EREĞLİLİ Burcu ve Kübra'nın acı sonu

7 Eylül 2019 Cumartesi 11:03

EREĞLİLİ Burcu ve Kübra'nın acı sonu

Kastamonu-Daday karayolu Gölköy köyü mevkiinde otomobil yoldan çıktı Ve yoldan çıkan otomobil takla attı. Kazada emniyet kemeri takılı olmadığı anlaşılan iki üniversiteli genç kız hayatını kaybetti ,2 kişide bu kazada yaralandı.

Kdz. Ereğli Genç Yıldızspor Kadın Futbol Takımında futbol oynayan Ve geçtiğimiz sezon da  Kdz. Ereğli Belediyespor Genç kızlarda futbol oynamış Kübra Aldırmaz (20) ve yeni Ereğli’de kısa süre futbol oynamış Burcu Örnek’in de içinde bulunduğu araç kaza yaptı .

‘Kastamonu – Daday karayolunda Refik İlhan Abazalı yönetimindeki 19 AAJ 663 plakalı otomobil, Gölköy köyü mevkisinde sebebi henüz bilinmeyen bir sebeple sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu yoldan çıkarak şarampolde takla attı.

Kaza sürücü Refik İlhan Abazalı (26) ile Muhammed Mücahit Kızılarslan (24) yaralandı Ama 2 üniversiteli eski topçu kızlarımız onlar kadar şanslı değildi .

 

İddiaya göre ;Arka koltukta oturan ve emniyet kemeri takılı olmadığı anlaşılan 21 yaşındaki Burcu Örnek  ile 20 yaşındaki Kübra Aldırmaz  ise araçtan fırlayarak olay yerinde hayatını kaybetti.

Kazayı gören vatandaşların İhbarı sonrası olay yerine 112 Acil Sağlık ekipleri, polis ekipleri ve itfaiye ekipleri sevk edildi.

Çevrede yapılan arama sonucunda kazada hayatlarını kaybeden ve Kastamonu Üniversitesinde okudukları öğrenilen genç kızlardan birisi şarampolde, diğeri de asfalt üzerinde bulundu. Yaralılar ise, sıkıştıkları yerden çıkartılarak ambulansla Kastamonu Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralılardan otomobil sürücüsü Refik İlhan Abazalı’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Kaza sonrasında Cumhuriyet Savcısı ve Olay Yeri İnceleme ekipleri, olay yerinde incelemelerde bulundu. İncelemenin ardından cenazeler, Kastamonu Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı.


 


Sporcularımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına, ailesine ve spor camiasına başsağlığı diliyoruz.

Yorumlar
  • Erol
    7 Eylül 2019 Cumartesi 12:58

    Öncelikle ölenlere rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Aileler iyice, yobazlaşarak yozlaşarak trajedik filmler hikayelerin senaryolarını hazırlıyorlar. Yazık günah

KÖMÜRSPOR KADINLAR İÇİN PANKART AÇTI!

7 Eylül 2019 Cumartesi 10:42

KÖMÜRSPOR KADINLAR İÇİN PANKART AÇTI!

 

 
Zonguldak Kömürspor'un taraftar grubu Ultras, eşi tarafından boğazı kesilerek öldürülen Emine Bulut ve diğer kadınlar için farkındalık amacıyla tribünlerde sloganlar atarak pankart açacak.


TFF 2. Lig takımı Zonguldak Kömürspor'un taraftar grubu Ultras'ın tribün liderleri Miraç Balcı ve Bora Amasralı anlamlı bir işe daha imza atıyor. Daha önce de yaptıkları sosyal sorumluluk projeleriyle yediden yetmişe herkesin beğenisini kazanan Ultras taraftar grubu bu kez de geçtiğimiz günlerde Denizli'de eşi tarafından boğazı kesilerek öldürülen Emine Bulut ve diğer kadınlar için farkındalık amacıyla tribünlerde pankart açacak. Ultras taraftar grubu bu anlamlı projeyi pazar günü Karaelmas Kemal Köksal Stadyumu'nda oynanacak Amed Sportif Faaliyetler maçında açması planlanıyor.

Yorumlar

TAŞERON KARDEŞLERİMİZİN DİKKATİNE

7 Eylül 2019 Cumartesi 01:32

TAŞERON KARDEŞLERİMİZİN DİKKATİNE

HAFTA TATİLİ, GENEL TATİL VE RESMİ TATİL ZAMLI ÜCRETLERİ SAAT ÜCRETİ ÜZERİNDEN Mİ HESAPLANIR ?

