KENDİLERİNCE CHP’NİN LİNÇ GİRİŞİMİ RAPORUNU HAZIRLADILAR

10 Eylül 2019 Salı 15:50

KENDİLERİNCE CHP’NİN LİNÇ GİRİŞİMİ RAPORUNU HAZIRLADILAR

CHP Linç Girişimini Araştırma Komisyonu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde gerçekleştirilen organize linç girişimiyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı.

Komisyon Başkanı, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, bazı komisyon üyeleriyle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Özkoç, raporda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik Çubuk Akkuzulu Köyü’nde, 21 Nisan 2019 tarihinde, bir şehit cenazesinde yaşanan organize linç girişimini somut deliller, fotoğraf ve belgelerle ortaya koyduklarını bildirdi.

Linç girişiminin gerçekleştirildiği gün genel merkezde toplanan MYK’nın bir komisyon kararı aldığını ifade eden Özkoç, Grup Başkanvekili sıfatıyla kendisinin başkanlık ettiği komisyonda, Genel Başkan Yardımcıları Tuncay Özkan ve Yıldırım Kaya, Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Ankara Milletvekili Murat Emir, Adalet Komisyonu üyesi Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Anayasa Komisyonu üyesi İstanbul Milletvekili İbrahim Özden Kaboğlu ile Avukatlar Celal Çelik ve Umut Akdoğan’ın görev aldığını söyledi.

Komisyon olarak, olay yerindeki bütün görüntü kayıtları, fotoğraflar ve tanık ifadelerini incelediklerini, ayrıca devlet töreni yönetmelik, yönerge ve teamüllerini araştırdıklarını belirten Özkoç, süreçteki tutarsızlıkları, aksaklıkları, yanlışları ve kast taşıyan noktaları belirlediklerini kaydetti.

Rapor çalışmamıza paralel olarak Kılıçdaroğlu’nun tören alanına girdiği andan, evden çıkarıldığı dakikaya kadar her adımını kesit analizleriyle ortaya koyan bir belgesel hazırladıklarını ve önümüzdeki hafta yayımlanacağını bildiren Özkoç, raporun içeriğine ilişkin şu bilgileri verdi:

TARİH VE SAAT DEĞİŞİKLĞİYLE OLUŞAN “GARİP TESADÜF”

 “Rapordaki somut delil ve tespitler ile belgeseldeki açık görüntüler, Genel Başkanımıza yönelik planlı bir linç girişiminin gerçekleştirildiğini ortaya koymaktadır.

İlk olarak, şehidimiz Yener Kırıkçı için cenaze namazının, 20 Nisan Cumartesi günü, ikindi namazını müteakip Çubuk Merkez Cami’nde kılınması kararlaştırılmıştı. Daha sonra Valilik tarafından cenaze namazı; “garip bir tesadüf” oluştaracak şekilde; İstanbul Maltepe’deki Halk Buluşmasıyla aynı gün ve saate, 21 Ağustos günü öğle namazına çekilmiş, yeri de Merkez Cami’nden 3 bin nüfuslu küçük bir köy olan Akkuzulu Köyü’ne alınmıştı.

10 binden fazla insanın katıldığı cenaze töreni için Ankara’nın çeşitli merkezlerinden taşıma yapıldı.

“15 ŞÜPHELİ BELEDİYEDE ŞOFÖR”

Gözaltına alınan şüphelilerden 15 tanesi’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde şoför olarak görev yapıyor olması, taşımayı kimlerin, ne şekilde organize ettiğini göstermektedir.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu dahil, Milli Savunma Bakanı, Milli Eğitim Bakanı, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, emniyet genel müdürü ve çok sayıda milletvekilinin katılacağı bilinen bir cenaze töreni için, yönergelerde bulunması gereken güvenlik koridorları oluşturulmamış, güzergah ve yol  trafiğe açık tutulmamamıştır.

Genel Başkanımızın cenaze törenine katılmasıyla birlikte başlayan provokasyona, imamın defalarca cemaate çağrı yapmasını gerektirecek açık tabloya rağmen müdahale edilmemiş, cenaze namazı bile zorlukla kılınabilmiştir.

“BAKANLAR, ŞEHİDİ SELAMLAMADAN ALANDAN AYRILDI”

*Cenaze namazının ardından da devlet töreni yönetmelik ve yönergelerine göre,

şehidinin naaşının konulduğu top arabasını takip etmesi ve son kez selamlaması gereken protokol, tam ters istikamette güvenlik şeridi içinde tören alanını terk etmiştir.

