EYT ÇIKARSA ERDEMİR BOŞALACAK PEKİ SONRASINDA NE OLACAK ?

8 Ekim 2019 Salı 14:24

EYT ÇIKARSA ERDEMİR BOŞALACAK PEKİ SONRASINDA NE OLACAK ?

Yeni çıkması planlanan EYT yani erken emeklilik yasası mecliste her geçen gün değişik şekiller alınarak bir hesaplama içine girilip bekletilsede ;Ak Parti kendilerine olan güveni son bir kez daha kazanabilmek adına konunun muhatabı olan 3 milyon kişiye bir sürpriz hazırlığı içinde .

MİLYONLARIN BEKLEDİĞİ EYT ÇIKAR İSE ERDEMİR YÖNETİMİ KAÇ PERSONELİN GİDECEĞİNİ HESAPLADI MI ?

EYT konusunda heyecanla bekleyen Erdemir de çalışan işçilerin çoğunluğunun bu çıkacak yasa  ile birlikte emekli olacağı herkes arasında konuşulan tek konu..

Erdemir içinde sendika ve işverenin işçinin gözü önündeki vıcık vıcık  ilişkisinden doğan saklayamadıkları işe alma rezaleti ve  akraba ilişkileri işçilerin sendikaya olan güvenilirliğini bir kez daha sarstı.

Her hangi bir sabah yada iş çıkışında işte kalma garantisi olmadığını anlayan  Erdemir işçinin tek güvendiği ve heyecanla beklediği konu EYT bu sefer işçiyi bu eziyetten kurtaracağa  benziyor !

Şayet böyle bir yasa çıktığında Erdemirde çalışan  1000 lerde işçinin bu haktan dolayı emekli olacağı ve kesinlikle fabrikada bir dakika bile kalmayacağı gelen bilgiler arasında ..

 

Milyonların beklediği Meclis geçtiğimiz hafta açıldı.

Bu bağlamda Af, Nafaka, EYT, Taşeron işçi, 3600 ek gösterge ve kıdem tazminatı için gelişmeler yakından takip edilmeye başlandı.

Meclis gündeminde pek çok konu bulunuyor bu anlamda Meclis bayağı yoğun olacak gibi gözüküyor .

Yargı reformu sonrası 3600 ek gösterge meselesinin Genel Kurul'a gelmesi bekleniyor.

EYT'de Finlandiya formülü nafakada ise erkeklere yönelik mağduriyetin ortadan kaldırılması Af konusunda da iyileştirme yapılması bekleniyor.

Sigortalı çalışanların bir güvencesi olan kıdem tazminatı öncelikle iş yerinde kesintisiz olarak bir yıl çalışmış olan işçileri kapsamaktadır.

Kamuda 4/D'li olarak görev yapan taşeron işçilere Ekim ayında da 5 günlük ikramiye ödemesi gerçekleştirilecek.

7 Ekim Meclis gündeminde 39 maddelik ilk pakette gündeme gelmesi beklenen konular şöyle ;

*Süresiz nafaka ve erken evlilik konusuna 2'inci ve 3'üncü yargı paketinde yer verilecek"


*, yargı reformuna,

*temel hak ve özgürlüklerin genişlemesine ilişkin ve vatandaşlarımızın adalete erişiminin kolaylaştırılması,

*adalete olan güvenin sağlamlaştırılması gibi hususlarda bir çok maddeyi içeriyor.

Aynı zamanda da ;

*tutukluk sürelerini azaltan,
*ifade hürriyetini genişleten ve istinaf mahkemelerince verilen kararların temyiz yolunu açarak Yargıtay denetimine tabi kılan, avukatlarımıza çeşitli haklar getiren ve hukuk eğitimi ile ilgili kaliteyi arttırmaya yönelik ve bu konuda mesleklere giriş sınavı ile daha da nitelikli bir yargı süreci haline gelebilecek.

*Özellikle infaz ile ilgili, erken evlilik mağdurları ile ilgili çalışmalar gündemimizde. 

------------

"Birinci çalışma bitti, kanun teklifine büründü"

- Süresiz  nafaka ve erken evlilik ile ilgili de çok sayıda mağdur var...

- Bunlarla ilgili de teknik anlamda çalışmalar devam ediyor. Bu bir süreç, bu süreçle ilgili en adil, en doğru, en isabetli ve toplumun beklentisine de cevap verecek nitelikte çalışmalar devam ediyor.
Birinci çalışma bitti, kanun teklifine büründü, yasama meclisine geldi, komisyonda görüşülüp önümüzdeki hafta genel kurula gelecek.

