Ereğli Belediyesi ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi

8 Nisan 2019 Pazartesi 15:42

Ereğli Belediyesi ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi belediyesi bugün ilk belediye meclis toplantısını Halil Posbıyık başkanlığında gerçekleştirdi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, 31 Mart Yerel seçimlerden sonra bugün Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında ilk belediye meclis toplantısını Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirdi. Yeni dönemin ilk meclis toplantısında CHP ve AK partili meclis üyeleri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından başlayan toplantıda Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık Ereğli’nin sorunları için elinden ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğunu, gerekirse Ankara’da ki bakanlıkların kapısında yatacağını belirtti. Başkan Posbıyık konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Yakın tarihte bir seçim geçirdik. Ereğli halkının teveccühü ile 31 tane meclis üyesi arkadaşım seçildi. Hepsini yürekten kutluyorum. Bu seçim mücadelesinde Ereğli’de gerçekten demokratik bir seçim dönemi oldu. Seviyeli bir seçim oldu. Karşılıklı sevgi ve saygı kuralları içerisinde seçim yapıldığı için güvenlik kurumlarımızı, Kaymakamımızı, İlçe Seçim Kurulunu, Siyasi Partilerin ilçe başkanlarını ve üyelerini yürekten kutluyorum. Ereğli’ye yaraşır bir seçim olması gerçekten çok sevindirici bir olay. Benim için seçilen 31 Meclis üyesi arkadaşımın hepsi de çok değerli insanlar. Birbirlerinden hiçbir farkı yok. Beraber Ereğli sevdası için yola çıktık. Ereğli’nin bütün derdimiz sıkıntıları, problemleri Ereğli özünde sorunları el ele vererek, kol kola girerek birlik beraberlik içerisinde çözüm yollarını bulmak bizim görevimiz. Ereğli halkının bizim omuzlarımıza bıraktığı en önemli vazifelerden biri. Bu sorunları aşmak, birlikte çözmek zorundayız, mecburuz buna. Benim yaklaşımım hiçbir siyasi parti ayrımı gözetmeksizin Ereğli'de yaşayan 118 bin kişi bizim canımız, kardeşimiz. Ereğli'nin üniversite, tersaneler sorunları var. Çözülmeyecek sorun yok. Biz bunları çözebilecek güçteyiz. Hangi parti olursa olsun bir araya geleceğiz. AK Parti, MHP, DSP, Saadet Partisi İlçe Başkanı, bütün hepimiz bir araya geleceğiz, bireysel işlemlerimizi görmeyeceğiz, Ereğli'nin sorunları var, işsizlikten kırılan insanlar var, esnaf siftah yapamadan dükkân kapatıyor. Hiç ummadığınız insanlar evlerine ekmek götürmekte zorlanıyorlar. Bunu kenardan izlemek dinimize de yakışmaz. Bunu el birliği ile çözmemiz lazım. Zaman zaman üniversite konusunda diğer önemli konularda siyasi partilerin ilçe başkanlarını önümüze katarak Ankara'ya gideceğiz, bakanlıkların önünde yatacağız. Ereğli'de ağlayan kimse yok şuanda, bundan sonra Ereğli Belediyesi ağlayacak. Ağlamayan çocuğa meme vermezler. Ben inanıyorum 31 arkadaşım ile birlikte yapacağımız çalışmalarla sorunları tek tek planlama dahilinde çözeceğimize inanıyorum. Bu işler böyle başlar, eğer doğru çalışmazsak iyi gitmezsek halk defterimizi dürer. Her seçim döneminde böyledir bu iş. Onun için herkesin taşın altına elini koyacağına yürekten inanıyorum" 
Başkan Posbıyık’ın konuşmasının ardından gündem maddeleri gereği Katip üye, meclis başkan yardımcıları ve komisyon üyelerinin seçimi yapıldı. Yeni dönemde Meclis Kâtipliğine CHP Grubundan Emrah Karaarslan ve Gönül Çelik, Meclis Birinci Başkan Vekilliğine CHP Grubundan Satılmış Yiğit, Meclis Birinci Başkan Vekilliğine CHP Grubundan Cengiz Güneş, Encümen üyeliklerine CHP Grubundan Tarkan Adik, Sertan Kuzu ve Yaşare Aydın seçildi. İhtisas Komisyonu ise şu isimlerden oluştu,
Hukuk İşleri Komisyonu, CHP Grubundan Gönül Çelik, Tayyar Mendeş, Mehmet Akçakaya, AK Parti'den Gülsemin Hasçelik, Yahya Çakır.
İmar İşleri Komisyonu, CHP Grubundan Haluk Okur, Fikret Aydeniz, Yılmaz Partlak, AK Parti'den Mustafa Kumaş, Fuat Ulaş.
Plan Bütçe Komisyonu, CHP Grubundan Yaşar Balcı, Cengiz Güneş, Naciye Tozkoparan, AK Parti'den Numan Korkmaz, Zafer Hüseyin Durmaz.

