EYT YARIN TOPLANIYOR SİZ KLAVYE BAŞINDAMISINIZ ?

7 Eylül 2019 Cumartesi 18:02

EYT YARIN TOPLANIYOR SİZ KLAVYE BAŞINDAMISINIZ  ?

Herkesi yarın Tandoğan Meydanı’nda gerçekleşecek mitinge destek vermeye çağırıyoruz" dedi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yarın hakları için Tandoğan Meydanı’nda olacak. Miting öncesi taleplerini konuştuğumuz EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yöneticisi Ersin Kotan, "Erken emeklilik değil, 1999 öncesi haklarımızın geri verilmesini istiyoruz. Bu sorun sadece işçi emeklilerinin değil, memurların da sorunu. Herkesi yarın Tandoğan Meydanı’nda gerçekleşecek mitinge destek vermeye çağırıyoruz" dedi.

Hakları için bir kez daha meydanlara çıkacak olan EYT, 1999 yılı öncesi haklarının geri verilmesini istiyor. Tandoğan Meydanı’nda yarın saat 12.00’de başlayacak mitinge işçi, memur, çalışan, emekli bütün emekçileri çağıran EYT’lilere, sendikalar, kitle örgütleri, siyasi partiler de destek verecek.

Miting öncesi hazırlıklarını ve taleplerini EYT Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yöneticisi Ersin Kotan ile konuştuk. Haksızlığın son bulması için ülkenin dört bir yanında hazırlıklarını sürdürdüklerini söyleyen Kotan, talepleri için bir kez daha meydanlarda olacaklarını söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN "ÇALIŞMA VAR" SİNYALİ

Kotan, hafta içerisinde Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin ile dernek yöneticileri olarak bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, taleplerini, yasada neler olması gerektiğini bir kez daha ilettiklerini söyledi. Bilgin’in kendilerine EYT’lilerle ilgili bir çalışma içerisinde oldukları paylaştığını söyleyen Kotan, “Cumhurbaşkanının sorunlarımıza ve taleplerimize kulak vereceğini umuyoruz. 1999 yılı öncesi haklarımızın geri verilmesini istiyoruz. Bizim erken emeklilik gibi bir talebimiz yok” diye konuştu.

"YILLARDIR MAAŞIMIZI ALMAYARAK KAYNAK YARATTIK"

EYT’lilerin taleplerinin ekonomiye yük getireceği yönündeki açıklamalara tepki gösteren Kotan şöyle konuştu: “Benim normalde 2013’te emekliliğim doldu. Yaştan 8 yıla takıldım. 6 yıldır hakkımı almayarak zaten ülkeye katkıda bulundum. Bize kıyaklık yapılsın istemiyoruz ki biz. Bizim 25 yıl prim hakkımız vardı, o hakkımızın verilmesini istiyoruz. 25 yıl tamamlayıp zaten üzerine 5-6 yıl fazladan çalışmışız, bu süreçte maaşımızı, toplu paramızı almayarak kaynak zaten yaratmışız. İstenildiği zaman herkese, her şeye kaynak yaratılabiliyor. Emekli maaşını, toplu parasını aldığında zaen bu ülkenin ekonomisi için harcayacak, ekonomiyi canlandıracak”.

"AYLIKLAR GÜNDEN GÜNE DÜŞÜYOR"

2000 yılı öncesi aylık bağlama oranları yüzde 70 iken bugün yüzde 28’ler seviyesine düştüğüne dikkat çeken Kotan, 2 bin lira alması gereken bir çalışana 900 tl 1100 tl  gibi rakamlarda aylık bağlandığını söyledi. Kotan, “İnsanlar çocuk okutuyor, ev kirası veriyor, geçime nasıl bir çözüm bulacağımızı düşünüyoruz. 1000-1100 lira ile insanlar nasıl geçinecekler? Aylıklar artması gerekirken günden güne düşüyor” diye konuştu.

"İŞÇİ, MEMUR HERKESİN SORUNU"

Aylık bağlanma oranlarının sadece işçi emeklilerini değil, memurları da ilgilendirdiğini vurgulayan Kotan, “Tüm çalışanları yarın Tandoğan Meydanı’nda gerçekleşecek mitinge destek vermesini istiyoruz, çünkü bu bütün çalışanların sorunu” dedi.