 

Uygulamada birçok işletmenin resmi tatillerin bir çoğunda, bayram tatillerinin ise ilk günleri hariç kalan günlerinde faaliyetlerine devam ettikleri, bu tatillerde çalışan işçilere de çalıştıkları saat üzerinden hesaplanan zamlı ücretleri ödedikleri görülmektedir.

Örneğin Ramazan Bayramınının üçüncü gününde üç saat çalışan bir işçiye 3 saatlik zamlı ücreti veya Pazar günü işyerine gelip 2 saat iş yapan bir çalışanın 2 saat üzerinden zamlı ücreti hesap edilmektedir.


İş Kanunumuzun 47 nci maddesinde, ulusal bayram ve genel tatil günü olarak kabul edilen günlerde tatil yapılmayarak çalışıldığında; çalışılan her gün için bir günlük ücretin ödenmesi gerektiği hükme bağlanmıştır.


Hafta tatilinde çalışan işçinin ücretinin nasıl hesaplanacağı yasalarda düzenlenmemiş ise de, Yargıtay’ca hafta tatilinde yapılan çalışmanın fazla çalışma sayılacağı, buna göre ücretin yüzde elli zamlı ödenmesi gerektiği görüşü benimsenmiştir.


Peki bayram tatilinde veya pazar gününde işyerine gelip 2 saat çalışanın bir işçinin bu çalışmasına dair zamlı ücreti nasıl hesaplanmalıdır ?

Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’nin 05.02.2019 tarih ve 2015/28639 E ve 2019/2690 K sy kararında bu sorunun cevabı tartışılmıştır. Karara konu olan olaylarda;
1- Davacının İddiaları
Davacı vekili; müvekkilinin davalıya ait işyerinde 11.09.2008-04.12.2012 tarihleri arasında ve en son 3.700 TL ücret ile çalıştığını, fazla çalışma yapmasına, genel tatillerde ve hafta tatillerinde çalışmasına karşın ücretlerinin ödenmediğini ileri sürerek; fazla mesai, genel tatil ve hafta tatili ücretlerinin tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
2- Davalının Cevapları
Davalı vekili; davacının taleplerinin zamanaşımına uğradığını, müvekkili ibra ettiğini, müvekkili şirkette fazla mesai yapılmasını gerektirir bir iş yoğunluğunun bulunmadığını ve haftada 5 saate kadar olan fazla mesainin ücrete dahil olduğunu savunmuştur.
3- Yerel Mahkeme Kararı:
Mahkemece, davanın kısmen kabulüne karar verilmiştir.
4- Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’nin Kararı
Karar süresinde taraf vekillerince temyiz edilmiştir.
Dosyayı inceleyen Yargıtay 9.Hukuk Dairesi’ne göre;
Somut uyuşmazlıkta hükme esas alınan bilirkişi raporu incelendiğinde; davacının, hafta tatili ve genel tatil günlerinde çalıştığı saat üzerinden hafta tatili ve genel tatil ücreti alacaklarının hesaplandığı saptanmıştır. Oysa ki yukarıdaki yasal düzenlemeler ve Dairemiz uygulamaları dikkate alındığında hafta tatilindeki çalışmanın o günün yevmiyesinin 1,5 katı olarak hesaplanması gerektiği, yine genel tatildeki çalışmanın da o günün çalışma karşılığı olmayan yevmiyesinin ödenmemesi halinde 1 günlük yevmiye olması gerektiği açıktır.
Yani hafta tatili ve genel tatil ücreti alacaklarının çalışılan saat üzerinden hesaplanması hatalıdır.
Ayrıca davacı hem fazla çalışma hem de hafta tatili ücreti talebinde bulunduğundan, fazla çalışma ücretinin 6 gün üzerinden hesaplanması ancak hesaplanan haftada hafta tatili çalışması olması halinde hafta tatilindeki çalışmanın 7,5 saati aşan kısımlarının o haftaya ait fazla çalışmaya eklenmesi gerektiği de gözetilmelidir.
________________________________________
Sonuç
1- Hafta tatili, genel tatil ve resmi tatillerde çalışan işçilere ödenecek ücretin hesabında çalıştıkları saat dikkate alınmaksızın, bu günlerdeki çalışmaları için günlük zamlı ücretlerinin ödenmesi gerekir. Yani 1 saat bile çalışan bir işçiye 1 günlük zamlı ücretinin verilmesi gerekir.
2- Hafta tatili ve fazla çalışma ücretini birlikte talep eden bir çalışanın fazla çalışma ücretinin hesabında; hafta tatili çalışması 7,5 saati aşıyorsa aşan süre için ayrıca fazla çalışma ücretine hükmedilmelidir.

