. Umarım KOSGEB olarak buradaki yaraların sarılması için bir nebze faydamız oldur" diye konuştu.

Prof. Dr. Uzkurt, programın sel afetinden zarar gören esnaflar için olduğunu belirterek, "Programın amacı doğrudan sel felaketinde zarar gören işletmelerimize dönük bir zararın tazmini yönünde bir finansman kolaylığı. Burada biz şunu dikkate alacağız. Selden doğrudan ya da dolaylı olarak zarar gören, etkilenen ve zararları kamu kurumları tarafından tespit edilen firmalarımıza bu krediyi kullandıracağız. Bu programın kapsamı budur" dedi.

NOT :AKÇAKOCA halkının yardımlaşmasına şahit olmuş bir gazeteci olarak EREĞLİLİ halkımızın kendi şehir esnafını bu zor süreçte yalnız bırakıtığını düşünenlerdenim .

Akçakoca gibi El ele vermeyi başaramadığımız takdirde ne  devlet bizi görecek ne de biz kalkınabileceğiz.

Ereğli sanayi esnafı Gülüç esnaf Ve halkının zararları İçin neden vekillerimiz devreye girmiyor ?

Ama kendini gazeteci olarak tanıtan Ve şehir merkezinde avanta çetesi  kurdukları iddia edilen bazı kişilerin vekillerden Zonguldak yolu üstünde bir müessese için ayrıcalık istediği hatta bu müessese sahibinden  bunun karşılığında avanta istediği Ereğli cam kafe ve bozhane çay bahçesinde dilden dile dolaşıyor buna ne dersiniz?

 

Ereğli’yi ses kayıtları alıp bunu avantaya dönüştüren bazı gazeteciler mi yönetiyor ?

 

 

 

Yorumlar

Ereğli Esnafı Ve Sömürülen Halk adınadır yazım ....

7 Eylül 2019 Cumartesi 10:16

Ereğli Esnafı Ve Sömürülen  Halk adınadır yazım ....

 

☆ BİRİLERİ HADDİNİ AŞIYOR ☆

Ve bu yazının dile getirilmiş kısmının asıl mimarı seni tanıdığıma çok sevindim.

Yürek dolusu selamlar..

İşçi ölümlerinde dünya birincisi olan ülkemizde sendikaların işçilerin özlük/ yaşam haklarıyla değilde alışverişleriyle ilgilenmesi çok manidardır.

Bu ülkede işçi olmak değil işçi haklarını savunmak daha zor bir olgudur..

Zor bir olgudur çünkü ;
işçi kardeşlerimiz ekseri sorgulama yapmazlar,yapamazlar.

Sorgulama kültürünün yeteri kadar gelişmediği ülkemizde yöneten,işveren ve bunlarla feodal ilişki içine giren sendikalar ne derse işçi dolaylı yada doğrudan denilene biat etmek zorundadır.

İşçi memleketi olan ilçemizde de bu köhne düzen ve biat kültürü kendini alenen hissettiriyor.

Mesela EREĞLİ Esnafı Ve Ereğli Halkı Bir Yerde Hata Yapıyor!

Şehrimizde bazı sendikalar güya işçilerin menfaatine diye bazı esnaflarla anlaşma yaparak doğrudan yada dolaylı yönlendirme yapmadılar mı ?

Peki bu ne kadar doğru ?

Etik mi ?

Rekabet ortamına yakışır bir durum söz konusumu ?

En son bir düğün salonu işaret edildi neden nasıl kimse anlamadı ve sorgulamadı..

İşaret edenlerin de makam mekan Ve devlet yönetimlerinden olması bile şaşırtıcı idi hatta Erdemir bile altın verme törenlerini kendi bir sürü mekanı verebileceği yer varken bu yeri seçtiler Ereğli’de herkes Yüksek seslendiremediği bu iddiayı alttan alttan yayıyor !

Bir sürü kırtasiye var iken ne için anlaştığı bilinmeyen yerlerle anlaşarak diğer esnafların ekmeklerine kan doğruyor !

Bu tip anlaşma söylemleriyle ön plana çıkan şark kurnazı esnaf önce fiyatları şişirip sonra indirim yaparak aslında işçiyi keklemiş oluyor.

Hal böyleyken sendikaların asli görevini bırakıp böyle alengirli işlerle işçiye nasıl avantaj sağladıkları soru işaretiyken aynı zamanda diğer esnaflar arasında ayrımcılık yapıyor olmaları da işin ayrı bir vehamet içeren boyutudur.

