Şımarmak Yok Ama Sevindirici Haber Var..

22 Mayıs 2020 Cuma 13:02

Şımarmak Yok Ama Sevindirici Haber Var..

Vakalar bitme aşamasında…

Zonguldak’ta Bülent Ecevit Üniversitesi’ndeki (BEÜ) Koronavirüs (Covid-19) vakalı hasta sayısında azalma olduğu bildirildi. BEÜ Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ufuk Tütün, Halk TV’de Ata Arslan’ın sunduğu sabah haberlerinde yaptığı açıklamada, ülke genelinde azalan vakanın artık bitme aşamasında olduğunu söyledi.

Tütün, salgının bulaşılık düzeyinin ülke genelinde 1000’in altına düştüğünü belirterek, “bu da demektir ki, insanların çoğunluğu hastalığı aldı ve immün oldu. O yüzden de bulaşıcılık azaldı” dedi. Bunda, alınan önlemlerin faydası olduğuna da dikkat çeken Prof. Tütün, şunları kaydetti:

“Ancak ben yine de salgının ve hastalığın Türkiye’de 11 Mart’tan önce başladığını düşündüğüm için artık bitme aşamasında olduğunu düşünüyorum. Ama yine de hastalanmamış, kendini izole etmiş insanlarımız var. Bu süreçte biz, şöyle ya da böyle önlemlerle hastanelerde yığılmayı önledik. Önemli olan da her halde buydu. Bizim korktuğumuz, Avrupa’daki gibi yoğunluğun artması ve hastalara müdahale edememe durumuydu. Bu ise böyle olmadı, Bakanlığımızın söylediği gibi yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranı en fazla yüzde 65’lere kadar çıktı. Bu da demektir ki, yapılan işlemlerde sağlam şekilde tedavi yapmış yada önlemler almışız. Yahut biz çok genç bir toplum olduğumuzdan çok fazla etkilenmemiş de olabiliriz.”

SÜREÇ OLUMLU GİTTİ

Gelinen noktada bir kısım başarı olduğunu da savunan Tütün, şunları söyledi: “Biraz da bu süreç olumlu gitti. Çünkü biz, bunu fark ettiğimizde bana göre kontrol dışı çıkmış bir durum söz konusuydu. Yani hastalık almış başını gitmişti.

Sınırlarımıza gelenlerin, gidenlerin haddi, hesabı yoktu. Hastanelerde ölenlerin adı sanı yok. O dönemler test yok, hastalığın adını koyamıyoruz. Ama11 Mart’ta, Dünya pandemi ilan ettiği gün biz de ‘hastamız var’ dedik. Şu anda bence Türkiye’de birçok kişi immün olmuştur. Belki de hastaların yüzde 90’ı hastaneye gitme ihtiyacı duymadan bu hastalığı geçirdi, yüzde 70’i ise belki hiç hissetmeden ayakta geçirdi. Yüzde 20’i belki evde yatarak geçirirken yüzde 10 kadarı hastanelerde geçirdi. O yüzden ben, olayın çok hızlı yayıldığını ve bunların fark edilmediğini düşünüyorum.”

BEÜ’DE DURUM İYİYE GİDİYOR!

Prof. Dr. Ufuk Tütün, BEÜ Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesindeki Covid-19’lu hasta sayısının da iyiden iyiye azaldığına dikkat çekerek, “bu hafta başında hastanemizdeki yoğun bakımda yatan Covid-19 testi pozitifli sanıyorum ki, 7’si yoğun bakımda olmak üzere 20 kadar hasta sayımız var. Oldukça azaldı. Neredeyse 10 gündür de yeni hasta gelmiyor. Bu iyi bir şey” diye konuştu.

Yorumlar

Bir anda yere yığıldı

22 Mayıs 2020 Cuma 12:26

Bir anda  yere yığıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bir anda yere yığılan vatandaşı gören çevre esnafı ekiplere haber verdi. Olayın kaza olduğunu zanneden ekipler, yere yığılan vatandaşın sara krizi geçirdiğini belirledi.

Olay ilçeye bağlı Müftü Mahallesinde meydana geldi. Alınan bilgilere göre bir kişi aniden yere yığıldı.

Herkes yere yığılan vatandaşa araba çarptığını düşünerek Polis ve sağlık ekiplerine haber verdi.

Olay yerine gelen ekipler, vatandaşın kendisine gelmesinin ardından Sara hastası olduğunu ve nöbet geçirdiğini belirledi.

Ambulansta ilk müdahalesi yapılan vatandaş, kontrol amaçlı olarak hastaneye kaldırıldı.

Yorumlar

Bir genç daha kalp krizinden vefat etti

22 Mayıs 2020 Cuma 02:51

Bir genç daha kalp krizinden vefat etti

Çaylıoğlu'ndan bir genç, kalp krizinden vefat etti

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Çaylıoğlu köyünden bir genç, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

Edinilen bilgilere göre, Çaylıoğlu köyünden Sezgin Sinan Durmaz; evinde geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti.

Sezgin Sinan Durmaz, işi nedeniyle Karabük'te ikamet ediyordu. Saliha Durmaz'ın eşi, 1995 doğumlu Sezgin Sinan Durmaz, evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hemen Karabük Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Sezgin Sinan Durmaz, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

25 yaşında hayatını kaybeden gencin ölümü, ailesini, yakınlarını ve sevenlerini yasa boğdu.

Akgün Medya ailesi olarak merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesi ile yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Yorumlar

CÖBEK DE OLDU..

21 Mayıs 2020 Perşembe 22:09

CÖBEK DE OLDU..

Zonguldak’ın Ereğli ilçe belediyesi önceki dönem belediye başkan yardımcısı İbrahim Cöbek’in Özel Echomar hastanesinde Anjiyo olduğu bildirildi.

Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Özel Echomar Hastanesi Başhekimi Doktor Nevzat Çimenoğlu “Çocukluk ve okul arkadaşım, can dostum İbrahim Cöbek, geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucu, hastanemizde Doç.Dr.Mehmet Yaman tarafından başarılı bir anjiyo yapılarak sağlığına kavuşmuştur”

Yorumlar

Türkiye'de Coronavirüs de son durum .

22 Mayıs 2020 Cuma 19:30

Türkiye'de Coronavirüs de son durum .

22 MAYIS CUMA 2020 TÜRKİYE KORONA TABLOSU!

Bakan Koca tarafından dün yapılan açıklama şöyleydi; "Yeni vaka sayımızda beklenen düzeyde bir düşüş gerçekleşti.

Bazı verilerse, genel seyir içinde olağan değişkenlikler gösterdi. Koronavirüsün yayılmasına karşı verdiğimiz mücadelede evde kaldığımız günlerin rolü çok büyük. Yarın ve ertesi gün evde kalalım. "

Yorumlar