POSBIYIK’TAN UYAR’A ‘HOŞGELDİNİZ’ ZİYARETİ

10 Eylül 2019 Salı 12:18

POSBIYIK’TAN UYAR’A ‘HOŞGELDİNİZ’ ZİYARETİ

Kdz.Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar’ı ziyaret etti.

 

Kdz. Ereğli Bölge Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu’nun YAŞ kararlarıyla emekliye ayrılmasının ardından bu göreve atanan Tuğamiral Hüseyin Sami Uyar, 30 Ağustos itibariyle ilçedeki görevine başladı.

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Komutan Uyara ‘Hoşgeldiniz’ ziyareti gerçekleştirdi. Komutanlık özel defterini de imzalayan Posbıyık, Uyar'a yeni görevinde başarılar diledi.

Görüşmede ilçe gündemine ilişkin konular ele alındı.

Yorumlar

YAZIK OLDU ŞEHRİMİN SOL YANI KAVRULDU

9 Eylül 2019 Pazartesi 21:07

Hareket 67.com

YAZIK OLDU ŞEHRİMİN SOL YANI  KAVRULDU

Posbıyık Sevgisi olmasa işçi ve solcu şehrinde CHP li bir kişi kalmayacak sanki.. CHP CHP’DE SÖNÜK 96. YIL KUTLAMASI..

 

 

9 Eylül 1923 tarihinde Cumhuriyet Halk Fırkası adıyla kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. kuruluş yıldönümü, yurt genelindeki örgütler gibi, Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü tarafından da kutlandı.

Saat 14.30’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreninde bir araya gelen ve sayıları parmakla sayılabilecek kadar azdılar.

 

Bu durum halk arasında korkuya yol açtı..

 

CHP’DE SÖNÜK 96. YIL KUTLAMASI..

 
 

CHP’DE SÖNÜK 96. YIL KUTLAMASI..

9 Eylül 1923 tarihinde Cumhuriyet Halk Fırkası adıyla kurulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin 96. kuruluş yıldönümü, yurt genelindeki örgütler gibi, Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü tarafından da kutlandı.

Saat 14.30’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreninde bir araya gelen ve sayıları parmakla sayılabilecek kadar az olan CHP’liler adına, partinin ilçe başkanı İsmail Fota tarafından anıta çelenk sunuldu. Partinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları anısına saygı duruşunda bulunulan törende İstiklal Marşı söylendi. Anıt önündeki törene partinin Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın yanı sıra Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bazı eski ilçe başkanları, bazı il genel ve belediye meclis üyeleri ile az sayıda parti üyesi katıldı.

Törende bir konuşma yapan İlçe Başkanı İsmail Fota, 9 Eylül tarihinin kendileri için sıradan bir gün olmadığını kaydederek, kurulduğu günden bu yana halkın umudu olan partilerinin, bugün de emekçi Türk halkının umudu olan bir parti olduğunu söyledi.

Fota’dan sonra söz alan partinin Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş da konuşmasında CHP’nin tarihî gelişi hakkında bilgiler sundu. CHP’nin dünyanın en köklü dört partisinden biri olduğunu vurgulayan Demirtaş, partilerinin aynı zamanda ülkede demokrasinin ve demokratik siyasî yaşamın mimarı olduğunu kaydederek, iktidar olduğu bir dönemde ülkesini tek partili rejimden çok partili rejime kavuşturan tek partinin CHP olduğunu söyledi.

Bu arada Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenin en ilginç yanları ise, Milletvekili Demirtaş’ın konuşması sırasında Belediye Başkanı Posbıyık’ın, bulunduğu sıradan sık sık ayrılıp konuşmayı dinlememesi, bazı partililerin de yine Demirtaş konuşurken, güneşi bahane ederek sıralarından ayrılıp gölge noktalarda oturmalarıydı. 

Partinin kuruluş yıldönümü ile ilgili ikinci buluşma ise Atatürk Anıtı önündeki törenin hemen ardından parti örgütünde düzenlendi. Partililer şarkılar eşliğinde örgütte sohbet ederlerken çeşitli ikramların yapıldığı programa Milletvekili Ünal Demirtaş’ın da katıldığı gözlendi.  

Yorumlar

HERŞEY BU SÜT TOZUNU İÇMEMİZLE BAŞLADI

9 Eylül 2019 Pazartesi 19:16

HERŞEY BU SÜT TOZUNU İÇMEMİZLE BAŞLADI

1960'lı yıllarda ilkokullarda, Amerikan yardımı süt tozunu sıcak suda karıştırıp içmek, sağlıklı beslenmemiz açısından mecburi idi. Lıkır lıkır içenler ve çaktırmadan saksıya dökenler bugün memlekette iki ayrı damar oluşturdu.