Mesela geçen yıllarda yaşadığım bir olayı anlatayım.

iki işçi arkadaş sendikanın yönlendirdiği esnafa gidip önce fiyatları soruyor ,
sonra karşıdaki esnafa gidiyorlar.

Bundan sonrasini o degerli esnaftan dinleyelim ne dersiniz ?

" Kendilerini biz Türk metalin isciyiz diye tanitip geldiler. Fiyat arastırmasi maksatli geldiklerini nazikce soylediler.
Ve Bizim etiket fiyatlarımızın daha ucuz olduğunu görünce , hem şaşırdılar hemde sendikanın bu somut olmayan anlaşmayla kendilerini kazıklatmalarına öfkelendiler.

İşçiler alışverişi benden yapmaya karar verdiler ki ;
işçiler bu kararı verirken tedirgin olduklarını da hissettirdiler"
Derken birisi ''abi fiyatların uygun olduğu için burdan alıyoruz ama sendika duyarsa başımıza bir iş gelir mi?
Sırf bu yüzden işten atmasınlar bizi''dedi.

İşte bu iç acıtan olay bu ülkede işçi olmak değil insan olmak,hak aramak ne kadar zor bunu tescilliyor.

Diğer yandan bir esnaf olarak ;
sendikalarla anlaşma yapan sendikalar ve esnaflar halkın diğer kısmını ne yerine koyuyor çok merak ediyorum diye fikir belirtti ,
o namuslu , şerefli ,haysiyetli ,onurlu esnaf !

Tüm Ereğli halkını bu tip girişimlere itiraz etmesi ve tüm kurumları evrensel değerlerde görev yapmaya davet etmeleri gerekmektedir.

Mesela bir sendika hastane ile neden anlaşma imzalar ?

Şimdİ biz fabrikada çalışmayan kişilere farklı bir ıygulamamı yapılacak bana bunu biri izah etsin lütfen !

Mesela bir sendika bir araba firması ile neden anlaşır?

Fabrikalı işçilere indirim yapan esnaflar fabrikada çalışmayan EREĞLİ halkını bu indirimden kayırarak nasıl bir terbiyesizliğe utanmadan imza atıyor?

Mesela bir sendika kendi işçisine ait diye kurduğu ama akarını cebine attığı metal koopu varken kendilerine arada dağıtılan parasal değeri olan alışveriş çeklerini neden şu marketten alın diye yönlendirir bu yönlendirdiği yerde enişteleri mi çalışıyor neden işçi kendi kazanamıyor?

 

İşçisiyle,köylüsüyle,memuruyla tüm halkın eşit imkanlarda hizmet alması hem insani hemde etik olanıdır.

Diğer yandan ilçemizde ki tüm işçi kardeşlerimizinde bu tip olaylarda sorgulama yapmaları,araştırmaları kendi menfaatlerinedir.

* Esnaf olarak ,eregli halki olarak ,
hatta ezilen işçiler olarak artık görün...

Yorumlar

En düşük memur maaşı Ocak 2020'de 3 bin 875 lira olacak

30 Ağustos 2019 Cuma 18:32

En düşük memur maaşı Ocak 2020'de 3 bin 875 lira olacak

En düşük memur maaşı yeni zamla Ocak 2020'de 3 bin 875 liraya, en düşük memur emekli aylığı ise 2 bin 623 liraya çıkacak.

 

29.8.2019 18:59:08
En düşük memur maaşı yeni zamla Ocak 2020'de 3 bin 875 liraya, en düşük memur emekli aylığı ise 2 bin 623 liraya çıkacak.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu Kararıyla memur ve emeklilerinin 2020-2021 yıllarını kapsayan zam oranlarının tespitinin ardından yeni ücretler belli oldu.

Buna göre memur ve emeklileri maaşlarına Ocak ve Temmuz 2020'de yüzde 4'er, Ocak ve Temmuz 2021'de ise yüzde 3'er zam yapılması öngörüldü.

Ayrıca eşi çalışmayan kamu görevlilerine yapılan aile yardımı ödeneğinde de 20 lira artış yapıldı.

Ocak 2020'de, aile yardımı ödeneği dahil 3 bin 707 lira olan en düşük memur maaşı yüzde 4,5 artışla 3 bin 875 liraya, ortalama memur maaşı da 4 bin 483 liradan yüzde 4,2 artışla 4 bin 669 liraya yükselecek.

En düşük memur emekli aylığı ise Ocak 2020'de yüzde 4 artışla 2 bin 523 liradan 2 bin 623 liraya çıkacak.

Yorumlar