YANGINDA KAVGA ÇIKTI

28 Ağustos 2019 Çarşamba 01:27

YANGINDA KAVGA ÇIKTI

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde Orhanlar mahallesinde bir ikamette yangın meydana geldi.

Edinilen bilgilere göre, Orhanlar mah Orta Cami mevkiinde bulunan R.A adlı şahsa ait bir evde yangın meydana geldi.

Olay yerine hızlı şekilde gelen itfaiye ekibi, polis, ambulans ve doğalgaz acil ekipleri  Sigara izmaritinden çıkan yangını kısa sürede söndürdü .

 

Mahalle sakinleri, çıkan yangından dolayı komşularına tepki göstererek aynı yerde sürekli yangın çıktığını ve korktuklarını ifade etti.

Olayla ilgili inceleme sürüyor.

Yorumlar

TÜRKİYE DE İNANILMAZ YENİLİKLER

27 Ağustos 2019 Salı 15:32

TÜRKİYE DE İNANILMAZ YENİLİKLER

İLK MİLLİ YÜK VAGONUMUZ TÜDEMSAŞ TESİSLERİNDE ÜRETİLDİ

Sivas’ta TÜDEMSAŞ tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yeni nesil milli yük vagonu büyük talep görüyor.

Türkiye’nin ilk yeni nesil milli yük vagonu 29,5 metre uzunluğuyla 2 vagonluk konteyneri tek bir vagonda taşıyabilme özelliği, benzer vagonlardan yaklaşık 9,5 ton daha hafif yani diğer vagonlardan yüzde 26 daha hafif olması, Yine 25,5 ton boş ağırlığıyla Avrupa’daki eş değer vagonlara göre 4 tondan daha fazla yük taşıma özelliği var. Taşıma kapasitesindeki bu artış işletmeciye avantaj sağlıyor. Daranın hafifliği nedeniyle de yüzde 15 oranında daha fazla yük ya da daha düşük maliyet avantajı var.

TÜDEMSAŞ tecrübe ve birikimiyle yük vagonu üretiminde ülkemizin medarı iftiharı. Özel sektörü destekleyerek bir sinerji oluşturmayı ve ürettiği, darası hafifletilmiş vagonları yurtdışına ihraç etmeyi başaran Türkiyenin en büyük vagon fabrikası. TÜDEMSAŞ’ta üretilen yük vagonlarında % 85 seviyelerinde yerli katkı yapılıyor.

TÜDEMSAŞ ayrıca 1961 yılında ilk yerli ve milli buharlı lokomotifimiz olan Bozkurt'un Sivas'ta üretildiği fabrika. Bozkurt 25 yıl hizmet verdikten sonra fabrikanın önünde sergileniyor. Diyor ki Ben 1961 yılında tüm parçalarıyla yerli ve milli olarak üretilmiş Türk Sanayisinin bir eseriyim. 1961 yılında Sivas'ta Bozkurt ve Eskişehir'de Karakurt lokomotiflerini üretmiş, devrim otomobilini üretmiş Türk Sanayisi şimdi ülkemizin her ihtiyacını yerli ve milli olarak üretebilir. İthal etmeyin Türk sanayisi üretsin. Türk sanayicisi kazansın. Paramız yabancıya gitmesin. Milli Sanayimizi Kendinize ilke edinin.

Bu ilke doğrultusunda çalışan Tüdemsaş, geçen ay Azerbaycan’ın sipariş ettiği 600 adetlik vagonun ilk 2 adedini tüm testlerden geçirerek kabulü yaptırdı. Ayrıca Gökyapı firması ile işbirliği yaparak üreteceği 80 feet’lik mafsallı konteyner taşıma vagonu için ABD ile protokol imzadı. Üretilecek vagonlar Dünya’nın birçok bölgesinde kiralama hizmeti veren, uluslararası bir şirket konumundaki ABD’li GATX firmasına ihraç edilecek.

