TEI-PD170 Motoru TUSAŞ’a Teslim Edildi

20 Mayıs 2020 Çarşamba 02:57

TEI-PD170 Motoru TUSAŞ’a Teslim Edildi

Türkiye’nin ilk milli insansız hava aracı motoru TEI-PD170’in seri üretimi TEI tarafından tamamlanarak, 13 adet motor TUSAŞ’a törenle teslim edildi.

TEI’de düzenlenen törene katılan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, yaptığı konuşmada, TEI-PD170 motorunun insansız hava araçları başta olmak üzere çeşitli platformlarda kullanılacağını söyledi.

Demir, TEI’nin, TUSAŞ şirketine ANKA İHA için ürettiği motorun gurur kaynakları olduğunu belirterek, PD-170 motorumuz, şu anda ilk uçuşlarını gerçekleştiren Akıncı İHA’mızın da bir modelinin motoru olarak kullanılmaya başlanacak.

Yani milli İHA’mız Akıncı, mili motorumuzla uçuyor olacak.” dedi. Çok çeşitli motor projeleri olduğunun altını çizen Demir, “Şuan da TEİ’de yürütülen 9 tane motor projemiz var. Bir kısmı teslim edildi. Bir kısmının üretimi devam ediyor.

Ayrıyeten motor tasarlama süreçlerimiz devam ediyor böyle yine havacılıkla ilgili. Kara araçlarında da kara araçları motorlarımızın geliştirilmesi devam ediyor.

Geçenlerde yaptığımız taktik tekerlekli zırhlı araçlar töreninde de motorunun yerli olacağını yerli bir firma tarafında teslim edileceğini söyledik.” dedi.

PD170 turbo dizel havacılık motorunun, alt sistem, malzeme ve işçilik maliyetleri baz alındığında yaklaşık yüzde 90 yerlilik oranına ulaşmıştır.

Yorumlar

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNÜN AYAKLARI TAMAMLANDI

18 Mayıs 2020 Pazartesi 03:17

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNÜN AYAKLARI TAMAMLANDI

1915 Çanakkale köprüsü kule inşaatları tamamlandı. 32 bloktan oluşan kırmızı beyaz kulelerinin son blokuda yerleştirilerek 318 metre yüksekliğindeki kule inşaatı tamamlanmış oldu.

1915 Çanakkale Köprüsü'nün Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılını temsilen orta açıklığının 2023 metre olması planlanıyor.

Bu açıklık, dünyanın en uzun kuleler arası açıklığa sahip asma köprü olması özelliğini taşıyor. Köprü hizmete açıldıktan sonra iki yaka arasındaki ulaşım mesafesi 6 dakikaya inecek.

1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi tamamlandığında, Avrupa ile Türkiye'nin batı ve güney bölgeleri arasında doğrudan bağlantı olacak ve bu bölgelerde gelişmeyi hızlandıracak.

'Bir Kuşak Bir Yol Projesi' kapsamında, Türkiye'nin öncülük ettiği 'Orta Koridor' girişiminin bir parçası olarak, Pekin'den Londra'ya kesintisiz bir ticaret yolu oluşturma hedefine doğrudan katkı sunacak.

Trakya ve Batı Anadolu'daki sanayi, ticaret ve hizmet sektörleri ivme kazanacak. Projenin sunacağı daha hızlı ve daha düşük maliyetli yük taşımacılığı avantajı bu bölgelerin sadece ekonomik faaliyetlerini değil, sosyal bağlarını da güçlendirmiş olacak.

Tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Yorumlar

TÜRK ZIRHLISININ” İLK İHRACATINI GERÇEKLEŞTİRDİ

17 Mayıs 2020 Pazar 12:11

TÜRK ZIRHLISININ” İLK İHRACATINI GERÇEKLEŞTİRDİ

NUROL MAKİNE YERLİ VE MİLLİ “CANKURTARAN TÜRK ZIRHLISININ” İLK İHRACATINI GERÇEKLEŞTİRDİ

Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üreticilerinden Nurol Makina, Ejder Yalçın 4x4 Zırhlı Muharebe Aracı'nın yakaladığı ihracat başarısını çeşitlendiriyor.