 

 

Etiketler:

EREĞLİ DEMİR ÇELİK FABRİKASI#ERDEMİR#OYAK#OMSAN#OYLİM#TOKER ÖZCAN#SÜLEYMAN SAVAŞ ERDEM #KDZ EREĞLİ TSO .EYT

Yorumlar

OYAK DÜŞÜNÜRKEN BRİTİSH STEELE ÇİNLİLER TALİP OLDU !

8 Ekim 2019 Salı 12:36

OYAK DÜŞÜNÜRKEN BRİTİSH STEELE ÇİNLİLER TALİP OLDU !

OYAK İngiltere ve Fransa’da british steel fabrikasını almak için bir takım hazırlıklar yaparken bu durumu fırsat bilen Çin’in en iyi firmalarından biri Bristish steele talip olarak rekabet ortamı hazırladı ..

Bu durumdan memnun Olan İngiltere !


Çinin Dev çelik üreticisi Jingye’nin, British Steel’e talip olduğu iddia edildi.

İngiliz yayın kuruluşlarının her zamanki yaptığı gibi piyasa yükseltme yada hızlandırma politikası olarak mı planlayıp yaptığı henüz bilinmeyen bir iddia ortalığı yime karıştırdı.

Çinli firma Olan  Jingce’nin bir ingiliz televizyon kanalında "İngiliz hükümetiyle görüştüklerini ve 150 yıllık çelik deviyle ilgilendiklerini açıklaması dünya piyasasında dikkat çekti.

 

OYAK bünyesindeki Ataer Holding, British Steel’in İngiltere ve Fransa’daki fabrikalarında detaylı finansal ve operasyonel incelemelerine son sürat devam ederken Çinli firmanın da nir anda "ben de talibim demesi "her ne kadar normal gözüksede bu tür olayın şu aşamada olması ingilizlerin bir oyunu olduğu konusunda akıllara bazı düşünceler getiriyor.

 

OYAK ise diğer yandan  British Steel’i satın alıp almayacağını bu ay Ataer Holding’in münhasırlık süresi sona erdiğinde açıklayacağını belirtti.

Asıl gerçek ise Çinli çelik üreticisinin oyuna dahil olmasının ardından  İngilizlerin eli güçlenmiş gibi gözüküyor.

İncelemelerini sürdüren OYAK’ın, rekabetçi koşullarla imzalanmamış ve piyasa koşullarına aykırı tedarikçi anlaşmalarından rahatsız olduğu söyleniyor.

Her ne kadar İngiliz hükümeti OYAK’a sıcak baksa da OYAK’ın satın alma kararında bu sözleşmelerin etkili olacağı öğrenildi.

Etiketler:

EREĞLİ DEMİR ÇELİK FABRİKASI#ERDEMİR#OYAK#OMSAN#OYLİM#TOKER ÖZCAN#SÜLEYMAN SAVAŞ ERDEM #KDZ EREĞLİ TSO .

Yorumlar

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım

8 Ekim 2019 Salı 11:53

Dolar/TL ve Euro/TL Yorumları / Yapı Kredi Yatırım

Usd/TL:

Bazı makro verilerde iyileşme sürdüğü gözlemleniyor ve  Enflasyon da bunlardan biri.

Verilere baktığımızda   Eylül ayı sonu itibarıyla ‘baz etkisi’ ile yıllık TÜFE 9,26% seviyesine indi.

Ama TCBM’nin politika faizi ise şu anda 16,50% seviyesinde.

Yani faiz indirimi konusunda matematik olarak 725 baz puanın üzerinde bir hareket alanı söz konusu.

Bu fark 725 baz puan faiz indirimi olur anlamına gelmiyor. Pratikte ne olur, iki hafta sonra göreceğiz.


Ekim ayında enflasyonda düşüşün devam etmesi bekleniyor, Kasım ayı için ise -mevcut durumda- aynı şeyi söylemek kolay değil.

Yani enflasyon düşüşü doygunluğa ulaşmak üzere.

Düşüşün sürmesi için yeni bir heyecan gerekiyor bu ne olabilir?

Mesela bir ekonomik program olabilir.

Bu programa /sanayici – tüketim/yatırım artışı yönünde belirgin reaksiyon verebilir.(kısa-orta vade) Jeopolitik risk biraz artış kaydediyor. Zira Suriye’nin kuzeyine operasyon başladı bu bile her şeyi değiştirebilir .

 

Büyük resime bakıldığında dünya ekonomisi yavaşlıyor. Merkez bankaları ise destek olmak/denge sağlamak için gevşek para politikası izliyor.

Dünyada faizler düşüş eğiliminde.

Bu yapı TL için pozitif/nötr etki yapabilir ve TL üzerinde baskı oluşmasını engelleyebilir.

Enflasyon verisi ile TL güç kazandı.

Ancak jeopolitiğe dair(Suriye) haber akışı TL’yi biraz zayıflatıyor.