 

AMERİKAN SÜT TOZU;

Avukat Ercan Türker anlatıyor: 1960'lı yıllarda ilkokula gidiyordum.
Öğretmenimiz süt tozu paketleri dağıttı; ABD'den yardım olarak gelmiş.Bizim evde 100'e yakın keçi vardı, 30'dan fazla inek vardı.Süt ve yoğurdu satma imkânımız yoktu.
Bize yetecek kadar her türlü süt ürünümüz vardı.

 


Ama ben cicili paketler içindeki süt tozu paketlerini sevine sevine eve getirdim.
Eve girmeden önce avluda dedemle karşılaştım; elindeki nedir diye sordu, açıkladım...
Bizim sütümüz var, götür onu geri ver, sütü olmayan çocuklara versinler dedi, aslında köyümüzde sütü olmayan ev yoktu.Ben biraz duraklayıp götürmek istemedim.
Oğlum, bunlar bizim iyiliğimiz için bunu vermiyorlar, bizi zehirlemek için gönderiyorlar dedi.
Ben okulda aldığım derslerden kendime güvenerek dedeme karşı geldim.
Söylediklerini okula gitmemiş dedemin cehaletine yordum, ona itirazlar ettim.
Beni ikna edemeyince inandırmak için bir deneye başvurdu.
Güçlü bir köpeğimiz vardı, git, süt tozunu süte çevir getir dedi.
Gittim, süt tozundan süt yapıp getirdim, köpeğimiz kulübesinde idi, götürdük ve önüne koyduk.
Ağzını koydu, yaladı, çekti, bırakıverdi; Siz beni zehirlemek mi istiyorsunuz, anlamında hırsla bize baktı, saldıracak gibiydi.
Kabı aldık, dedem onu suda yıkadı, sonra bana git, evden bizim sütten getir dedi.
Evden yarım kilo kadar sütü götürüp yıkanmış kaba koydum, yine köpeğin önüne sürdük.
Ağzını koydu, bir defa nefes aldı iki içimde sütü bitirdi.
Dedem hiç okula gitmemişti ama öğretmenimden ve o sütleri okulumuza gönderen yetkililerden daha çok şey biliyordu.

alıntı.

Yorumlar

Yavuzyılmaz’dan “sefer sayısını arttırın” çağrısı.

9 Eylül 2019 Pazartesi 16:50

Yavuzyılmaz’dan “sefer sayısını arttırın” çağrısı.

UÇAKLAR ✈️ UÇUŞTA HATTA YETMİYOR !!

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye'de hava yoluyla seyahat edenlerin sayısı, yılın 8. ayında 140 milyon 121 bin 303 olarak açıklanırken, Zonguldak Havalimanı’nda da iç hat doluluk oranı yüzde 69'a, dış hat doluluk oranı ise yüzde 92'ye ulaştı. Faaliyete girmesinin üzerinden sadece 4 ay geçen Zonguldak Havalimanı’nın, ağustos ayında yolcu rekoru kırması üzerine, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Türk Hava Yolları’na “sefer sayısını arttırın” çağrısında bulundu.

Yavuzyılmaz çağrısında şu ifadelere yer verdi:

“Atıl durumundan kurtulup, hizmete açılması için çok mücadele verdiğimiz ve geçtiğimiz mayıs ayında, İstanbul – Zonguldak destinasyonu ile iç hat seferlerinin gerçekleştiği Zonguldak Havalimanı’nın, bugün itibariyle, aradan geçen kısa sürede, iç ve dış hat ortalamasında %80’ in üzerinde bir doluluk oranına ulaşmış olması mutluluk vericidir. Bu süreçte Zonguldak halkı üzerine düşeni yapmış, kente verilen hizmete sahip çıkmıştır. Zonguldak’ın potansiyeli ve ulaşılmış olan rakamlar, hava yolu ulaşımında ikinci bir adımın atılmasını gerekli kılmaktadır. Sefer sayısının arttırılması, yolcuların seyahat tercihindeki kısıtlamayı ortadan kaldıracağı gibi hava yolu ulaşımının cazibesinin de artmasına neden olacaktır.