Yorumlar

HAYDİ EREĞLİ BU GENCİ BARİ KURTARALIM !

7 Eylül 2019 Cumartesi 01:25

HAYDİ EREĞLİ BU GENCİ BARİ KURTARALIM !

Ereğli genç mühendis için seferber oldu

 
 
 
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Lösemi teşhisi konulan genç mühendis Banu Uzun için kök hücre ve kan bağışı kampanyası düzenlendi.

 

Kdz. Ereğli ilçesinde Kızılay tarafından 31 yaşında Lösemi teşhisi konulan Banu Uzun ile kök hücre bekleyen diğer lösemi hastaları için kök hücre ve kan bağışı kampanyası düzenlendi. Öğlen saat 13.00'de başlayan ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kök hücre ve kan bağışı kampanyası akşam saat 22.00’ye kadar devam edecek. Kampanya yarın da saat 13.00-22 saatleri arasında yeniden düzenlenecek. 
Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) Batı Karadeniz Bölge Kan Merkezi Sorumlusu ve Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı Adem Budayoğlu kök hücre ve ilik naklinin zor olmadığını belirterek 3-4 saat süren işlemden sonra bağışçının günlük yaşantısına normal şekilde devam edebildiğini söyledi. Budayoğlu konuşmasında; “Her iki koldan iğneyle giriliyor. Bir kolundan alınan kandan kök hücreler ayrıştırılıp diğer koldan geri veriliyor. Ortalama 3-4 saat süren bir işlem. Bağışçımız günlük yaşantısına devam ediyor. Bir hayat kurtarmış oluyor. Kök hücre, ilik nakli sanıldığı gibi korkulacak bir işlem değil. Kemik iliği yönteminde ise genel anesteziyle özel iğne ile pelvis kalça kemiğinden kök hücreler toplanıyor. 1-2 saat süren bir işlem. Herhangi bir cerrahi işlem gerektirmiyor. Bağışçımız aynı gün içinde ya da ertesi gün taburcu oluyor” dedi.
Banu Uzun için kök hücre ve kan bağışında bulunan Ramazan Meşe ise herkesi bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. Meşe konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Kan bağışı yapıyorum, Banu Uzun için buradayım. Herkese yardımcı olmaya çalışırım. Uzun zamandır kan bağışını üç ayda bir yapıyorum. Herkes kan verirse daha iyi olur, bazıları acil kan arıyor, buradan hızlı bir şekilde temin edilmesi güzel olur.” 
Kdz. Ereğli ilçesinde düzenlenen kampanyada saat 17.00’ye kadar 55 kök hücre ve 62 kan bağı alındı.

Yorumlar

BOLU’YUDA DOLANDIRDILAR AMA KDZ. EREĞLİ’DE YAKALANDILAR

7 Eylül 2019 Cumartesi 00:41

Haber: Kasım ŞAHİN

BOLU’YUDA DOLANDIRDILAR AMA KDZ. EREĞLİ’DE YAKALANDILAR

Zonguldak, Düzce ve Bolu’da yardıma muhtaç insanlara Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından dağıtılan yardım kömürlerini kalitesiz kömürlerle değiştirdikleri iddiasıyla adliyeye sevk edilen 3 kişiden O.K. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şüphelilerden Tamer E. adli kontrol, Nizamettin Y. ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Zonguldak’ın Kdz. Ereğli ilçesinde yardıma muhtaç vatandaşlara dağıtılan Türkiye Taş Kömürleri Kurumu’ndan (TTK) alınan kaliteli kömürleri torbalarından boşaltarak kalitesiz kömürle değiştiren şebekeyi takibe alan Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize suçlarla Mücadele (KOM) ekipleri zanlılara şafak operasyonu düzenledi. Operasyonda Orhan K., Nizamettin Y., Necdet A. ve Tamer E., göz altına alan polis, Necdet A.’yı alınan ifadesinin ardından savcılık talimatı ile serbest bıraktı. Emniyette işlemleri tamamlanan üç kişi elde edilen delillerle birlikte bu gün sabah adliyeye sevk edildi. Polis düzenlenen operasyonla ilgili 18 kişinin ifadesini alırken, zanlıların kaliteli kömürü kendi depolarına boşaltıp piyasaya sattıkları, sosyal yardımlaşma vakfının çuvallarına doldurdukları kalitesiz kömürleri ise yoksullara dağıttığı belirlendi.
Adliyeye sevk edilen 3 kişiden O.K. tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şüphelilerden Tamer E. adli kontrol, Nizamettin Y. ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

Yorumlar