Genel Başkanımız, koruma ekibine çizilen güzergahı takip etmiş ve açık bir şekilde kontrolsüz kalabalığın içine sürüklenmiştir.

“GÜZERGAHTA TEK BİR GÜVENLİK KORİDORU YOKTU”

Genel Başkanımızın yönlendirildiği güzergahta ve top arabasının arkasında hiçbir güvenlik koridoru yer almamıştır.

Hem kitapta hem de belgeselde açık bir şekilde görüleceği üzere, Genel Başkanımız kalabalığın içine itildikten sonra aynı yüzler, belli bir organizasyon içinde; kortejin önünde kolkola girerek basınç yaratmak, işaretle birbirlerine genel başkanın yerini göstermek, duvar üzerinde birbirlerini yönlendirmek yoluyla linci gerçekleştirmeye çalışmışlardır. Taş ve sopalar da görüntülerde açıktır.

Genel Başkanımız ve beraberindekilerın sığındıkları eve; Savcılık kayıtlarına göre bölgede bulunan 700’den fazla güvenlik görevlisinin, 1,5 saat müdahalede bulunmaması, evin etrafında güvenlik çemberinin dahi oluşturulamaması, hiçbir şekilde açıklanabilir bir tablo değildir.

EMNİYET GENEL MÜDÜRÜ’NÜN İTİRAF NİTELİĞİNDE SÖZLERİ

Buradaki bir diğer dayanağımız; dönemin Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’nın olaydan bir gün sonra verdiği röportajdır.

Uzunkaya bizzat kendi ifadesiyle jandarmanın evin önündeki kalabalığa müdahale etmediğini ve kendisinin devreye girmek zorunda kaldığını belirtmiştir.

Uzunkaya’nın ardından, 1 saat 15 dakika Köy Konağı’nda bekledikleri anlaşılan, Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin, Genel Başkanımızın bulunduğu evin önüne gelerek, süreci noktaladı.

Akar’ın o hadsiz konuşmasının ardından Genel Başkanımız evden çıkarıldı. Jandarma bölgesinde, Emniyet zırhlı aracıyla güvenli bir alana götürüldü.

İŞLENMİŞ 11 SUÇ VAR, TUTUKLU TEK BİR ZANLI YOK

Aktardıklarım; açık Linç girişimi, raporumuzda belgeler ve somut  dayanaklarla, belgeselde de tartışmaya yer bırakmayacak görüntülerle ortaya konulmuştur.

Ortaya koyduğumuz deliller üzerinden, bir iddia değil, hukuki tespit olarak söyleyebiliriz;

21 Nisan 2019 günü Çubuk’un Akkuzulu Köyü’nde şu suçlar işlenmiştir;

- Öldürmeye Tam Teşebbüs (TCK 82/g) suçu

- Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik (TCK 216/1) suçu

- Kasten Yaralama (TCK 86/2-3d) suçu

- Hakaret (TCK 125/3a,b-4) suçu

- Mala Zarar Verme (TCK 152/1f,g) suçu

- Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma (TCK 109/2-3b,c) suçu

- Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi (TCK 114/2 ve 119/1c)

- İnanç, Düşünce ve Kanaat Hürriyetinin Kullanılmasının Engellenmesi (TCK 115-119),

- Memura Etkin Direnme (TCK 265),

- Görevi Kötüye Kullanma (TCK 257)

- Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma/Örgüte Üye Olma (TCK 220)

Bu açık tabloya rağmen bugün Genel Başkanımıza yönelik linç girişimiyle ilgili yargılama sürecinde, tutuklu tek bir sanık yoktur. Yumruk atan Osman Sarıgün dahil.

HAKARET VE TEHDİT, SOYLU’NUN BAKANLIK GÖREVİ SAYILDI

Biz, Çubuk Cumhuriyet Başsavcısına tüm şüphelilerin tutuklanması talebiyle başvuruda bulunduk. Sonuç alamadık. Hakimler Savcılar Kurulu’na şikayette bulunduk. Sonuç yok.

Olay günü görevli İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü ve tüm görevlilerle ilgili suç duyurusunda bulunduk. Hala bekliyoruz. Ve bizce en önemlisi, sorunun, toplumsal gerilimin zeminini yaratan söylemleri nedeniyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu için suç duyurusunda bulunduk.