“Pazartesi ve cuma günlerine sefer konulsun”

Mevcut hava yolu şirketleri haftanın farklı günlerinde, İstanbul-Zonguldak hattında karşılıklı seferler düzenlemekte ancak her iki havayolu şirketinde de hafta başı ve hafta sonu günleri için sefer bulunmamaktadır. Uçuş istatistikleri ve yapılan araştırmalara göre, iş amaçlı seyahat edecek olan yolcular biletlerini genellikle haftalık mesainin bitimine yakın yani cuma günü alıyorlar ve dönüş günü olarak da yine iş başı yapacak oldukları pazartesi gününü tercih ediyorlar. Diğer yandan hafta sonu tatili için şehrimize gelmeyi yada başka şehirlere gitmeyi düşünen vatandaşlarımız için de, bu günlerde sefer olmayışı ve karayolu ile ulaşımın uzun sürmesi nedeniyle yolculuk cazip görülmemekte ve seyahat genellikle gerçekleşmemektedir. Oysa pazartesi ve cuma günü gerçekleşecek, doluluk oranı yüksek seferler ile hem vatandaşın, hem de Türk Hava Yolları’nın yüzünü gülmesi mümkündür.

“Seferler, aktarmalar dikkate alınarak kurgulanmalı”

Zonguldak’tan İstanbul’a gidecek olan yolcular için uçakların kalkış vakitleri makul saatlerde olup uçuş açısından caziptir. İstanbul kalkışlı uçuşlarda ise her iki havayolu şirketinde sabah 9:50 ve 8:30 saatlerinde kalkışlar gerçekleşmektedir. İstanbul kalkışlı uçuşların sabah erken saatlerde gerçekleşiyor olması, aktarmalı olarak gidiş ve dönüş düşünülen bağlantılı uçuşlarda cazibesinin kaybolmasına neden olabilmektedir. Yine aktarmalı olarak Zonguldak’a dönmek isteyen yolcu, sabah erken saatlerde İstanbul’dan kalkacak olan uçağa denk gelmek için bulunduğu kentten çoğunlukla gece yarısı yola çıkmak ya da çok uzun bekleme süreleri ile seyahat etmek durumunda kalmaktadır. Bu nedenle mevcut ve yeni seferler düzenlenirken, aktarmalar da dikkate alınarak uçuş saatleri kurgulanmalı, vatandaşımıza Yurdun tüm bölgelerine seyahat etme fırsatı sunulmalıdır.”

Bugün itibariyle, Zonguldak Havalimanı’na Türk Hava Yolları (THY) salı, perşembe ve pazar günleri olmak üzere haftanın 3 günü, Atlas Global Hava Yolları çarşamba ve cumartesi günleri olmak üzere haftanın 2 günü İstanbul karşılıklı seferler düzenlemektedir.

Yorumlar
  • Pelin
    9 Eylül 2019 Pazartesi 17:25

    Bu kentin tek çalışan vekili

BOSNA HERSEK HEYETİNDEN BAŞKAN POSBIYIK’A ZİYARET

9 Eylül 2019 Pazartesi 13:38

BOSNA HERSEK HEYETİNDEN BAŞKAN POSBIYIK’A ZİYARET

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Bosna Hersek Zenica Doboj Kanton Başbakanı ve bakanları Ereğli’de misafir etti.

Kdz. Ereğli Belediyespor Oturarak Voleybol Takımı ile Bosna Hersek Skıso Breza 304 Takımının ilçemizde gerçekleştirdikleri Paravolley ortak spor kampı bugün tamamlanıyor.

4-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen kampı takip etmek için Ereğli’ye gelen Bosna Hersek Zenica Doboj Kanton Başbakanı ve Bakanları Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı makamında ziyaret etti.

Başkan Posbıyık, Zenica Doboj Kanton Başbakanı Mirza GanićZenica Doboj Kanton Gaziler Dairesi Bakanı Fahrudin ČolakovićZenica Doboj Kanton Tarım ve Orman Bakanı Mirnes Bašić ve Zenica Doboj Kanton Ticaret Odasi Bakanı Edisej Sjerotanović’i Ereğli’de misafir etmekten mutluluk duyduklarını belirtti.

Zenica Doboj Kanton Başbakanı Mirza Ganićise Ereğli’de gördükleri misafirperverlikten dolayı Başkan Posbıyık’a teşekkür etti.

Ziyarette İlçe Spor Müdürü Serkan Keleş,Kdz. Ereğli Belediyespor As Başkanları Tarkan Atik ve Sertan Kuzu ile Kdz. Ereğli Belediyespor Oturarak Voleybol Takımı antranörü Adem Çelik hazır bulundular.

Yorumlar