EREĞLİDEKİ MÜCADELEDE OLMAYAN ÇATALAĞZINI MANŞET YAPTIRIYOR

8 Eylül 2019 Pazar 22:35

EREĞLİDEKİ MÜCADELEDE OLMAYAN ÇATALAĞZINI MANŞET YAPTIRIYOR

Yavuzyılmaz Poşetten devlete bir girdi devlet ve ülke yaratıma diye havadaki gazdan çıktı amma Ereğli umrunda bile değildi!!! Vatandaşa poşeti paralı yapan iktidarın, ‘tutarsız çevre politikası’.

Haberimizin en altında medya yorumumuz vardır !!!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, yürürlüğe girerek yasalaşan, “Termik santrallere çevre yükümlülüklerinden 3 yıl süreyle muafiyet getiren kanun” halkında açıklamada bulunarak, “vatandaşa poşeti paralı yapan iktidarın, tutarsız çevre politikası” diyerek eleştirilerde bulundu.

Milletvekili Yavuzyılmaz, ulusal basın gündeminde de yer alan açıklamasında:

“İktidar, termik santrallerin çevre yükümlülüklerine muafiyetler getiren, Maden Kanunu Teklifini, 2019 Ocak ayında, meclis gündemine getirmiş; gerek sanayi komisyonunda, gerekse meclis oturumunda verdiğimiz mücadelelere, Sivil Toplum Kuruluşları ve halkımızın gösterdiği tepkiler eklenince, ilgili teklifteki “Zehir Tasarısı” diye tabir ettiğimiz, 45.Madde geri çekilmişti.

Ölüm tasarısı ‘hayata’ geçti, Ak Partili Milletvekillerinin vicdanı rahat mı?

Mevcut kanuna göre, özelleşen şirketlerin çevre yükümlülüklerinden muaf tutulmasına dair düzenlemede, şirketlere tanınan süre 31.12.2019 tarihi itibariyle sona eriyordu. İktidar bir kez daha allem etti kallem etti, şirketlerin karını arttıran, vatandaşın sağlığını hiçe sayan bu ‘ölüm tasarısını’ hayata geçirdi. Üstelik, Zonguldak Çatalağzı’nda hava kirliliği düzeylerinin insan sağlığı açısından kritik eşikleri aştığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mobil istasyonlarının yaptığı ölçüm sonuçları ve Çevre Mühendisleri Odası’nın hava kirliliği ölçüm çalışmaları ile ortaya konulmuş olmasına rağmen. Yasanın çıkmasını engellemek için çok çaba verdik ancak iktidarın Zonguldak Milletvekilleri tarafından bu mücadelede yalnız bırakıldık, merak ediyorum vicdanları rahat mı?

Muafiyet 3 seneye çıktı.

İlk kanun teklifi, tepkiler nedeniyle geri çekilirken, sonraki kanun teklifi meclisten “İstanbul seçimleri gündemi” fırsat bilinerek, alelacele geçirildi. Yeni yasa ile termik santralleri çevre yükümlülüğünden muaf tutan madde, baca filtresini de kapsayarak kanunlaştı. Üstelik bu sefer 2 değil 3 sene.

İktidar, zehir tasarısını sempatik göstermek adına, “Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” başlıklı kanun teklifi ile, 08.07.2019 tarihinde torba yasa hazırlayarak TBMM Başkanlığı’na sundu ve Otuz iki maddelik kanun teklifinde; “ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında önemi yer tutan yenilenebilir enerji kullanılan büyük ölçekli projeler için düzenlemeler hayata geçirilmektedir” ifadelerine yer verdi.

ÇATES de bulunuyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı verilerine göre 2013-2015 yılları arasında özelleştirilen termik santrallar Seyitömer, Kangal, Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy, Çatalağzı, Orhaneli ve Tunçbilek ile Soma B termik santralleri, Zonguldak Çatalağzı’ndaki Çatalağzı Termik Santrali (ÇATES) - Elsan Termik Santrali, bulunuluyor. Bu santraller hala eski teknolojiyle ve baca gazı arıtım ekipmanları olmadan çalışmaya devam ediyor.