Sayısı, şiddeti ve karmaşıklığı giderek artan çatışma ortamında güvenlik güçlerinin görevlerini güven içinde ve etkin yerine getirmelerini sağlamak amacıyla geliştirilen Ejder Yalçın 4x4, Türkiye ve çevre bölgelerde (Orta Doğu, Afrika, Orta Asya ve Doğu Avrupa) başarıyla görev yapıyor.

Nurol Makina, Ejder Yalçın'ın farklı konfigürasyonuyla bugüne kadar çok farklı coğrafyalardaki ülkelere ihracat gerçekleştirdi.

Şirket bu başarıya son olarak Ejder Yalçın 4x4 Ambulans'ı ekledi. Ambulans konfigürasyonuna özel yükseltilmiş arka kabiniyle birlikte Ejder Yalçın 4x4 Ambulans, hem yatan hem de oturan hastalara yapılacak ilk müdahale işlemleri için sağlık personeline geniş bir iç hacim sunuyor ve yüksek koruma seviyesiyle performans özelliklerini sivil bir ambulansın sağladığı ergonomi ile birleştiriyor.

İmzalanan projeler kapsamında aracın seri üretimine başlandı ve ilk ihracat Orta Doğu'ya gerçekleştirildi.

Seri üretimine devam edilen araç için mevcut projeler dışında da farklı ülke ve son kullanıcılarla görüşmeler sürdürülüyor.

Nurol Makina'yı tebrik eder, ihracatlarının artarak devamını dilerim.

Yorumlar
  • Yaşar AlGÜN
    18 Mayıs 2020 Pazartesi 11:17

    Nurol Makina 1992 den beri ihracat yapıyor.

BAŞKAN POSBIYIK: “ERDEMİR’İN 55’İNCİ YILINI KUTLUYORUM”

15 Mayıs 2020 Cuma 23:59

BAŞKAN POSBIYIK: “ERDEMİR’İN 55’İNCİ YILINI KUTLUYORUM”

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Erdemir’in kuruluşunun 55’inci yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayımladı.

Başkan Posbıyık, mesajında şu görüşlere yer verdi: “11 Mayıs 1960 yılında şehrimizde kurulan, Ereğli halkının da alın teriyle, Türkiye’nin sanayi ve ekonomisinin gelişmesinde önemli yeri olan Erdemir, şirin bir balıkçı kasabasının tarihinde, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşamında büyük değişimlere yol açmıştır.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (ERDEMİR) 55’inci kuruluş yıldönümünü kutluyorum.”

Yorumlar

55 YILLIK ÇINAR NE SEL YIKAR NE RÜZGÂR !.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 13:20

Kuruluşunun 55. yılını kutlayan Erdemir`den tanıtım videosu. 55 YILLIK ÇINAR NE SEL YIKAR NE RÜZGÂR !.

Ereğli’de Kurulu, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (Erdemir), kuruluşunun 55. yılını kutluyor.

Dünyanın çelik devleri arasında yerini alan Erdemir, kuruluşunun 55. Yılı dolayısıyla bir de kısa videolu tanıtım hazırladı.

Madenin çeliğe dönüşmesi ile başlayan bir buçuk dakikalık sunumda, dünyada sac ve çeliğe dayalı sektörlerde kullanımı anlatıldı.

“55. Yıldır Çeliğin Hayat Bulduğu Yer” sloganının ön plana çıkarıldığı video sunumunda, “köklü geçmişimizle geleceği çelikten inşa etmeye devam edeceğiz.

Bizimle birlikte yürüyenlerle, bize yol açanlarla hep birlikte nice 55 yıllara” vurgusu yapıldı.

Yorumlar