Bizleri işletmesinde ağırlayarak; misafirperverlik, sıcak ilgi ve desteklerini esirgemeyen yönetim kurulu üyemiz başta Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Başoğlu olmak üzere tüm Tüdemsaş yönetimini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Dr.İlhami Pektaş

Yorumlar

ALAPLILI KADINLAR KONUŞURSA KANUNSUZLUK PUSAR

27 Ağustos 2019 Salı 15:14

ALAPLILI KADINLAR KONUŞURSA KANUNSUZLUK PUSAR

Doğa gönüllüleri Alaplı ormanları için harekete geçti

 

Doğa gönüllüleri Alaplı ormanları için harekete geçti.

Kanadalı bir şirketin Alaplı ormanlarında altın aradığının ortaya çıkmasının ardından Ereğli’de sosyal medya üzerinden örgütlenen Yaşanabilir Bir Karadeniz Ereğli Platformu’nun geçtiğimiz günlerde bölgede yaptığı inceleme ve ilk tepkinin ardından il genelindeki doğa gönüllülerini de harekete geçti.

Zonguldak, Ereğli ve Alaplı da yaşayan bazı gönüller bir araya gelerek Alaplı ormanları için birlikte mücadele etme kararı aldı.


SÜRECİN KISA ÖZETİ
Hali hazırda çok büyük bölümü orman olan bölgede, çok miktarda ağaç kesilmiş, orman içi yollar açılmış olup, geleceğe dönük birçok endişe verici bilinmezliklerle Şirket çalışmalarını sürdürmektedir.
Kanada kökenli CENTERRA GOLD A.Ş. Haziran 2015’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan aldığı ruhsat ile Alaplı - Aşağıdağ Köyü - Çanakçıdere Mevkisi’nde
maden (altın) arama hakkı elde etti. 
2 bin hektar (20 milyon m2 veya 20 bin dönüm) alanda, belirlenecek 10 adet yerde sondaj yapılıp, alınacak onlarca ton numune analiz edilip, yer altındaki madenler belirlenecek.
CENTERRA GOLD Şirketi, 2017 yılında analiz sonuçlarının bir bölümünü neticelendirip, paylaştı.


GÖNÜLLÜLER HAREKETE GEÇTİ
Alaplı’daki altın arama faaliyetlerine ilişkin gelişmelerden haberdar olan Karadeniz Ereğli’deki doğaseverlerin sosyal medya üzerinden örgütlenmesiyle kamuoyuna taşınan olay sonrası bölgeye bir inceleme gezisi yapıldı.
Doğaseverlerin raporlaştırarak kamuoyu ile paylaştığı gezi izlenimi sonrasında Zonguldak ve Alaplı’daki doğaseverlerinde müdahil olmasıyla yeni bir süreç başladı.


BÖLGEYE GİDECEKLER..
Konuya ilişkin bir araya gelen doğaseverler bölgeye yeni bir gezi düzenleme kararı aldılar ve şu çağrıda bulundular.
“Yaşadığımız kentin akciğerleri ormanlarımız önümüzdeki birkaç yılda içinde altın için, Kaz Dağları’nda olduğu gibi bir katliam yaşaması tehdidi ile karşı karşıyadır
Bir an önce bu projenin içeriğinin ne olduğu, hangi sonuçlarla karşılanacağı, kaç ağaca mal olacağı, çıkacak atıkların nasıl bertaraf edileceği, çıkacak hafriyat miktarı, projede siyanür kullanılıp/kullanılmayacağı, içme sularımızın etkilenip/etkilenmeyeceği vb net olarak belirlenmesi gerekmektedir.
28 Ağustos Çarşamba günü, saat 12:00'de Bozhane Kafede buluşup, Kanadalı firmanın altın araması için sondaj çalışmaları yaptığı Alaplı Aşağıdağ Köyü’ne ve sondajın yapıldığı ormanlık alana bir inceleme gezisi düzenlenecektir.
CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın da yer alacağı geziyi sivil toplum örgütü temsilcileri, doğa - çevre - vatan sevdalıları ile olabildiğince yüksek katılım ile gerçekleştirilmesi hedefleniyor.” Geziye; Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ve Gümeli Belediye Başkanı Ahmet Saydam’ın da katılması bekleniyor.