Yorumlar
  • ak partili
    9 Nisan 2019 Salı 17:00

    akp ilçe teskilatı derhal istifa etmelidir..kendi dönemini aklamayan bir teşkilat orda kalamaz.!

Belediye Başkan Yardımcıları Belli Oldu

9 Nisan 2019 Salı 14:27

Belediye Başkan Yardımcıları Belli Oldu

Haluk Okur M.Tayyar Menteş Selma Açıkgöz Oğuz Cömert Atilla Bulak

Yorumlar

KELEŞ: EREĞLİ’NİN SİZİN TECRÜBENİZE İHTİYACI VAR

8 Nisan 2019 Pazartesi 12:03

KELEŞ: EREĞLİ’NİN SİZİN TECRÜBENİZE İHTİYACI VAR

Kdz.Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Başkan ve yönetimi, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. TSO Başkanı Arslan Keleş, ‘Kdz.Ereğli’nin sizin tecrübenize ihtiyacı var’ derken, Başkan Posbıyık’a, ‘Parti ayrımı gözetmeksizin Ereğli’yi ayağa kaldırmak için birlikte çalışacağız’ dedi.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, TSO heyeti ağırladı. TSO Başkanı Arslan Keleş, Meclis Başkanı İlhan Yazıcıoğlu ve TSO Yönetimi, Başkan Posbıyık’ı makamında ziyaret ederek seçim başarısından dolayı tebrik ettiler.

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın kapıda karşıladığı TSO heyeti, yerel yönetimde yeni dönemin hayırlı olması temennisinde bulundu. Başkan Posbıyık ise TSO heyetine nazik ziyaretleri için teşekkür etti.

KELEŞ: EREĞLİ’NİN SİZİN TECRÜBENİZE İHTİYACI VAR

TSO Başkanı Arslan Keleş, yaptığı konuşmada, Ereğli’nin Başkan Posbıyık’ın tecrübesine ihtiyacı olduğunu belirterek, şunları söyledi; “TSO olarak arkadaşlarımızla birlikte sizi ziyaret etmek istedik. Yeni dönemin size, Ereğli’mize, bu şehirde yaşayan her kese hayırlı olhmasını temenni ediyoruz. Güzel bir seçim marotonunu geride bıraktık. Söylemleriniz gerçekten hem yapıcı, hpemde Ereğli adına umut vericiydi. İnşallah hep birlikte bizde elimizden gelen çabayı desteği vermek suretiyle Ereğli’yi güzel günleri getirmek için var gücümüzle sizle birlikte çalışmaya hazırız. Bu süreç zarfı içerisinde sizde sık sık zikrettiniz TSO ile müşterek projelerin altına imza atacağınızı. Beklentimiz de o yönde. Siz bu konuda tecrübenin de zirvesindesiniz. Bu tecrübenizi Mimar Sinanın ustalık eserleri gibi, bu şehre kalıcı eserler bırakma konusunda size olan inancımız tam. Arkadaşlarımızla birlikte biz çalışmaya hazırız. Bu şehir geçmiş olduğumuz süre içerisinde çok şey kaybetti. Artık birlik beraberlik içerisinde kimseyi ötekileştirmeden, bir olarak beraber olarak çalışmaya hazırız. Tecrübelerinize güveniyoruz, Ereğli’nin de yararlanmaya ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Yeni dönemde size başarılar diliyoruz”

BAŞKAN POSBIYIK: BELEDİYE ÇOK YIPRANMIŞ

Başkan Posbıyık ise, göreve geldiği günden itibaren seçim sürecindeki gibi gece gündüz belediyeyi toparlamak için çalıştığını belirterek; “Hepinize ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum. Yeni seçimi aldık, tabiî ki belediyede bir takım kargaşalar var, onları düzeltmeye çalışıyorum. Şuanda seçim sürecinde gece gündüz nasıl koşturduysak yine aynı şekilde belediyeyi bir düzene sokmak için çalışıyorum. Bir takım yanlış işler olmuş. Hatta, bu tür konulara girmek istemiyorum ama bazı ihanetler olmuş belediyeye.

