Köy çocuklarına ışık olacak

4 Temmuz 2019 Perşembe 18:36

Köy çocuklarına ışık olacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Zonguldak İl Müdürlüğünde Aile Sosyal Destek Personelliğinde Sosyolog olarak çalışan Pelin Deniz, köylerde görev yaptığı sırada okullardaki kütüphanelerdeki kitapların eksik olduğunu görünce, "Sende bir çocuğa ışık ol" kampanyası adı altında bir haftadır kitap toplamaya başladı.

Ailesi ve iş arkadaşları ile birlikte bir haftadır kapı kapı dolaşarak kitap toplamaya başlayan Deniz; "Kitap toplama kampanyasına başlamama sebebim oğlum oldu. Oğlum 13 yaşında ortaokul öğrencisi ben ona istediği kitabı alabiliyorum. Fakat biliyorsunuz ki köy okullarında çocukların ailelerinin ekonomik yetersizlikleri nedeniyle aileler çocuklarına yeterince kitap alamıyorlar. Bende gözlemledim ve böyle bir kampanya başlatmak istedim. Kampanyamızın adı 'Sende bir çocuğa ışık ol' Bütün herkesten de kampanyamıza destek olmalarını istiyoruz" dedi.
Köylerde okuyan ilkokul ve ortaokul öğrencileri için bir haftadır iş arkadaşları, anne ve babası ile birlikte kapı kapı gezerek hikaye kitapları ve atasözleri deyimlerden oluşan yaklaşık 400'e yakın kitap toplayan Sosyolog 35 yaşındaki Pelin Deniz, okullar açılana kadar kampanyanın süreceğini belirtti.
Özellik ile annesi ve babasının kendisine çok destek olduğu belirten Pelin Deniz; "Kitap toplama kampanyasına başlamama sebebim oğlum oldu. Oğlum 13 yaşında ortaokul öğrencisi ben ona istediği kitabı alabiliyorum. Öğretmenlerinin tavsiye ettiği kitapları alabiliyoruz. Fakat biliyorsunuz ki köy okullarındaki çocukların ailelerinin ekonomik yetersizlikleri nedeniyle aileler çocuklarına yeteri kitap alamıyorlar bende iş gereği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Zonguldak İl Müdürlüğünde Aile Sosyal Destek Personelliğinde Sosyolog olarak çalışmaktayım. Daha önceden 1 buçuk yıl Çaycuma İlçesinde yaklaşık 7 aydır da Devrek İlçesinde köyleri gezip ihtiyacı olan aileleri belirlemeye çalışıyoruz. Köyleri gezdiğimiz zamanda köy okullarındaki kütüphanelerde yeterince kitap yok ve yetersiz. Bunun için bende gözlemledim ve böyle bir kampanya başlatmak istedim. Kampanyamızın adı "Sende bir çocuğa ışık ol". Şuana kadar 300 geçti kitabımız. Tabi bir haftalık kampanya bu bir haftada ancak bu kadar toplaya bildik. Devamını sosyolog arkadaşlarım ile birlikte toplamaya çalışıyoruz. Bütün herkesten de kampanyamıza destek olmalarını istiyoruz. Topladığımız kitapları ilkokul ve ortaokul olmak üzere iki aşamaya ayırdım. Genellikle hikaye kitapları ve atasözleri deyimlerden oluşuyor. Çocukların ufkunu genişlesin bilgi hazinelerini genişlesin diye birçok tarzda okuma kitabı topluyoruz. Genellikle ilkokul kitaplarına daha çok ağırlık veriyoruz. Bu kampanya okullar açılına kadar bu kampanyanın devam etmesini istiyorum. Okullar açıldıktan sonra Milli Eğitim Müdürümüzün de önerisini alaraktan ihtiyacı olan okulların kütüphanelerin eksiklik varsa ona göre belirleyip ihtiyaçları anlaşılsın istiyorum. Oğlum, annem, babam ve çalışma arkadaşlarım hepimiz dört bir elden sarıldık kampanyamıza özellik ile annem ve babamda bana bu konuda çok destek oldular" dedi.

