HERŞEY BU SÜT TOZUNU İÇMEMİZLE BAŞLADI

9 Eylül 2019 Pazartesi 19:16

HERŞEY BU SÜT TOZUNU İÇMEMİZLE BAŞLADI

1960'lı yıllarda ilkokullarda, Amerikan yardımı süt tozunu sıcak suda karıştırıp içmek, sağlıklı beslenmemiz açısından mecburi idi. Lıkır lıkır içenler ve çaktırmadan saksıya dökenler bugün memlekette iki ayrı damar oluşturdu.

 

AMERİKAN SÜT TOZU;

Avukat Ercan Türker anlatıyor: 1960'lı yıllarda ilkokula gidiyordum.
Öğretmenimiz süt tozu paketleri dağıttı; ABD'den yardım olarak gelmiş.Bizim evde 100'e yakın keçi vardı, 30'dan fazla inek vardı.Süt ve yoğurdu satma imkânımız yoktu.
Bize yetecek kadar her türlü süt ürünümüz vardı.

 


Ama ben cicili paketler içindeki süt tozu paketlerini sevine sevine eve getirdim.
Eve girmeden önce avluda dedemle karşılaştım; elindeki nedir diye sordu, açıkladım...
Bizim sütümüz var, götür onu geri ver, sütü olmayan çocuklara versinler dedi, aslında köyümüzde sütü olmayan ev yoktu.Ben biraz duraklayıp götürmek istemedim.
Oğlum, bunlar bizim iyiliğimiz için bunu vermiyorlar, bizi zehirlemek için gönderiyorlar dedi.
Ben okulda aldığım derslerden kendime güvenerek dedeme karşı geldim.
Söylediklerini okula gitmemiş dedemin cehaletine yordum, ona itirazlar ettim.
Beni ikna edemeyince inandırmak için bir deneye başvurdu.
Güçlü bir köpeğimiz vardı, git, süt tozunu süte çevir getir dedi.
Gittim, süt tozundan süt yapıp getirdim, köpeğimiz kulübesinde idi, götürdük ve önüne koyduk.
Ağzını koydu, yaladı, çekti, bırakıverdi; Siz beni zehirlemek mi istiyorsunuz, anlamında hırsla bize baktı, saldıracak gibiydi.
Kabı aldık, dedem onu suda yıkadı, sonra bana git, evden bizim sütten getir dedi.
Evden yarım kilo kadar sütü götürüp yıkanmış kaba koydum, yine köpeğin önüne sürdük.
Ağzını koydu, bir defa nefes aldı iki içimde sütü bitirdi.
Dedem hiç okula gitmemişti ama öğretmenimden ve o sütleri okulumuza gönderen yetkililerden daha çok şey biliyordu.

alıntı.

Yorumlar

Yavuzyılmaz’dan “sefer sayısını arttırın” çağrısı.

9 Eylül 2019 Pazartesi 16:50

Yavuzyılmaz’dan “sefer sayısını arttırın” çağrısı.

UÇAKLAR ✈️ UÇUŞTA HATTA YETMİYOR !!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de hava yoluyla seyahat edenlerin sayısı, yılın 8. ayında 140 milyon 121 bin 303 olarak açıklanırken, Zonguldak Havalimanı’nda da iç hat doluluk oranı yüzde 69'a, dış hat doluluk oranı ise yüzde 92'ye ulaştı. Faaliyete girmesinin üzerinden sadece 4 ay geçen Zonguldak Havalimanı’nın, ağustos ayında yolcu rekoru kırması üzerine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Türk Hava Yolları’na “sefer sayısını arttırın” çağrısında bulundu.

Yavuzyılmaz çağrısında şu ifadelere yer verdi:

“Atıl durumundan kurtulup, hizmete açılması için çok mücadele verdiğimiz ve geçtiğimiz mayıs ayında, İstanbul – Zonguldak destinasyonu ile iç hat seferlerinin gerçekleştiği Zonguldak Havalimanı’nın, bugün itibariyle, aradan geçen kısa sürede, iç ve dış hat ortalamasında %80’ in üzerinde bir doluluk oranına ulaşmış olması mutluluk vericidir. Bu süreçte Zonguldak halkı üzerine düşeni yapmış, kente verilen hizmete sahip çıkmıştır. Zonguldak’ın potansiyeli ve ulaşılmış olan rakamlar, hava yolu ulaşımında ikinci bir adımın atılmasını gerekli kılmaktadır. Sefer sayısının arttırılması, yolcuların seyahat tercihindeki kısıtlamayı ortadan kaldıracağı gibi hava yolu ulaşımının cazibesinin de artmasına neden olacaktır.