Yorumlar

İLK DEFA YAPILDI VE BAŞARILI GEÇTİ

27 Ağustos 2019 Salı 10:06

İLK DEFA YAPILDI VE BAŞARILI GEÇTİ

Batı Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez karaciğer nakli yapıldı

 
 

 

 Batı Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez karaciğer nakli yapıldı
 
Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk karaciğer nakli Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde 67 yaşındaki emekli maden işçisine gerçekleştirildi. 


Batı Karadeniz Bölgesi’nin sağlık üssü konumundaki Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi sağlık alanında bölge genelinde yeni bir başarıya daha imza attı. Bu kapsamda Zonguldak ve Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki ilk karaciğer nakli gerçekleştirildi. 
Üniversite Hastanesi Organ Nakil Merkezi tarafından 22 Ağustos Cuma günü, Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ ve Doku Nakil Koordinasyon Merkezi bünyesinde kayıtlı ve hastanede karaciğer yetmezliği nedeni ile takip edilen 67 yaşındaki Şaban Özdemir’e beyin ölümü gerçekleşen kadavradan alınan karaciğer başarılı bir operasyonla nakil edildi. 

6,5 saatlik başarılı operasyon 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Yusuf Günay, Dr. Yücel Karadere, Dr. Aktuğ Buzkan, Dr. Emre Karadeniz ve Anesteziyoloji ve Reanimasyon Öğretim Üyesi Dr. Dilek Okyay, Dr. Duygu Kocakulak ve Dr. Bahar Say'dan oluşan ekip, 6,5 saat süren başarılı bir operasyonla nakli gerçekleştirildi. 
Nakil sürecini aktaran Dr. Yusuf Günay, “Bu hastamız 67 yaşında erkek hasta, sarılığa bağlı karaciğer yetmezliği vardı. Biz 4 gün önce beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden aldığımız organı naklettik. Bugün dördüncü gündeyiz. Hastamızın genel durumu oldukça iyi. Nakli yaptığımız karaciğer çalışıyor. Fonksiyoneldir. Şu an hastamızın herhangi bir sıkıntısı yok. Her şey böyle giderse bir hafta sonra hastamızı taburcu edeceğiz. Merkezimiz karaciğer ve böbrek nakline başlamıştır. Bu konuda başta Valimiz, Rektörümüz ve başhekimimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi. 
Genel Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Aydemir de “Aslında ciddi boyutta bir hizmet veriyoruz. Karaciğer yetmezliğinde ciddi medikal tedavilerimiz var artık. Pek çok konuda da başarılıyız. Ama belirli bir noktaya geldikten sonra artık medikal tedavide fayda sağlayamıyoruz. Bu noktada artık son evreye geldikten sonra cerrahi nakil gerekiyor” diye ifade etti. 

Karaciğer yetmezliği yaşayanlara umut oldu 
ZBEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Organ Nakil Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ali Borazan yaptığı açıklamada, uzun zamandır organ nakliyle ilgili çalışmalar yaptıklarını belirterek, karaciğer nakliyle ilgili tüm çalışmaları tamamlayarak bu konuda ruhsatı aldıklarını söyledi. Prof. Dr. Borazan, nakil merkezinin, ülkemizde karaciğer yetmezliği olan hastalara büyük umut olduğunu söyledi. Borazan, “Bölgemizde sağlık alanında hizmet bekleyen, organ yetmezliği gelişen hastalarımızın naklini gerçekleştirerek normal sağlıklı bireyler gibi yaşamlarına devam edecektir. Bunun da ötesinde nakil merkezimizde olmasından dolayı diğer nakil merkezlerinde olan hastaların takibi artık nakil merkezimizde yapılabilecektir. Bu süreç uzun bir süreç. Rektörümüz göreve başladığından beri bizzat yakın takip ve ilgileriyle süreci hızlandırdık. Nakil bekleyen diğer hastalarımızın da nakil için sıraya girmelerini bekliyoruz. Emin ve güvenli bir şekilde diğer illerdeki hastalarımız rahatlıkla buraya sıralarını aldırabilirler” şeklinde konuştu. 