CHP’li il başkanlarını şehit cenazesine almayın talimatından başlayarak tehdit ve hakaretlerini sıraladık ve Bakan’ın yargılanmasını istedik. Halkı kin ve nefrete alenen tahrik gerekçesiyle yaptığımız suç duyurusuna, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan verdiği yanıt, ülkemizin içinde bulunuğu tablonun özeti niteliğindedeydi.

Başsavcılık, “Müracaata konu olayın, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bakanlık göreviyle ilgili işlerden kaynaklandığı, Bakanlar hakkında görevlerinden kaynaklanan isnatlara ilişkin soruşturma yetkisinin TBMM’de olduğu” gerekçesiyle soruşturma ve kovuşturmaya yetkim yok dedi.

Yani, yargı, Soylu’nun “çirkef”, “düzenbaz”, “boğazına ne takacağız o görecek” sözlerini, şehitlerimizin cenazesine siyaset sokmasını, İçişleri Bakanı’nın görevi saydı.

Biz, bu yanıtı Anayasa Mahkemesi’ne götürdük, bekliyoruz. 6 ay geçti ortada iddianame yok, bekliyoruz.

“HAKİKATİ ORTAYA KOYMAKTAN GERİ DURMAYACAĞIZ”

Türkiye Cumhuriyeti Hukuk devletinde, yargı basamaklarında beklemekten, haksızlıktan, zorbalıktan yılmayacağız.

Biz, hakikati ortaya koymaktan geri durmayacağız. Biliyoruz ki, iktidarlar yargıyı ele geçirebilir ancak hukuku ortadan kaldıramazlar. Tarih, bizi bir kez daha haklı çıkaracak, failler, tarih önünde hesap verecekler.

Ülkemiz üzerine karanlık emelleri olanlara hatırlatırız ki; Cumhuriyet Halk Partisi ve onun ayrılmaz bütünü olan liderliği, cumhuriyeti kuran Kuvayi Milliye ruhunun bugünkü ve yarınki temsilcileridir. Çanakkale’de kefensiz yatan şehitlerimizden bu yana bu topraklar için, bu millet için, cumhuriyet için bağımsızlık ve demokrasi için şehit düşenler, sadece toprağa değil, bizim yüreğimize gömülürler. Onları asla unutmaz ve unutturmayız.

“ŞEHİTLER BİZİMDİR, ONLARIN CENAZELERİNDE YER ALMAK ÖDEVİMİZDİR”

 Biz, hiçbir karanlık elin sergileyeceği korku senaryosundan etkilenmeyiz.

Şehitler bizimdir, onların cenazelerinde, ailelerinin yanında yer almak ödevimizdir. Bizi bundan hiçbir alçaklık geri döndüremez. Biz bu milletin harcıyız, hizmetkârıyız. Biz, milletimizin ta kendisiyiz. Hiç kimse şehitlerimiz üzerinden gerçekleştireceği provokasyonlarla bizi yolumuzdan döndüremez.

Ortaya koyduğumuz bu rapor, masumiyeti linç etmeye çalışan, kardeşliğimize, birlik ve beraberliğimize, ulusumuza, devletimize ve demokrasimize kasteden alçaklığın, sorumluları, azmettiricileri ve tetikçileri, hukuk önünde cezalandırılıncaya kadar olayın peşini bırakmayacağımızın en açık dayanağıdır.

Raporda altını çizdiğimiz 22 karanlık nokta aydınlığa kavuşturulmadan bu ülkede hiçkimse kendini güvende hissedemez.”

Yorumlar

POSBIYIK: EREĞLİ’YE HAK, HUKUK, ADALETİ GETİRECEĞİZ

5 Eylül 2019 Perşembe 18:07

POSBIYIK: EREĞLİ’YE HAK, HUKUK, ADALETİ GETİRECEĞİZ

Ereğli Belediye Meclis toplantısında Sümer Taksi ve Garaj Taksi’nin yaşadığı mağduriyet AK Parti grubunun ret oylarına karşı CHP grubunun desteğiyle giderildi.  Başkan Posbıyık, bazı maddelere ret oyu kullanan AK Parti grubuna “Her gün doğalgaza, elektriğe, benzine, mazota zam yapılırken niye 'ret' demiyorsunuz. Ereğli’nin gerçekleri karşısında siyaset yapmayın” dedi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında toplanan Belediye Meclisi, gündeminde bulunan 11 maddeyi kabul etti. AKM Nikah Salonu’nda yapılan Eylül ayı Meclis toplantısında, bazı maddeler oy birliğiyle, bazıları ise oy çokluğuyla karara bağlandı. 