Belediyenin bir an evvel toparlanması lazım. Hakikaten belediye çok yıpranmış. Yani benim başarımdan ziyade bir an evvel bu işe müdahale etmek için göreve gelmem bile ben Ereğli için bir şans olarak görüyorum. Daha da kötüye gitmeden gelmemiz bir şans” dedi.

“İŞSİZLİĞİN ÇÖZÜMÜNDE TSO’YA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Başkan Posbıyık, bütün STK’lar ile birlikte el ele verip çalışmalar yapacaklarını belirterek; “Kesinlikle siyaset, politika yapmaya falan niyetim yok. AK Parti, MHP, Saadet beni hiç ilgilendirmiyor. Ereğli’de yaşayan 118 bin kişi benim hemşehrim. Bana oy veren vermeyen, parti farkı falan böyle hiçbir şey düşünmüyorum. Aslında bende emekliyim, eşimde emekli. Torunlarımla beraber dar bütçemle kendi imkanlarım içerisinde yaşıyordum. Ama çok baskılar geldiği için, eşimde baskı yaptı Ereğli istiyor diye. Yani bir hizmet aşkıyla geldim buraya. Ama tabi Ereğli’yi toparlamak sadece bir belediye başkanının yada meclis üyelerinin toparlaması mümkün değil. Diğer STK’larında birlikte hareket etmesi lazım. Benim sendika ile hiçbir problemim yok. Sandika olayını büyüttüler de büyüttüler. Bireysel bir başkan yardımcısıyla bireysel meselelerimiz vardı.Benim için oda bitti. Nezaket ziyaretini de yaptım. Yani ben gereğini yapıyorum. Ama tabiî ki makama bir saygısızlığı asla kabul etmem. Ben burada Halil Posbıyık değilim, Belediye Başkanıyım. Bundan sonrada yapılacak en ufak bir hareket olduğunda anında tavrımı koyarım. Böyle bir yapım vardır. Herkese çok sıcak bakıyorum. Bütün Sivil Toplum Örgütlerine Sendikasına, TSO’ya, Esnaf Kefalet Odasına, hep beraber bir araya gelip, vatandaş perişan vaziyette. Bana 2 günde gelenler bazen çocuklarını konuşturuyorlar, ‘annem çok zor durumda, babam üzgün bize iş ver’ gibi müthiş bir işsizlik olduğunu görüyoruz. Şimdi beraber el ele verip çalışmamız lazım. Ereğli’de yanlış bir algı var. İşsizliği giderecek olan sanki belediyeymiş gibi çok yanlış bir algı var. İşsizliğin önünü açacak olan Ticaret Odasıdır bir numarada. Belediye onun imar planını yapar. Tadilatlarını yapar, yer göstermede yardımcı olur. Cansiperane çalışır eyvallah. En büyük sorumluluk Ticaret Odasına düşüyor. Bu şartlar bizi beraber çalışmaya yönlendiriyor. Sayın başkana bir ziyaretimde anlatmıştım. Orta ölçekli sanayi bölgelerinden. Halka vaat ettim. Bunun için her türlü özveriyi göstermeye hazırım. Böyle bir şey için ne yapmak gerekiyorsa hazırım, imarını yapmak, meclisten geçirmek, yeni yerler keşfetmek gibi” diye konuştu.

“ABİLİK YAPMAYA HAZIRIM”

Parti ayrımı yapmaksızın, Ereğli’nin sorunlarında ortak noktada bütün STK’larla işbirliği içerisinde olacağını belirten Başkan Posbıyık şunları söyledi;

“Önümüzdeki süreçte hep beraber birlikte el ele çalışmamız lazım. Herşeyden evvel birlik ve beraberlik. Bu halk için yapılacak işlerde AK Parti’lisi, MHP’lisi, CHP’lisi olmaz. Benim ön plana geçmeme gerek yok. AK Parti, MHP İlçe başkanı öne geçsin, ben arkada onlara ağabeylik yapayım. Onlara anlatayım, Ereğli meselelerinde, ortak paydada bir araya gelelim. Çünkü esnafımız çok kötü vaziyette. İnsanlarımız işsiz, perişan vaziyette, ufak çırpınışlarla, silkinişlerle ben Ereğli’nin iyi noktaya gideceğine inanıyorum. Hatta belediye başkanı seçildikten sonra hiçbir maddi bir şey olmasa da insanlarımızın yüzünün gülmeye başladığını bana anlatıyor insanlarımız. Dolayısıyla burada ortak paydada başarılara el atmamız lazım. Bu TSO’nunda, Esnaf Kefaletinde, Türk Metal Sendikasının da başarısı olur. Burada bir anlayış birliği, iletişim denilen olguyu çok iyi yapmamız lazım. Mesala, ‘Arslan Keleş için Halil Posbıyık şunu dedi’. Arslan Keleş bana telefon açacak, ‘Ya Başkan sen benim için şöyle söylemişsin, doğru mu?” diyecek. Demezse bitti, oradan kırgınlıklar başlar. Hepimizin, görev alanların bu şehir için sorumluluğu var. Beni bağışlasınlar ama