Kanun, Anayasaya aykırı

Getirilen kanun, Anayasa mahkemesinden de geçmişte iptal edilmişti. 2013 yılında santrallerin özelleştirilmesinin ardından, bu santrallerin çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2018’e kadar süre tanınmıştı. 2014 yılında Anayasa Mahkemesi (AYM) bu kararı iptal etti. AYM, iptal kararının gerekçesinde; “Anayasanın devlete çevrenin korunması ve geliştirilmesi konularında ödevler yüklediğini, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkının ekonomik ve mali gerekçelerle vazgeçilecek haklardan olmadığını” açıkça belirtmişti. AYM’nin bu kararına rağmen, termiklere çevreyi kirletme muafiyeti tanıyan düzenleme 2016 yılında tekrar yapılarak süre Aralık 2019’a kadar uzatıldı. Yapılan değişiklik ile de bu süre 2022’in sonuna kadar uzatılmış oldu.”

İfadelerinde bulundu.

 

AKGÜN MEDYA YORUMU ;

Yavızyılmaz  Ereğli’den oy almadığını düşünüyor olacak ki Kdz Ereğli deki hava kirliliğini görmezden gelip sadece Zonguldak havzasındaki yer ,kayalık, asfalt , deniz , hava kirliliğini görüyor .

Genç bir vekil olarak sizlere naçizane tavsiyemiz ;Ereğlide posbıyıkın değerini bilin ve peşinden ayrılmayın hatta ona yardımcı olun kazanan siz olursunuz .

 

Yorumlar
  • Gonca
    9 Eylül 2019 Pazartesi 11:56

    Posbıyık kendi hesapları için milleti mindere çekmek istiyor. Benden de size bir tavsiye 500 tl nin değil Halkın çıkarlarının peşinde olun. Posbıyık eski siyaset adamı parayla gündem olur reklam yapar başka bir meziyeti yok. Gençlik karşısında şansı yok ihtiyarın

  • Pelin
    9 Eylül 2019 Pazartesi 10:46

    Posbıyık kim oluyor ? Milletin vekiline icazet mi verecek?? Haddinizi bilin !

Kendini Polis Savcı Tanıttı Ama Yakalandı

8 Eylül 2019 Pazar 14:41

Yasin Ören

Kendini Polis Savcı Tanıttı Ama Yakalandı

 

 
ALAPLI'DA KENDİNİ POLİS VE SAVCI OLARAK TANITAN BİR KİŞİ YAKAYI ELE VERDİ.
 
 
 

 Alaplı İlçesinde, polis ve savcı olduğunu söyleyerek vatandaşı telefonda trilyonlarca lira dolandırdığı iddia edilen bir şahıs yakalandı.

Edinilen bilgilere göre İstanbul Ağır Ceza mahkemesinde hakkında vatandaşı savcı ve polis kimliğini kullanarak, onlarca kişiyi Trilyonlarca lira dolandırdığı iddiasıyla hakkında yakalama kararı bulunan Özkeş B. (58) İsimli vatandaş Alaplı Jandarma Komutanlığı önünde yapılan rutin kontroller esnasında yakayı ele verdi. Jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan şahısın adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

 

 
 


 

 

 Yorumlar

VALİ BEY Masabaşında Deprem Tatbikatı hakkında toplandı

8 Eylül 2019 Pazar 13:16

VALİ BEY Masabaşında Deprem Tatbikatı hakkında toplandı

İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından ‘Afetlere Hazırlık Yılı’ tanıtımında duyurulan habersiz tatbikatlar kapsamında “Habersiz Masabaşı Deprem Tatbikatı” gerçekleştirildi.

 

 
Masabaşında Deprem Tatbikatı
 
Bartın merkezli bir deprem senaryosu ile habersiz tatbikatın talimatını veren Vali Erdoğan Bektaş, talimat sonrası gerçekleştirilen Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısına da başkanlık etti. 

Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) il planından sorumlu hizmet gruplarının intikal ve operasyon becerilerinin sınandığı tatbikat çerçevesinde düzenlenen toplantıya Vali Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra; AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan ile koordinasyon üyeleri katıldı. 
Tatbikat da, 

Zongundaki ’ta meydana gelebilecek herhangi bir depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini işaret eden Erdoğan Bektaş “AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan’ında katılımıyla habersiz deprem tatbikatı gerçekleştirdik. Şehrin afet müdahalesine hazırlık kapasitesi, yetenekleri ve becerilerinin imtihan edilmesi bakımından bu tatbikat çok büyük bir önem taşımaktadır. Depremin ya da afetin ne zaman geleceğini bilemeyiz. Afet ve acil durumlarda ihtiyaç duyulan hizmetlere göre oluşturulan ve Yerel Düzey Afet Müdahale Planında bulunan Hizmet Gruplarının, görev ve sorumlulukları çerçevesinde afetin yönetileceği noktaya intikal sürelerini görmüş olduk” dedi. 
Vali Erdoğan Bektaş ayrıca, Zonguldak ’ta önümüzdeki dönemlerde il bazında bu tatbikatların devam edeceğini, bu habersiz tatbikatlarla birlikte afetlere daha hızlı ve etkili müdahale edileceğini sözlerine ekledi. 

Etiketler:

Vali Erdoğan Bektaş , Vali Erdoğan Bektaş , AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Abdulkadir Tezcan

Yorumlar

FINDIK TOPLAMA DA YANYANA YAŞADIKLARIMIZI UĞURLADIK !

8 Eylül 2019 Pazar 12:47

FINDIK TOPLAMA DA YANYANA YAŞADIKLARIMIZI UĞURLADIK !

Mevsimlik tarım işçileri dönüş yolunda

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden gelerek yaklaşık 1 ay boyunca Karadeniz Bölgesi'nde fındık toplayıp aile ekonomilerine katkıda bulunan fındık işçileri memleket topraklarına dönmeye başladı.

 

Zonguldak Alaplı ilçesinde yaklaşık 1 ay boyunca fındık toplayan fındık işçilerinden işlerini bitirenler köy halkına veda ederek memleketlerine uğurlandı. Fındık işçilerinden Ahmet Öztürk, fındık toplamanın zor olduğunu, ancak Güneydoğu'da deniz bulunmadığından Karadeniz'de suya girmenin çok zevkli olduğunu söyledi.


Yine fındık işçilerinden Mahmut Öz, bölgelerinde ailelerin genelde kalabalık olduğunu belirterek, "Bu aylarda bizim bölgemizde iş olmaz.

O yüzden biz de ekmek parası için mecburen fındığa geliyoruz. Eğer bulabilirsek 1 ay da olsa çalışırız.

Biz çalışmadan yılmayız.

Bizi burada zorlayan tek etken nemli hava.

Havanın sıcaklığı pek etkilemiyor çünkü bizim bölgemiz buradan daha sıcak. Bir de fındıkta modern tarım yok. Biz 1 ay boyunca bizlere çok sıcak davranan Karadeniz halkına çok teşekkür ederiz" dedi.

Yorumlar

POSBIYIK “TÜRKİYE-SIRBİSTAN FİNAL MAÇINDAKİ BİRLİKTE OLALIM”

8 Eylül 2019 Pazar 11:00

POSBIYIK “TÜRKİYE-SIRBİSTAN FİNAL MAÇINDAKİ BİRLİKTE OLALIM”

2019 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda 16 yıl sonra finale yükselerek bizleri gururlandıran Filenin Sultanları’nı verdikleri büyük mücadele için tebrik ediyorum.


Şampiyonluğa az kaldı, size güveniyoruz. #FileninSultanları
Final maçını 8 Eylül 2019 Pazar günü Saat 19.30’da Amfi Tiyatro’da kuracağımız dev ekranda birlikte izleyelim.

Yorumlar