Yorumlar

EMNİYET MÜDÜRÜ VE KOMUTAN, ZABITAYI ZİYARET ETTİ

6 Eylül 2019 Cuma 22:21

EMNİYET MÜDÜRÜ VE KOMUTAN, ZABITAYI ZİYARET ETTİ

Zabıta Teşkilatı’nın kuruluşunun 193’üncü yılı ve Zabıta Haftası nedeniyle İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu ve Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bülbül, Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

 

Zabıta Teşkilatı’nın kuruluşunun 193’üncü yılı kutlamaları kapsamında Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’ne tebrik ziyaretleri sürüyor.

İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Erkan Bülbül ve İlçe Emniyet Müdürü Ferdi KuyuKdz. Belediyesi Zabıta Müdürü Halit Aydın’ı ziyaret ederek çiçek takdim ettiler. Başkan Yardımcısı Selma Açıkgöz’ün de bulunduğu ziyarette Bülbül ve Kuyu, Zabıta’nın kuruluş yıldönümünü kutlayarak tebriklerini ilettiler.

Zabıta Müdürü Halit Aydın da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Zabıta Müdürlüğü olarak güvenlik birimlerimizle işbirliği içinde Ereğli’ye hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

Mahalle muhtarları da gün içerisinde Zabıta Müdürlüğü’nü ziyaret ederek teşkilatın kuruluş yıldönümünü kutladılar.

Yorumlar

PATLAMADA SONRASI SORU İŞARETLERİ

31 Ağustos 2019 Cumartesi 01:09

PATLAMADA SONRASI SORU İŞARETLERİ

ALAPLI İLÇESİNDE AKŞAM SAATLERİNDE MEYDANA GELEN PATLAMADA SORU İŞARETLERİ !!!

KONSER SONRASI HAVAİ FİŞEK ATAN ŞAHISLARIN VEYA ŞİRKETİN ARACINDA PATLAMA  MEYDANA GELMESİ ,HAVAİ FİŞEK ATMAK HERKESİN YAPACAĞI
İŞ Mİ SORUSUNU GÜNDEME GETİRDİ.

 


Öncelikli olarak havai fişek herkesin atacağı her yerde ve zamanda atabileceği bir şey değil.

Yer ve zamanı bildirir dilekçe ile ateşlemeyi yapacak kişinin yeterlilik belgelerini de ibraz ederek izin alınması gerekli bir husus.


PATLAYICI MADDE ATEŞLEYİCİ YETERLİLİK BELGESİ İŞLEMLERİ

Sivil kullanım amaçlı patlayıcı maddeleri kullanacak olanlar, yapılacak olan sınavlarda başarılı olarak Ateşleyici Yeterlilik Belgesi almaları gerekmektedir.

Sınavlara Başvuranlarda Aranacak Şartlar

Sınavlara girmek isteyen adaylar aşağıdaki belge ve bilgilerin eklendiği bir dilekçe ile ikamet ettikleri yerin İl Emniyet Müdürlüğü Silah ve Patlayıcı Maddeler Şube Müdürlüğüne başvuracaklardır:
• Kimlik belgesi fotokopisi,
• Son bir yıl içinde çekilmiş dört adet renkli vesikalık fotoğraf,
• Öğrenim durumunu gösteren belge aslı veya onaylı örneği,
• Yeterlilik Belgesi almasında psikolojik, nörolojik veya fiziki bir rahatsızlığı bulunmadığına dair resmi veya İl Sağlık Müdürlüğünün yetkilendirdiği özel sağlık kuruluşları tarafından düzenlenecek sağlık raporu.

Bu belgeler, Talep Formuna (EK-17) eklenecektir.
Yapılan tüm kontroller sonucu Tüzük’ün Ek 1. Maddesinde belirtilen şartları haiz olan adayların durumlarının uygun olduğunun anlaşılması halinde, sınava ilişkin bilgileri Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığının Polnet sayfasında yer alan Ateşleyici Yeterlilik Belgesi Sınavı Başvuru Formu Modülüne gecikmeksizin girilecektir.