Bir de küresel tarafta risk iştahı yeni haftaya sınırlı negatif başlıyor. Bunun da TL üzerine etkisi negatif.


Parite bu sabah 5,714 civarında işlem görüyor. Suriye haberi nedeniyle 2 kuruş yukarıda başladı güne. 5,6680 gün içi seyirde ilk destek; 5,65 eşik olarak öne çıkıyor. Yukarıda ise 5,75 seviyesi önemli direnç olarak takip edilebilir. Bugün 5,65-5,75 bant hareketinin devam edeceği görüşündeyiz. Bandın üst bölgesine yakın kalabilir. Suriye’ye yapılacak operasyona dair haber akışı hareket yaratabilir.

Eur/TL:

Usd/TL için yazdıklarımız parite için de geçerli. Parite bu sabah 6,274 civarında işlem görüyor. Suriye haberi nedeniyle 2 kuruş yukarıda başladı güne. 6,23 ve 6,21 destek, 6,285- 6,327 direnç olarak öne çıkıyor. Bir miktar yukarı eğilimi söz konusu olabilir. Suriye’ye yapılacak operasyona dair haber akışı hareket yaratabilir.

Etiketler:

Ekonomi .dolar.euro.para

Yorumlar

Zonguldaklı işadamından selzedelere destek

7 Ekim 2019 Pazartesi 14:09

Zonguldaklı işadamından selzedelere destek

 

 
 

 

 
 
Zonguldaklı işadamı Murat Enşici, Japonya'da yaraların sarıldığı sel felaketinin ardından selden etkilenenlere destek oldu. 

 Japonya'da yaşayan Zonguldaklı işadamı Murat Enşici, geçen Ağustos ayında bin 400 evin etkilendiği sel felaketinin ardından yaraların sarıldığı bölgeye giderek sel zedelere destek oldu. Sel zede vatandaşların imdadına yetişen Enşici, yaraların sarılmasında destek olmak için 100 bin Japon yeni bağışladı. Enşici, "Yakınımızdaki eyalette geçen ay sel felaketi meydana gelmişti. Bölgeyi, gittim gördüm çok derinden etkilendim. Allah hiçbir millete yaşatmasın. Herkes hiçbir şey olmamış gibi el ele verip memleketlerini ne pahasına olursa olsun eski haline getirmek için adete bağrına taş bağlamışcasına el birliği ile hareket ediyorlar. Geçen hafta yaptığımız sergimizin satışının bir bölümünü belediye yetkililerine teslim ettim. Bizim de bir nebze katkımızın olmasın istedim. Özellikle 2011 depreminden bu yana her sene yaklaşık destek sağlamaya çalışıyoruz. Deprem, sel yanardağ patlamasından ve toprak kaymasından etkilenen bölgelere her yıl bağışta bulunuyoruz" diye konuştu. 
Enşici'nin bu davranışı ise memleketi Zonguldak'tan da büyük alkış aldı. 

Yorumlar

HAYVANLARA AŞI KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

6 Ekim 2019 Pazar 12:05

HAYVANLARA AŞI KAMPANYASINA YOĞUN İLGİ

BARINAKTAKİ HAYVANLAR BÜYÜK AÇIK ALANDA DOLAŞACAK

 

Kdz. Ereğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün hayvanları koruma gününde gerçekleştirdiği ücretsiz aşı kampanyasına hayvan severler yoğun ilgi gösterdi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık “Barınaktaki hayvanlarımıza daha geniş alanda, doğal ortamda bakmak için Orman Genel Müdürlüğü’nden yer talep ettik” dedi.

Kdz. Ereğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 4 Ekim Hayvanları Koruma Gününde örnek bir çalışmaya imza attı.Ereğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde sahipli köpek ve kediler için ücretsiz aşı kampanyası düzenlendi. 

Kampanyaya hayvan severler yoğun ilgi gösterirken, Belediye Başkanı Halil Posbıyıkkampanyaya katılan vatandaşlarla sohbet etti, veteriner hekimlerden çalışmalar hakkında bilgi aldı. Belediye Başkan Yardımcıları M.Tayyar Mendeş ve Atilla Bulak da etkinliğe katıldı.

“HAYVANLAR İÇİN YENİ BİR PROJE HAZIRLADIK”

Başkan Posbıyık, can taşıyan her şeye sahip çıkılması gerektiğini belirterek Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü’nün bu konuda örnek çalışmalara imza attığını söyledi.

Hayvanların daha doğal ortamda yaşamlarını sürdürebilmeleri için yeni bir proje hazırladıkları anlatan Posbıyık, bu projeyle ilgili olarak Orman Genel Müdürlüğü’nden cevap beklediklerini bildirdi. 