“Bölgemiz için çok önemli bir gelişme” 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı da ilk kez gerçekleştirilen karaciğer nakli ile hastanenin birçok hizmette olduğu gibi organ naklinde de öncü olduğunu ve bölgede halkın sağlığına ciddi katkılar sağlayacağını belirterek nitelikli sağlık hizmeti sunma gayretlerini sürdüreceklerini söyledi. 
Prof. Dr. Çufalı, “Hastanemizde organ nakil merkezimiz, ilk defa olarak Batı Karadeniz Bölgesi içerisinde karaciğer nakli gerçekleştirdi. Bu nakil merkezimizin açılması için yoğun bir çaba gösterdik. Ekip arkadaşlarımızla beraber açıldıktan sonra da ruhsatlandırdıktan sonra da organ verebilecek yakınları bekledik. Geçen hafta bu da gerçekleşti. Bütün ekibimiz ilk defa bu bölgede karaciğer nakli gerçekleştirdi. Çok önemli bir gelişme, hastanemiz için de öyle. Hastanemiz birçok açıdan ilkleri gerçekleştiriyor. Bundan sonra da gerçekleştirmeye devam edecektir” dedi. 
Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap yaptığı açıklamada, ‘‘Organ ve doku bağışı bilincinin geliştirilmesi, halkın bilinçlendirilmesi ve organ bağışı konusundaki önyargılarının yıkılması, hem organ ve doku temini seviyesinde hem de organ ve doku nakli hizmetinin sürdürülebilmesinde son derece önemli rol oynamaktadır. Merkezimiz organ nakli konusunda ileri düzey bilgi ve teknoloji gerektiren bir alt yapıya sahiptir. Bugün de bu birikimin haklı gururunu sizlerle paylaşmanın sevincini yaşıyoruz. Şunu bilmek gerekir ki, bağışlanan her organ yeni bir hayata verilen candır’’ dedi. 

“Bölgemiz ve insanımız için gurur vesilesidir” 
Organ nakli yapılan hastayı ziyaret ederek ‘geçmiş olsun’ dileğini ileten Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş da gazetecilere şu açıklamalarda bulundu: 
“Batı Karadeniz Bölgesi’nde tek organ nakli yapılan hastane bizim üniversitemizin tıp fakültesinin hastanesi. Genişçe bir ekip var. Rektörlüğümüz ve başhekimimizin katkılarıyla ilk karaciğer nakli gerçekleşmiş oldu. Karaciğer nakli benim dışarıdan bilgilerime göre oldukça zor bir nakildir. Organ nakilleri içerisinde zor olanlardan birisidir. Ekibi kutluyoruz. Bu işin birkaç yönü var. Şehrimize ait bir kurumda böyle bir başarının ortaya çıkartılması bölgemiz için, şehrimiz ve insanımız için bir gurur vesilesidir. Organ bekleyen insanlarımız var. Onlara yeni bir çözüm kapısı açılmış olması da önemli. Hep Ankara, İstanbul gibi yerlerde bu işleri kovalıyorken artık böbrek ve karaciğer nakli bekleyen hastalarımızın bir gözü bir kulağı da bu saatten sonra Zonguldak’ta olacak.” 
Organ nakli yapılan hastanın önümüzdeki hafta taburcu edileceği öğrenildi. 

Yorumlar

Ereğlili Ece Amerika’da Günün Konusu

26 Ağustos 2019 Pazartesi 17:56

Ereğlili Ece Amerika’da Günün Konusu

Amerika'ya transfer olan Ece'den harika gol

Karadeniz Ereğlispor'dan Amerika‘ya transfer olan Ece Türkoğlu, ilk maçında muhteşem bir gole imza attı.

 

Karadeniz Ereğli'nin yetiştirdiği Ece Türkoğlu, geçtiğimiz günlerde ABD Kolej Ligi ekibi Old Dominion Üniversitesi'nin kadın futbol takımına transfer olmuştu.

İlk maçına çıkan 20 yaşındaki futbolcu, attığı muazzam golle izleyenleri büyüledi.

Yorumlar