İlçedeki taksi durakları arasında bulunan Sümer Taksi ve Garaj Taksi’nin yaşadığı mağduriyet, AK Parti grubunun ret kararına karşın CHP grubunun desteğiyle giderildi. Garaj Taksi’ye Kışla yolcu indirme noktasında 3 taksi ile çalışma izni verildi. Sümer Taksi’nin mağduriyeti de Cumartesi Pazarı ve Echomar Hastanesi noktasında 3 taksi ile çalışma izni verilerek giderildi.

Başkan Halil Posbıyık, konuyla ilgili 'hayır'oyu kullanan AK Parti meclis grubuna seslenerek “AK Parti grubu ‘hayır taksiciler buradan ekmek yemesinler’ diyor ama biz 'evet' diyoruz. Ereğli’de en mağdur taksi durağı Sümer Taksi’dir. Arka tarafta şubeleri yoktur. Biz Ereğli’de 'hak, hukuk, adalet'diyoruz ve adaleti getirmek istiyoruz. Doğru olduğuna inandığımız şeyleri arkadaşlarımızla yapmaya çalışıyoruz. AK Parti grubunun 'hayır' demesine rağmen biz bu mağduriyeti gideriyoruz ve burada 3'eraraçlık yer veriyoruz” diye konuştu.

 

HÜKÜMETİN ZAMLARI ALTINDA OTOBÜSÇÜLER DE EZİLİYOR

Meclis toplantısında Çilek Halk Otobüsleri Kooperatifi'nin talebi üzerine ulaşım ücretlerine yüzde 10 zam yapıldı. Başkan Halil Posbıyık, 16 aydır zam yapmayan halk otobüslerinin hükümetin yaptığı zamlar altında halkla birlikte ezildiğini belirterek, AK Parti grubuna hükümetin yaptığı zamlara da 'hayır' demeleri çağrısı yaptı. Posbıyık şunları söyledi:

Biraz vicdan lazım. AK Parti grubu şimdi 'CHP zammı teşvik etti, getirdi' diyecek ama biz buna göğüs geriyoruz. Çünkü halk otobüslerinin şoförleri de sahipleri de bu Ereğli’nin insanları ve çektikleri acıyı biz yakinen biliyoruz. Her gün doğalgaza zam geliyor. Elektriğe, mazota 3 günde bir zam geliyor. 3 günde bir benzine zam geliyor. İnsaf denilen bir şey var. Bunu görmemek mümkün mü? Bu insanlar bizim insanımız. Lastik paraları nereye gitti. Ereğli’nin gerçeklerine bakın, siyasetle Ereğli’yi bir yere getiremeyiz. Bu siyaseti bırakın lütfen, biz bıraktık. Yumuşak bir politika izliyoruz ve halkın gerçeklerini gündeme getiriyoruz. Halk otobüsleri Ağustos ayında 121 bin ücretsiz taşıma yapmış. Devlet bunların 3’te 1 parasını ödüyor ve 180 bin lira parasını vermiyor. Yazık değil mi bu insanlara, bunlarda ev geçindiriyor. Burada gelip 'hayır'demek kolay. Ereğli’nin gerçeklerini göreceksiniz. Eğer siyaset yapıyorsanız, her gün doğalgaza, elektriğe, mazota, benzine yapılan zamma 'hayır' diyeceksiniz. Onlara 'Elhamdülillah' ama burada halk otobüsçülerine gelince 'batsın, gitsin'diyorsunuz. Biz gerçekçiyiz, asla siyaset için her şeye boyun eğmeyiz.”

Halk otobüslerine 20 adet, servis araçlarına 30 adet ilave edilmesine, ekonomik ömrünü tamamlamış 3 adet aracın satışına, İtfaiye Müdürlüğü'ne araç alımına ilişkin maddeler ile gündemde bulunan diğer maddeler görüşülerek karara bağlandı.