Yorumlar

İLK HACI KAFİLESİ EREĞLİ’DEN UĞURLANDI

3 Temmuz 2019 Çarşamba 10:04

İLK HACI KAFİLESİ EREĞLİ’DEN UĞURLANDI

Kdz. Ereğli’den kutsal topraklara hac farizasını yerine getirmek üzere yola çıkan ilk kafile dualarla uğurlandı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, hacı adaylarına hayırlı yolculuklar diledi; “Sağlıkla gitmenizi, sağlıkla dönmenizi dört gözle bekleyeceğiz” dedi.


Türkiye’den bu yıl hacca gidecek olan ilk kafile Kdz. Ereğli’den dualarla uğurlandı. Amfi tiyatroda gerçekleştirilen uğurlama törenine Belediye Başkanı Halil Posbıyık, siyasi parti ilçe başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları ve hacı adaylarının yakınları katıldı.
Ereğli Belediyesi din görevlilerinden Dr. Metin Avcı Kur’an tilaveti gerçekleştirdi. Müftülük din görevlileri tarafından ilahiler okundu. Hacıların yola çıkış duası ise Ereğli Belediyesi Din Görevlisi İzzettin Aşan eşliğinde gerçekleştirildi.
65 kişilik Ereğli kafilesini hac yolculuğuna götürecek olan Artur firmasının yetkilisi Halil İbrahim Demirbaş, hacıları dini vazifelerini eksiksiz olarak yerine getirip, sağ salim Ereğli’ye döndürmek için ellerinden gelen her gayreti göstereceklerini söyledi.


EREĞLİ’DE YAŞAYANLAR İÇİN DE DUA EDİN


Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, hacı adaylarına iyi yolculuklar dileyerek şunları söyledi:
“O mübarek topraklarda Türkiye için, İslam alemi için dua ederken, Ereğli’de yaşayanlar için de dua etmeyi unutmayın. Biliyorum ki Ereğli’den giden hacılarımız orada Türkiye’yi en iyi şekilde temsil edecekler. Oturmalarıyla kalkmalarıyla, ibadetleriyle, kıyafetleriyle adeta biz Ereğli’den geliyoruz diyeceklerine inanıyorum. Allah yolunuzu açık etsin. Sağlıkla gitmenizi, sağlıkla dönmenizi dört gözle bekleyeceğiz. Bizlere dua etmeyi unutmayın diyor, hayırlı yolculuklar diliyorum.”

Yorumlar

Rotary'de Aykut Ateş dönemi törenle başladı

2 Temmuz 2019 Salı 16:02

Rotary'de Aykut Ateş dönemi törenle başladı

Kdz.Ereğli Rotary Kulübü 2018-2019 Dönem Başkanı Eray İlhan, görevi 2019-2020 Dönem Başkanı Aykut Ateş’e devir etti.

