EY TSO VE ESNAF KEFALET BAŞKANLARI ESNAF ZOR DURUMDA YA SİZ?

14 Nisan 2019 Pazar 14:26

EY TSO VE ESNAF KEFALET BAŞKANLARI ESNAF ZOR DURUMDA YA SİZ?

Kdz Ereğli’de Esnaf sebze zamlarına karşı ayakta kalmaya çalışıyor: Sebze ve et arasında fark kalmadı .. Ereğli’de ticaret durma noktasında siz esnaf için bir formül düşündünüz mü?

Halde, pazarda sebze fiyatlara zam üstüne zam gelmesiyle birlikte küçük esnaf da zora düştü. Şehrimizde küçük esnaflardan kahve sektöründen ekmek yiyen kafeler bile serzenişte ...

Esnaf , “Yemek yapmakta zorlanıyoruz artık. Sebze ve et arasında fark kalmadı. Bu fiyatlara bir an önce düzenleme getirilmesi lazım. Küçük esnaf yandı bitti artık.” dedi.

“KÜÇÜK ESNAF LOKANTALARI ,GIDA SEKTÖRÜ VE KAFELER

YANDI BİTTİ”

Esnaf lokantası sahiplerinin çıkmaza girmesinin yanında herkesin dışarıdan bakıldığında kahve kafe sistemlerinden çok para kazancı olduğu düşünülen bu sektördeki patronlar bile çok zorda olduklarını dile getiriyorlar ..

Sebze fiyatlarının kırmızı et fiyatlarına yetiştiğini belirten esnaf Ve kafe sahipleri , “Yaklaşık 2 aydır patlıcan yemeği yapmıyoruz. Patlıcan 17-18 liraları gördü. Yazın bile kış fiyatlarından patlıcan aldık. Yemek yapmakta zorlanıyoruz artık. Geçen yıl bir çuval patatesi 50 TL’ye alırken şuan 250-300 TL civarında. Arada uçurum var. Soğansız da yemek olmuyor. Soğanın kilosu olmuş 7 TL. Sebzenin kilosu, kırmızı ete, beyaz ete yaklaştı. Bu fiyatlara bir an önce düzenleme getirilmesi lazım. Küçük esnaf yandı, bitti. Büyük lokantalar, tonlarca alıyor bizim yarı fiyatımıza alıyor.

Olan küçük esnaf lokantalarına oluyor.” diye konuşan şehrimizdeki esnaflar Ve ticaret sahipleri  esnaf kefalet başkanından ,tso başkanına Ereğli’deki ticaretin sürekliliği adına kendilerine ilettikleri bazı sorunları sadece dinlediklerini ama çözüm konusunda hiç bir şey yapmadıklarını vurguladılar..

Yorumlar

Cumhurbaşkanından Flaş EYT açıklaması…

12 Nisan 2019 Cuma 19:30

Cumhurbaşkanından Flaş EYT açıklaması…

31 Mart yerel seçimlerden önce binlerce EYT Maltepe'de bir araya gelerek seçimden önce mağduriyetlerinin giderilmesini hükumetten talep etmişti. Son dönemlerin popüler konusu olan EYT ile ilgili açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan erken emekliliği tasvip etmediğini belirterek açıklamasında şu ifadelerine yer verdi, “Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz ama siyasette bu yol her zaman için açıktır. Ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre emekli olabilmek için 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar başlığı altında bu uygulama var. Bu başlık altında bir dernek var. Bu derneğin başındaki kişinin durumu bile sosyal güvenliğin nasıl bir felakete itilmeye çalışıldığının kanıtı. 1992'de sisteme kayıt olmuş. Bu hanımefendi eski sistemde 38 yaşında emekli olacaktı. Bu hanımefendi 2022'de 48 yaşında emekli aylığı almaya başlayacak. Sadece emekli maaşı için bu yaşı beklemesi gerekiyor. Dünyanın hiçbir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 20 yıl çalışıp, 38 yaşında emekli olacak bir kişi 40 yıl çalışmadan maaş ve sağlık sigortası hizmet alacak demektir. Buna hiçbir ülke dayanamaz. Ortalama insan ömrünün 60 yaşı bulmadığı dönemde 40 yaşında emekli olmanın belki zahı vardı. Ama bugün ülkemizde 78 yaş ortalama ömrü. Bugün ortalama emeklilik yaşı 52'dir. Bu AB'de 65'tr. Türkiye yeni yeni 65 yaş sınırına çıkmaya çalışıyor. Bir emekli tüm çalışma hayatı boyunca ödediği pirim 6 yılda emekli maaşı olarak geri almaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun hesabına göre, emeklilikte yaşa takılan denilen gruba 6,2 milyon kişi giriyor. Bunun yıllık maliyet 26 milyar liradır. Toplamda bu rakam 750 milyar lirayı buluyor. Biz böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı, milletimize soruyorum. Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi. Böyle bir şey olamaz, buna adalet, hak denmez. Sosyal güvelik sistemimizi yeni bir batağın içine niye sürükleyelim? Türkiye geçmişte popülist politikalardan çok çekti, gelin yeniden bu tehlikeli alışkanlığı hortlatmayalım."