Yorumlar

BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

4 Eylül 2019 Çarşamba 13:05

BELEDİYE MECLİSİ TOPLANDI

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Eylül ayı olağan toplantısının ilk oturumu Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Ağustos ayı tatilinin ardından Eylül ayı olağan toplantısını AKM Nikah Salonu'nda gerçekleştirdi.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, CHP ve AK Parti Belediye Meclis üyelerinin tam kadro olarak katıldığı mecliste, gündemde bulunan maddeleri okudu. Toplam 11 maddeden oluşan meclis gündemindeki ilk 8 madde görüşülerek ilgili komisyonlara havale edildi.

Eylül ayı meclisi yarın aynı saat ve yerde yapılacak toplantı ile tamamlanacak.

Yorumlar

Demirtaş arı gibi...

3 Eylül 2019 Salı 23:16

Demirtaş arı gibi...

Gülüç'ün her noktasında çalışma var...

 

 

 
 
Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesi’nde selden zarar gören menfez, istinat duvarı ve yolların yapımlarına başlandı.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş geçtiğimiz ay meydana gelen sel falaketinde zarar gören ev, menfez, yol ve istinad duvarlarını bakım, onarım ve yeniden yapımlarına başlandığını söyledi. Başkan Demirtaş yaptığı açıklamada “Şu anda Gülüç Beldesi’nin tamamında ki yollarda bakım onarım ve asfaltlama çalışmalarımız devam ediyor. Kış aylarına gelmeden hedefimiz beldemizdeki tüm mahalle ve sokaklarda ki bozuk olan yolları tamir edip halkımızın kullanımına açmak.

Bunun yanı sıra biliyorsunuz geçtiğimiz ay yaşanan selde beldemizde önemli oranda zarar meydana gelmişti. Gülüç Çengel Mahallesi’nde selde çöken menfezi yıkıp yeniden yapımına başladık. Yıkılan istinat duvarlarını da aynı şekilde yeniden yapıyoruz. Zarar gören evlerimizin temizliklerinin yanı sıra laminant parkelerini ve boyalarını sosyal sorumluluk anlayışımız gereği biz yapıyoruz. Selden zarar gören ailelerimize sosyal yardımlarda da bulunuyoruz. Bu bir felaket ve biz Gülüç Belediyesi olarak ilk günden bu yana zarar gören ailelerimizin yanında olduk.

 

Bundan sonrada yaralar sarılıncaya kadar yanlarında olacağız. İnşallah böyle felaketler bir daha yaşanmaz. Biz Gülüçümüzün bu günden daha iyi olması için mücadelemizi sürdürüyoruz. Halkımızın bize olan güveni ve desteği ile Gülüç daha güzel olacak. Tüm çalışmalarımızı bu yönde aralıksız sürdürüyoruz” dedi.
Başkan Demirtaş hedeflerinin Gülüç’ü Batı Karadeniz’in parlayan yıldızı haline getirmek olduğunu ifade etti.

Yorumlar

İYİ PARTİLİ YÖNETİCİ’DEN İMAMOĞLU’NA SERT TEPKİ: İŞİNE BAK

1 Eylül 2019 Pazar 12:37

İYİ PARTİLİ YÖNETİCİ’DEN İMAMOĞLU’NA SERT TEPKİ: İŞİNE BAK

İYİ Parti GİK Üyesi Cumali Durmuş, sosyal medya hesabından Ekrem İmamoğlu’na tepki gösterdi.

Kocaeli İYİ Partili Yönetici’den İmamoğlu’na sert tepki: İşine bak


CUMALİ DURMUŞ'TAN İMAMOĞLU'NA TEPKİ

İYİ Parti GİK üyesi Cumali Durmuş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na uyarılarda bulundu. HDP’li belediye başkanlarının görevden alınması ve kayyum atanmasıyla ilgili İmamoğlu destek açıklamalarında bulunmuştu. Açıklamaların ardından İYİ Parti GİK üyesi Cumali Durmuş, sosyal medya hesabından İmamoğlu’na sert tepki göstererek uyarılarda bulundu.

Durmuş yaptığı paylaşımda, “Sayın İmamoğlu böyle gidersen çok çabuk taça çıkarsın. Sana ne görevden alınan HDP’lilerden, İstanbul Belediye Başkanısın işine bak” dedi. Millet İttifakı’nın diğer üyesi olan İYİ Parti kanadından gelen tepkiye CHP’den henüz bir açıklama gelmedi.

Yorumlar