“Pazartesi ve cuma günlerine sefer konulsun”

Mevcut hava yolu şirketleri haftanın farklı günlerinde, İstanbul-Zonguldak hattında karşılıklı seferler düzenlemekte ancak her iki havayolu şirketinde de hafta başı ve hafta sonu günleri için sefer bulunmamaktadır. Uçuş istatistikleri ve yapılan araştırmalara göre, iş amaçlı seyahat edecek olan yolcular biletlerini genellikle haftalık mesainin bitimine yakın yani cuma günü alıyorlar ve dönüş günü olarak da yine iş başı yapacak oldukları pazartesi gününü tercih ediyorlar. Diğer yandan hafta sonu tatili için şehrimize gelmeyi yada başka şehirlere gitmeyi düşünen vatandaşlarımız için de, bu günlerde sefer olmayışı ve karayolu ile ulaşımın uzun sürmesi nedeniyle yolculuk cazip görülmemekte ve seyahat genellikle gerçekleşmemektedir. Oysa pazartesi ve cuma günü gerçekleşecek, doluluk oranı yüksek seferler ile hem vatandaşın, hem de Türk Hava Yolları’nın yüzünü gülmesi mümkündür.

“Seferler, aktarmalar dikkate alınarak kurgulanmalı”

Zonguldak’tan İstanbul’a gidecek olan yolcular için uçakların kalkış vakitleri makul saatlerde olup uçuş açısından caziptir. İstanbul kalkışlı uçuşlarda ise her iki havayolu şirketinde sabah 9:50 ve 8:30 saatlerinde kalkışlar gerçekleşmektedir. İstanbul kalkışlı uçuşların sabah erken saatlerde gerçekleşiyor olması, aktarmalı olarak gidiş ve dönüş düşünülen bağlantılı uçuşlarda cazibesinin kaybolmasına neden olabilmektedir. Yine aktarmalı olarak Zonguldak’a dönmek isteyen yolcu, sabah erken saatlerde İstanbul’dan kalkacak olan uçağa denk gelmek için bulunduğu kentten çoğunlukla gece yarısı yola çıkmak ya da çok uzun bekleme süreleri ile seyahat etmek durumunda kalmaktadır. Bu nedenle mevcut ve yeni seferler düzenlenirken, aktarmalar da dikkate alınarak uçuş saatleri kurgulanmalı, vatandaşımıza Yurdun tüm bölgelerine seyahat etme fırsatı sunulmalıdır.”

Bugün itibariyle, Zonguldak Havalimanı’na Türk Hava Yolları (THY) salı, perşembe ve pazar günleri olmak üzere haftanın 3 günü, Atlas Global Hava Yolları çarşamba ve cumartesi günleri olmak üzere haftanın 2 günü İstanbul karşılıklı seferler düzenlemektedir.

Yorumlar
  • Pelin
    9 Eylül 2019 Pazartesi 17:25

    Bu kentin tek çalışan vekili

BOSNA HERSEK HEYETİNDEN BAŞKAN POSBIYIK’A ZİYARET

9 Eylül 2019 Pazartesi 13:38

BOSNA HERSEK HEYETİNDEN BAŞKAN POSBIYIK’A ZİYARET

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Bosna Hersek Zenica Doboj Kanton Başbakanı ve bakanları Ereğli’de misafir etti.

Kdz. Ereğli Belediyespor Oturarak Voleybol Takımı ile Bosna Hersek Skıso Breza 304 Takımının ilçemizde gerçekleştirdikleri Paravolley ortak spor kampı bugün tamamlanıyor.

4-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen kampı takip etmek için Ereğli’ye gelen Bosna Hersek Zenica Doboj Kanton Başbakanı ve Bakanları Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında ziyaret etti.

Başkan Posbıyık, Zenica Doboj Kanton Başbakanı Mirza GanićZenica Doboj Kanton Gaziler Dairesi Bakanı Fahrudin ČolakovićZenica Doboj Kanton Tarım ve Orman Bakanı Mirnes Bašić ve Zenica Doboj Kanton Ticaret Odasi Bakanı Edisej Sjerotanović’i Ereğli’de misafir etmekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Zenica Doboj Kanton Başbakanı Mirza Ganićise Ereğli’de gördükleri misafirperverlikten dolayı Başkan Posbıyık’a teşekkür etti.