bir çok Sivil toplum örgütleri tabele, kartvizit örgütü olmaktan ileriye gidemedi. Ereğli’nin sorunlarında parçalı bulutlu, birbirleriyle dargın. Bunların hepsini ortadan kaldırmamız lazım. Genel Müdür ziyaretime geldiğinde oda aynı şeyi söylüyor, ‘Başkanım benim amacım ülkeme hizmet etmek. Bu yaştan sonra parayı ne yapacağım’ diyor. Herkesin aynı duyguları taşıdığını biliyorum ama burada bir hamle yapmamız lazım. Ben ağabeylik yapmaya hazırım. Benim ön plana çıkmama gerek yok. Ben politika yapacağım, milletvekili olacağım diye bir düşüncem yok. Sadece tek meselem. Ereğli halkına bir borcum var, 4 dönem üst üste belediye başkanı yaptı, şimdi 5 oldu. O borcumu ödemek istiyorum. Ounun için bütün STK’larla bir araya gelerek Ereğli’nin ortak maddeleri nelerdir, onları beraber karar verip Ankara’ya mı gidicez, gidip kapılarda yatmamız lazım. Öncelikle iktidar partisinin İlçe Başkanı, Milletvekili, MHP’nin ilçe başkanı onlarıda önümüze katıp onlar bize şeflik yapsınlar, önder onlar olsunlar. Biz arka saflarda olalım ama mutlaka bu Ereğli’yi iyi bir noktaya getirmemiz lazım. Dışarıdan yatırımcı getirmek için, istihdam yaratmak için yapılacak her türlü zor işleri ben belediye başkanı olarak halletmek için yapmaya hazırım. Yeter ki birlik beraberlik olsun” dedi.

TSO Başkanı Arslan Keleş, ziyaret anısına Başkan Posbıyık’a vazo hediye etti.

 

 

Yorumlar

Ereğli Belediyesi meclisi toplanıyor

7 Nisan 2019 Pazar 14:05

Ereğli Belediyesi meclisi toplanıyor

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi yarın Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın başkanlığında toplanacak.

Edinilen bilgilere göre, kanun gereği mazbatayı aldıktan sonra ilk 5 gün içerisinde Ereğli Belediye Meclisi’nin toplanması gerekiyor. 4 Nisan 2019 tarihinde İlçe Seçim Kurulu’ndan mazbatasını alan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halik Posbıyık ve CHP Belediye Meclis Üyeleri, bu karar doğrultusunda ilk belediye meclis toplantısını yarın gerçekleştirmesi gerekiyor. Ereğli Belediye Meclisi Nisan ayı olağan toplantısı, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın başkanlığında yarın saat 14.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecek

Yorumlar

Ereğli Belediyespor 2- 0 Zaferspor

8 Nisan 2019 Pazartesi 12:01

Ereğli Belediyespor 2- 0 Zaferspor

BAL Ligi 10 Grup 24.hafta mücadelesinde sahasında Bursa temsilcisi Zaferspor’u konuk eden Kdz. Ereğli Belediyespor rakibini Koray Kurt ve Hami Baytar’ın golleri ile 2-0 mağlup etti.

4 hafta önce İstanbul deplasmanında aldığı 2-0’lık galibiyetle Beşyüzevler’i şampiyonluğun dışına iten eflatun beyazlılar, bu kez de son üç haftaya şampiyonluğun en büyük adayı olarak giren Bursa temsilcisini şampiyonluğun dışına itti. Gelecek hafta en yakın takipçisi Hendek’in 2 puan önünde son 2 haftaya lider giren İstanbul temsilcisi Alemdağspor’a konuk olacak eflatun beyazlılar, şampiyonluğu direk etkileyecek karşılaşma sonrası ligi, sahasında oynayacağı Küçükyalı Yelken maçı ile tamamlayacak.

Yorumlar