Kdz. Ereğli Rotary Kulübü dönem başkanlığı devir-teslim töreni yapıldı.
29 Haziran Cumartesi akşamı Tims Fabrika’da düzenlenen törene, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, UR 2430. Bölge Guvernör Yardımcısı Murat Turan, 31. Grup Kulüplerden Sorumlu Guvernör Yardımcısı Muhittin Dikmen, 2018-2019 Dönemi Batı Grup Kulüplerden Sorumlu Guvernör Yardımcısı Aydoğan Tekin, Kdz. Ereğli Rotaract Kulübü 2018-2019 Dönem Başkanı Erdem Ağarslan, Echomar Hastanesi Başhekimi Dr. Nevzat Çimenoğlu ve eşi, Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) Müdürü Serkan Çakır Soroptimist Kulübü Başkanı Gülberk Yalçın ve eşi Sertan Yalçın, tiyatro sanatçısı ve oyuncu Yüksel Arıcı ve eşi ile çok sayıda misafir katıldı.
Törende, 2018-2019 Dönem Başkanı Eray İlhan, kulüp başkanlığı görevini Aykut Ateş’e devrederken, Kdz.Ereğli Interact Kulübü 2018-2019 Dönem Başkanı Lara Damgacı ise Ayşe Zeynep Efe’ye devretti.
Devir Teslim töreninin ardından yeni yönetimini takdim eden Aykut Ateş, konuşmasında öncelikle Eray İlhan ve eşine teşekkür etti ve 2019-2020 dönem temasını 'Rotary Dünyayı Birleştirir' olarak açıkladı.
Ateş konuşmasında şu sözlere yer verdi, “Bu dönem Türkiye genelinde Türk Sanat Müziği Beste Yarışması ve Resim Yarışması ile birlikte bir de Uluslararası Satranç Turnuvası gerçekleştireceğiz. Aynı şekilde bölgemizde ise kulüp üyelerimiz ve ailelerimiz ile birlikte farklı bir çok projeyle farklı hayatlara dokunacağız.
İlk olarak; 6 Temmuz Cumartesi günü Türkiye'mizin 2420,2440 ve 2430. Bölge Rotaryen, Rotaract ve Interactları ile birlikte Anıtkabir'de Ata'mızın huzuruna çıkacağız ve bize gösterdiği yolda yürümeye devam edeceğimize bir kez daha söz vereceğiz.
Temmuz ayı içerisinde Gençlik Değişim Programı kapsamında Ted Kdz.Ereğli Koleji iş birliğinde bir yaz kampı düzenleyerek, dünyanın 10 farklı kültüründen gelen 15 misafirler öğrenciye ev sahipliği yapacağız.
Ardından Ağustos ayı içerisinde Tas Gölü Doğal Kamp Alanı’nda bir Baba Çocuk kampı düzenlemeyi planlıyoruz.
Bu dönem, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 100.yılını da kutlayacağımız için, çocuklar için düzenleyeceğim önemli etkinlikler olacak.
Bunlardan biri de çocukların performanslarını sergileyebilecekleri bir Piyano Festivali gerçekleştirmeyi planlıyoruz. 2019-2020 döneminde, her zaman olduğu gibi güzel ve keyifli projeler üretirken, ailelerimizle birlikte dostluklarımızı geliştirmek en büyük hedefimiz olacaktır.”
 
Yorumlar

OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KIZ TOPRAĞA VERİLDİ

30 Haziran 2019 Pazar 13:54

OTOMOBİLİN ÇARPTIĞI GENÇ KIZ TOPRAĞA VERİLDİ

Zonguldak'ın Kdz. Ereğli ilçesinde, yolun karşına geçmek isterken otomobilin çarptığı Özge Özsoy, yaşamını yitirdi ve genç kız toprağa verildi

Kaza Ereğli-Alaplı arası karayolunun Göktepe Mahallesi kavşağında meydana geldi. İddiaya göre 26 yaşındaki Özge Özsoy bir yakının kına merasiminden dönerken yolun karşısına geçmek istedi. Bu sırada yolda ilerleyen E.A. (22) idaresindeki 33 TL 746 plakalı otomobil genç kıza çarparak olay yerinden kaçtı. Çevredeki vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine gelen 112 sağlık görevlileri genç kızın hayatını kaybettiğini belirledi. Kaza yerinden kaçan otomobil ise sürücüsü ile birlikte Alaplı girişinde polis tarafından yakalandı. Sürücü gözaltına alınırken, otomobil ise incelenmek üzere çekici ile polis merkezine götürüldü. Genç kızın cansız bedeni ise savcılık ve polisin olay yerinde yaptığı incelemenin ardından otopsi için Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. 
26 yaşındaki Özge Özsoy için bu gün baba ocağı Ketenciler Köyü’nde cenaze töreni düzenlendi. Genç kız kılınan cenaze namazının ardından yakınlarının gözyaşları ve duaları ile son yolculuğuna uğurlandı.
Savcılığın kaza ile ilgili olarak başlattığı soruşturma sürüyor.

Yorumlar

Metin Ercan, Odabaş’ın koltuğuna mı oynuyor?

27 Haziran 2019 Perşembe 00:53

Metin Ercan, Odabaş’ın koltuğuna mı oynuyor?

Türk Metal Sendikası’nda Kdz. Ereğli Şube Başkanı iken işçinin maaşından yüzde 35 keserek dünya sendikacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran ve hakkında ki bir çok iddialarla gündemden düşmek bilmeyen Yusuf Ziya Odabaş’ın 28 Haziran’da yapılacak olağan kongrede Genel Başkan Pevrul Kavlak tarafından üzerinin çizildiği haberi Erdemir camiasında bomba etkisi yaptı.