Posbıyık şunları söyledi: “Canların hepsine sahip çıkmalıyız. Bunun sadece sözde kalmaması lazım. Bizim veteriner grubumuz gerçekten cansiperane çalışıyor. Türkiye’deki hayvan barınaklarının en iyilerinden biri olduğunu biliyorum, ödüller de aldık bu bakımdan. Biz sadece kapalı yerde hayvanları tutmuyoruz. Aynı zamanda onların büyük bir park alanında gezmelerini sağlıyoruz. Hayvan severler de bize yardımcı oluyor. Hep beraber birlikte el ele güler yüzle bu işleri devam ettirmeye çalışıyoruz. Yeni bir proje için Orman Bölge Müdürlüğü’ne müracaat ettik. Hayvanların daha büyük bir park alanında dolaşması için geniş bir alan istedik. Cevap bekliyoruz bunun için. Bu projeyi hayata geçirebilirsek hayvanlar akşamları barınakta yatacaklar, gündüzleri doğada dolaşacaklar. Etrafı çitlerle çevriliyine bizim kontrolümüzde olacak bu alan. Burada hayvan sahiplerini de kutluyorum. Kendi canları kadar hayvanlara da sahip çıkıyorlar. Onların sağlığının takibini yapmak, aşılarını yaptırmak çok güzelherkesi kutluyorum.

Başkan Yardımcısı Atilla Bulak da aşı kampanyası kapsamında ortalama 200 köpek ve kediye kuduz aşısı yaptıklarını, mikroçip takıldığını ve aşı kartı bulunmayan kedi ve köpeklere aşı kartı düzenlenerekkayıt altına alındığını söyledi.SENDİKACILAR EŞLERİ HARİÇ 7 SÜLALESİNİ İŞE SOKMA YARIŞINA GİRDİLER VE BUNU AKGÜN MEDYADAN ÖĞRENEN OYPALILAR,TAŞERONLAR VE KENDİLERİNE AİDAT ÖDEYEN İŞÇİLERİNİN BİLE  TEPKİSİNİ ÇEKTİLER!  !

Bu mudur Adalet ?

Birileri dere altından malı kaçırıp A1 İ A 4 kalitesine indirip ,anlaşmalı başka yerlere sevkiyatı yaptırıp kirli para kazanıyor diye ceremesini Ereğli çocuğuna çektimeye bizlere bir bedel ödetmeye kalkmasın ! 

Neden böyle konuşuyorum ?

Kim ki Ereğli halkını küçümsemesin !

Biz TSO başkanının sözüne bakmayız ,Biz boşu boşuna kendine menfaat gördüğü iş için susan siyasileri yada başkanları takmayız tanımayız birileri bizlerin ayağa kalkmamız İçin ezme modu ile nişlerin aklı ile oymaya kalkarsa Pişman olur 

Ereğli Halkının aklı ile dalga geçmeye çalışan Man kafalar  siz bizi salak mı sanıyorsunuz ?

 

Peki biz yermiyiz..?

Erdemir Oyak daha fazla kâr etme adı altında bir takım guruplar Kuruyor Ve bizim alt taşeronlarda ayakta uyuyor .

Oyak kendi içinde bir grup kurmuş ,amaç ne maksat ne öncelikle bunu anlamak lazım.

Burada çözüme gitmek istiyor isek şunları sormalıyız ;

Asıl İşveren gözüken Oyak Erdemir kuruluşu neden gruplar kuruyor?

Daha fazla kâr etmek için mi?

ihale adı altında kâr politikasına yön veriyor

Oyak‘ın taşerona verdiği yerler her geçen gün azalıyor Ve bu da şehrin tamamen iş imkanlarının yokmedilmesine yol açıyor.

Aslında Oyak’ın işi sadece göz boyamak İçin Asıl düşündürücü olan ise Ereğli halkının bu olayı bilip göz yumması..

Ereğli Demir Çelik Fabrikasında 850 ye yakın Oyak Pazarlama Şirketine Bağlı çalışan Oypalı işçi var .

Konuyu gören kimse müdahil olmuyor ama neden sorusunu soran da sadece biz olarak dikkat çekiyoruz

Burada kanunsuz bir durum söz konusu nasıl mı ?

Öncelikle seçilmişler vurdum duymazlık Ve gördüm görmezden geldimlik kitlesel bir suç işliyor Ve kendilerini seçenlere ihanet ediyorlar ..

Biz gördüğümüz rahatsızlığı paylaşarak Erdemir’in her geçen gün karalanan adını temizlemeye ,birilerininde yaptım oldu,sustun al sana bir işçi sokma hakkı, al sana ihale deme lüksünün ömrümüz yettiğince önüne geçmek için mücadele edeceğiz.

Yorumlar