Yorumlar

ELEKTRİK ZAMLANDI MI ?

4 Nisan 2019 Perşembe 00:08

ELEKTRİK ZAMLANDI MI ?

Elektrik zammı son haber, zam geldi mi araştırmaları vatandaşın gündeminde. Elektriğe yüzde 37 oranında zam yapıldı iddiası vatandaşın gündeminde. Kafaları karıştıran zam iddiasına EPKD'dan yeni bir açıklama geldi ve zam iddialarını yalanladı.

Bazı basın yayın organlarında çıkan elektriğe yüzde 37 oranında zam iddialarına yönelik Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan açıklama geldi. EPDK'dan yapılan açıklamaya göre tüketicilerin faturasına yansıyan bir zam olmadığı açıklandı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tüketicilerin faturasına yansıyan bir zam olmadığını duyurdu.

EPDK'nın açıklaması şöyle:
1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak tüm bedeller ve vergiler dahil perakende elektrik satış tarifelerinde herhangi bir değişiklik olmamıştır. Diğer bir ifadeyle tüketicilerimizin 1 Nisan'dan itibaren geçerli tarifeler kapsamında kWh başına ödeyeceği vergiler dahil bedel mevcut tarifeler ile birebir aynıdır.

Yorumlar

FINDIK DESTEĞİNE BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

4 Nisan 2019 Perşembe 00:43

FINDIK DESTEĞİNE BAŞVURU SÜRESİ UZATILDI

Tarım ve Orman Bakanlığınca fındık alan bazlı gelir desteği ödemeleri için belge teslim tarihi 14 Haziran'a uzatıldı. Kesin icmallerin Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne gönderilme tarihi Temmuz 2019 oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığının "Bitkisel Üretime Destekleme Ödemesi Yapılmasına Dair Tebliğ'de (Tebliğ No: 2018/17) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği (Tebliğ No: 2019/23)", 1 Ocak 2018'den geçerli olmak üzere Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Buna göre, fındık alan bazlı gelir desteğinde 31 Aralık 2018'de sona eren belge teslim tarihi 14 Haziran 2019 olarak düzenlendi. Daha önce Şubat 2019 olan kesin icmallerin Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğüne gönderilme tarihi de Temmuz 2019 olarak belirlendi.

Yorumlar

Müjdeli haber geldi! Yıl sonuna kadar uzatıldı...

23 Mart 2019 Cumartesi 19:49

Müjdeli haber geldi! Yıl sonuna kadar uzatıldı...

31 Mart tarihinde sona erecek ÖTV ve KDV indirimi, Cumhurbaşkanı kararıyla 31 Aralık 2019 tarihine uzatıldı.

Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen son dakika açıklamasına göre Tapu harçlarında vergi indirimleri uzatıldı. Daha önce 31 Mart'ta sona ereceği belirlenen ÖTV ve KDV indirimlerinin Cumhurbaşkanlığı kararı doğrultusunda 31 Aralık'a kadar uzatıldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan gelen son dakika bilgisine göre Tapu harçları, ÖTV ve KDV indirimleri 9 ay uzatıldı.

Daha önceden 31 Mart'ta sona ereceği belirtilen ÖTV ve KDV indirimleri 31 Aralık'ta sona erecek.

İşte yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı...

Yorumlar