Çıkan dedikodular sonrası harekete geçen Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan ise tüm sendika üyesi Erdemir işçilerine kendi hazırlattığı ve fotoğrafının bulunduğu tasarımı profil resmi olarak paylaşmaları talimatı verdi. Bu durum Erdemir işçisi tarafından “Metin Ercan, Odabaş’ın koltuğuna mı oynuyor?” sorusunun sorulmasına neden oldu.

Türk Metal Sendikası’nın Kdz. Ereğli Şube Başkanlığı yaptığı dönemde yaptığı uygulamalarla dünya sendikacılık tarihine adını altın harflerle yazdıran ve sendikacılığın yüz karası olarak değerlendirilen Yusuf Ziya Odabaş’ın Genel Başkan Yardımcılığı görevinden alınacağı iddiaları Erdemir camiasında adeta bomba etkisi yaptı.
Erdemir işçisi sendika üyelerinin haklarını korumakla görevli olmasına rağmen işçilerin ellerinden haklarının alınmasının altına imza atan, işçilerin işten atılmasına sessiz kalan Odabaş son olarak hem kızını hemde damadını Erdemir’de işe sokması bardağı taşıran son damla oldu. Erdemir işçisi tarafından sevilmeyen ancak korkulduğu için kimsenin sesini çıkaramadığı Odabaş’a sonunda Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın “Dur” dediği iddiaları dilden dile dolaşmaya başladı. Erdemir camiasında dolaşan iddialara göre Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Yusuf Ziya Odabaş’ın üzerini çizerek kendisini emekliliğe sevk etmeye hazırlanıyor. Odabaş’ın ise yeniden genel merkezde görev alabilmek için yoğun kulis faaliyeti başlattığı öğrenildi. Odabaş’ın Pevrul Kavlak’ın kıramayacağı insanları arayarak kendisine destek vermelerini istediği iddia edildi.
Bu iddialar gündemde ki sıcaklığını korurken Türk Metal Sendikası Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan’ın talimatı ile gerçekleşen bir organizasyon ortaya atılan iddiaları doğrular nitelikteydi. Edinilen bilgilere göre Metin Ercan sabah saatlerinde üzerinde “Hepimizbiriz, bakışın yeter başkanım” yazısı ve fotoğrafının bulunduğu bir tasarım hazırlattı ve sendika temsilcileri aracılığı ile tüm sendika üyesi Erdemir işçilerine kendi profillerinde bu fotoğrafların paylaşılması talimatını verdi. Bir anda yüzlerce Erdemir işçisi özel hazırlatılan bu tasarımı kendi profillerinde paylaşmaya başladı. Bu gelişme ile birlikte Yusuf Ziya Odabaş’ın üzerinin çizildiği ve Metin Ercan’ın da kendisini Genel Başkan Pevrul Kavlak’a göstermek için böyle bir uygulamaya gittiği yorumları yapıldı. Metin Ercan’ın Türk Metal Sendikası’nın 28 Haziran’da yapılacak genel merkez kongresi öncesinde böyle bir harekette bulunması “Metin Ercan, Odabaş’ın koltuğuna mı oynuyor?” sorusunun sorulmasına neden oldu.
Bilindiği gibi Metin Ercan’da tıpkı Yusuf Ziya Odabaş gibi yakın bir zamanda kızını Erdemir’de işe sokmuştu.

Yorumlar
 • Mesai arkadaşımı sendika harcadı içim yandı.
  26 Haziran 2019 Çarşamba 10:10

  Hiç şaşırmamak lazım kavlağın yegenide en yakın arkadaşımın yerinde oturuyor.Zavalli Adamın elinden ekmeğini alıp mağdur eden artis formen arkadaşlar sendika ile beraber atmışlardı adamı simdi yeğene ağızlarını açamıyorlar amcasına ismimizi verir korkusuyla sendikacı demek aile yakın çevreyi is sahibi yapmak demek .Adil vicdanlı insanlardan sendikacı olamaz buda bir gerçek.

 • Haklı
  26 Haziran 2019 Çarşamba 08:12

  Yesinler birbirini yedikleri gibi gariban işçileri inanın terazide biri birinden ne az ne fazla yamyamlikta.