4.2.Belge Sınıfları

A Sınıfı Yeterlilik Belgesi: Piroteknik maddelerin ateşlenmesi işini yapacaklara verilen yeterlilik belgesidir.
B Sınıfı Yeterlilik Belgesi: Yerüstünde yapılacak işlemlerle ilgili Tüzük kapsamındaki patlayıcı maddelerin ateşlenmesi işini yapacaklara verilen yeterlilik belgesidir.
C Sınıfı Yeterlilik Belgesi: Yeraltında ve grizulu ocaklarda yapılacak işlemlerle ilgili Tüzük kapsamındaki patlayıcı maddelerin ateşlenmesi işini yapacaklara verilen yeterlilik belgesidir.

4.3.Sınavlarda Başarılı Olanlara Ateşleyici Yeterlilik Belgesi Düzenlenmesi

Ateşleyici Yeterlilik Belgeleri (EK-6) daki şekilde tek tipte olup, (A), (B) ve (C) sınıfları için aynı tip belge düzenlenecektir. Belge talebinde bulunan adayın almaya hak kazandığı belge sınıf veya sınıfları ile TC Kimlik No ları ilgili bölümler doldurulmak suretiyle belirlenecektir.

Sınavların sonuçları ve belge almaya hak kazananların listesi Polnet ve internet üzerinden ilan edilecektir. Başarılı olanlara onay tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerli olmak üzere almayı hak ettikleri belge sınıf veya sınıflarına göre Ateşleyici Yeterlilik Belgesi düzenlenecektir.

PİROTEKNİK MADDELER (ŞENLİK VE İŞARET FİŞEKLERİ) SATIŞI VE KULLANILMASI

Şenlik ve İşaret Fişekleri: El maytabı ve çanak maytabı gibi her türlü maytapları, şerit, işaret, aydınlatma fişekleriyle veri işaret fişekleri, havai fişekler, patlaklı ve yıldızlı roketler ve demir yollarında uyarı amacıyla kullanılan kestane fişekleri gibi her türlü fişekler ve roketleri, sinyal, gök yıldızlı ve kestaneli bombalar, renkli ve renksiz duman ve sis bombaları ile hakem bombası ve yer topları gibi her türlü Piroteknik bombaları, ateş çemberi, rozet güneşi, kayaş güneşi gibi her türlü döner mamuller, altın veya gümüş yağmuru, Romen kandili, serpantin, mızrak, Çin ateşi gibi diğer şenlik malzemelerini ifade eder.
İlimizde düğün, sünnet gibi eğlence ve şenliklerde “havai fişek” olarak bilinen şenlik ve işaret fişeği kullanılmaktadır.
Ancak bunların; kurallara uyulmadan, gerekli tedbirler alınmadan, kontrolsüz ve düzensiz bir şekilde kullanılması, bazı istenmeyen üzücü gelişmelere, kazalara, hatta insan sağlığını tehlikeye atan olaylara sebep olup, çevreyi de rahatsız etmektedir.
Bu sebeple havai fişek olarak bilinen şenlik ve işaret fişeği satışı ve kullanımı için Valiliğimizden izin alınması gerekmektedir.
Havai fişek satma izni, yalnızca üreticileri ile Satış İzin Belgesi bulunanlara (av bayilerine) verilmektedir. Bu maddelerin satılacağı belirtilen yerler haricinde bakkal, pastane, hırdavatçı, kırtasiye, oyuncakçı, ve benzeri yerlerde satışı yasaktır. Bu hükme aykırı olarak işyerinde havai fişek bulunduranların bu maddeleri derhal alındığı yere iade etmeleri ya da izin belgeli bir depoya geçici olarak nakletmeleri gerekmektedir.
Havai fişek kullanımı için Mülki İdare Amirliğinden izin almış 18 yaşından büyük A sınıfı Ateşleyici Yeterlilik Belgesi sahibi kişilere satış yapılabilmektedir.
Havai Fişek kullanma izninin alınabilmesi için, başvuru dilekçesine; Kullanılacak havai fişeğin cinsi ve miktarı, bu maddelerin kullanılmasının talep edildiği yer ve zaman, kullanacak kişiler, bu maddelerin hangi amaçla kullanılacağı, Tehlikeli Maddeler ve Tehlikeli Atık Zorunlu Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesini ve ateşleme işini yapacak olan ateşleyicilerin vereceği noter tasdikli taahhütnamenin eklenmesi zorunludur.
Havai fişek ateşleme işi de, ancak A Sınıfı Ateşleyici Yeterlilik Belgesi olan ateşleyiciler tarafından yapılabilmektedir. Belgesi olmayan kişiler tarafından havai fişek atımı yapılamaz.
Havai fişeğin izinsiz ve tedbirsiz atımını yapan kişiye kişilerin canına ve malına zarar vermesi ve usulsüzlük tespit edilmesi halinde 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hükümler gereğince, Havai Fişeği usulsüz bulunduran, satan, kullanan kişilere 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. ve 36. Maddelerine göre idari para cezası uygulanacaktır, Olayın niteliğine göre Türk Ceza Kanunu’nun ilgili hükümleri gereği adli soruşturma da açılabilmektedir.
Halkımızın özel günlerde gerçekleştirecekleri havai fişek atımı için Valiliğimizden izin alınması ve bunu A Sınıfı Ateşleyici Belgesi olan ehil kişiye yaptırmaları, kendilerinin ve çevrelerinde bulunan kişilerin can ve mal güvenliği açısından çok önemli olup, bunlara uymayanlar hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.