Ziyarette İlçe Spor Müdürü Serkan Keleş,Kdz. Ereğli Belediyespor As Başkanları Tarkan Atik ve Sertan Kuzu ile Kdz. Ereğli Belediyespor Oturarak Voleybol Takımı antranörü Adem Çelik hazır bulundular.

Yorumlar

Zil Çaldı Yüzler gülüyor

9 Eylül 2019 Pazartesi 13:28

Zil Çaldı Yüzler gülüyor

İlk ders zilini ilçe protokolümüzle birlikte Kavaklık İlkokulu’nda çaldık.

 

Öğretmenlerimize, velilerimize, öğrencilerimize yeni eğitim-öğretim yılında başarılar diliyorum.

 

Aydınlık bir gelecek sizlerin ellerinizde...

Yorumlar

EYT LERE MÜJDE KAPIDA MI ?

9 Eylül 2019 Pazartesi 12:03

cumhurbaşkanı EYT liler için talimat verdi

EYT LERE MÜJDE KAPIDA MI ?

Cumhurbaşkanı EYT’liler İçin Talimat Verdi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT’lilerin durumunun araştırılması için talimat verdi.

 

Komisyon Kuruldu
EYT’liler Derneği başkanı olarak görev yapan Gönül Boran Özüpak, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalardan Sorumlu Başkan Vekili ile görüştüklerini açıkladı.

Görüşmede EYT’lilerin tüm sorunlarının masaya yatırıldığını aktaran Özüpak, sorunlarını bizzat cumhurbaşkanına  aktarmak istediklerini de ifade etti.

Özüpak bu görüşmede EYT’liler için bir araştırma komisyonu kurulduğunu öğrendiğini de açıkladı. Bu komisyon tarafından EYT’liler hakkında akademik bir çalışma yapılacak ve ardından da gerekli tedbirlerin alınması sağlanacak. 

Cumhurbaşkanlığı yetkilileri ile görüşme gerçekleştiren Özüpak, bu görüşmenin tarihi nitelikte olduğunu ifade etti. 24 Haziran seçimlerine giden süreçte oldukça etkili bir rol oynayan EYT’liler o tarihlerde görmezden gelinmiş ve kesin bir dille geri çevrilmişlerdi. Bu tarihten önce ve sonra mücadelelerinden bir an olsun vazgeçmeyen EYT’liler birçok ilde konferanslar ve mitingler düzenledi. Adeta büyük bir takipçi kitlesine ulaşan EYTliler seçimi etkileyecek bir sayısal çoğunluğa da sahip oldular. İşte bu durum muktedirler tarafından da dikkate alınmalarını gerektirdi. 

 

Hakkımızı İstiyoruz
Emeklilikte yaşa takılanlar sadece ama sadece hakkı olanları istediklerini ifade ediyorlar. Zira daha önceden emeklilik şartları belirlenmişken sonrasında şartların değiştirilmesi oyun esnasında kuralların değiştirilmesine benzetilmektedir. İşte bu nedenle kazanılmış hakkın kaybedilemeyeceği ifade edilmektedir. Bu konuda her ne kadar iktidar partisi mesafeli bir şekilde yaklaşmış olsa da şimdilerde konunun üzerine eğilmeye başladığını göstermektedir. 

EYT’lilerin geri çevrilmesindeki en önemli nedenlerin başında elbette ki ekonomik sebepler gelmektedir. Zira EYT’lilerin emekli edilmesi ile devletin bütçesinden büyük bir miktarda para çıkışı gerçekleşecektir. Bu da maddi açıdan bir kayıp yaşanmasına neden olacaktır. Fakat EYT’liler devletin kasasından çıkacak olan paranın çok da fazla bir para olmayacağını ifade ediyor. Dolayısıyla bu konuda incelemeler hükümet tarafından yapılacak ve ortaya çıkan rakamlar doğrultusunda bir değerlendirme yapılacaktır. Yakın zamanda EYT ile ilgili önemli gelişmeler olmasına da olası gözüyle bakılmaktadır. Eğer herhangi bir gelişme ya da açıklama olursa sitemizden anlık olarak takip ederek haberleri en doğru şekilde öğrenebilirsiniz.

 

Yorumlar