Akşam satlerinde meydana gelen patlama ile ilgili olarak yetkililerin gerekli soruşturma ve inceleme neticesinde kamuoyunu aydınlatıcı açıklama yapacağını umuyoruz

Yorumlar

Yolda Facia ..

25 Ağustos 2019 Pazar 20:41

Yolda Facia ..

Traktör Fındık İşçileri Üzerinde iken Kaza Yaptı malesef her yer yaralı doldu .. 14 yaralı 1 kişinin durumu ağır .

Alınan bilgiye göre, Şakir S. idaresindeki mevsimlik tarım işçilerini fındık bahçesine taşıyan 81 DL 316 plakalı traktör, Bahçelievler Mahallesi mevkiinde sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu devrildi.

Kazada sürücü ile traktörün römorkunda bulunan 13 işçi yaralandı.

Yoldan geçen vatandaşlardan olayı görenler durumun emniyete ve sağlık ekiplerine bildirmesi sayesinde bölgeye sevk edilen sağlık ekiplerince hastaneye kaldırıldı.

Kazada yaralanan işçilerden birinin sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı alınan bildiler arasında ..

Yorumlar

Festival Diye Çığlık Atanlar Emine Bulutun çığlığını duymadı

25 Ağustos 2019 Pazar 02:07

Festival Diye Çığlık Atanlar Emine Bulutun çığlığını duymadı

Kadınlar Emine Bulut cinayeti için sosyal medyada anlaştı ,bu cinayet festival kadar ilgilerini çekmeyince cılız bir hassas kadınlar topluluğu eşliliğinde anca toplanabildiler..

 
 

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kadın platformu üyeleri Kırıkkale’de önceki gün eski kocası tarafından öldürülen Emine Bulut cinayeti için toplandı. Kadın cinayetlerinin son bulmasını isteyen kadınlar, faillere en ağır cezaların verilmesini istedi.


Kdz. Ereğli ilçesinde kadın platformu üyeleri amfi tiyatro önünde Emine Bulut cinayetine tepki göstermek amacıyla eylem düzenledi. Kadın platformu üyeleri adına basın açıklaması yapan Şenay İşeri, emine Bulut cinayetinin ilk yada tesadüf olmadığını belirterek yasta değil isyanda olduklarını söyledi. İşeri konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Kadınlar uygulanmayan ve iktidarın politikaları nedeniyle öldürülüyor. Çünkü yasalar uygulanmıyor, yargı faili cezalandırılmıyor. Kadının yaşam hakkı erkek siyasetçi tarafından yok sayılıyor. Kadınlar yasta değil isyanda. Kadınlar 6824’ü uygulatmak için sokakta. Kadınlar yaşamak ve yaşam hakkı için sokakta. Kadınlar İstanbul sözleşmesi için sokakta. Kadınlar cezaları uygulamayan kurumlara ve yağıya karşı sokakta. Kadınlar Emine Bulut için sokakta, Emine Bulut cinayeti bir tane değil ,bir kerelik değil, tesadüfi değil. Biz iyi hal ve tahrik indirimi istemiyoruz, ölmek istemiyoruz. Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz, kalmayacağız. Yasta değil isyandayız.”
Yapılan açıklamaların ardından kadınlar çeşitli sloganlarla kadın cinayetlerini protesto ederken, yaklaşık 1 saatlik oturma eylemi yaptı.

Yorumlar