YERLİ VE MİLLİ SİNYALİZASYON GÖREVE HAZIR

9 Eylül 2019 Pazartesi 20:11

YERLİ VE MİLLİ SİNYALİZASYON GÖREVE HAZIR

İstanbul raylı sistemlerinin işletmesi ve bakımından sorumlu Metro İstanbul AŞ, TÜBİTAK BİLGEM ve ASELSAN güç birliğiyle geçen yıl başlatılan Sürücüsüz Metro Sinyalizasyon Sistemi Geliştirme Projesinde 100'den fazla Ar-Ge mühendisi görev alıyor. Proje'nin 2020'nin sonunda tamamlanması planlanıyor.

 

Proje kapsamında dünyada sadece 5-6 firmanın sahip olduğu Haberleşme Tabanlı Metro Sinyalizasyon Teknolojisi tamamen milli imkanlarla geliştirilecek.

Bu kapsamda, Gayrettepe-İstanbul Havalimanı-Halkalı Metrosu, Gebze-Darıca Metrosu, Buca Metrosu, ANKARAY, Ankara Havalimanı Metrosu, Konya Metrosu için tasarım ekipleri karar vericilerle görüşmelere devam ediyor.

Ayrıca, İSBAK, Türkiyenin ilk sürücüsüz yerli ve milli raylı sinyalizasyon projesi olan M1A Yenikapı-Atatürk Havalimanı, M1B Yenikapı-Kirazlı ve Halkalı uzatmasında sürücüsüz tam otomatik tren kontrol sinyalizasyon sisteminde kullanılmak üzere PAKS (Peron Ayırıcı Kapı Sistemi)'ni geliştirdi.

İnşallah bu projeler aceleye getirilerek yabancılara verilmez.

Diğer yandan TCDD, TUBİTAK-BİLGEM ve İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) işbirliğinde, Türk mühendisler "Ulusal Demiryolu Sinyalizasyonu Projesi"ni geliştirdi. İlk Yerli ve Millî Sinyalizasyon Sistemi Afyonkarahisar-Denizli-Isparta ve Burdur Hattı'nda kuruyor. Sistem 376 km.'lik bir alanı kapsıyor.

İzmir'in Selçuk ilçesinde demir yolu hattında yapımı tamamlanan yerli sinyalizasyon sisteminin ilk denemesi gerçekleştirildi. Yapı Merkezi İdis tarafından tamamlanan sinyalizasyon sisteminin deneme işletmesi için TCDD 3. Bölge Çamlık İstasyonu'nda tören düzenledi.

Yerli ve Milli Sinyalizasyon Sistemlerinin bir kısmı tamamlandı, bir kısmı 2020 yılında tamamlanacak.

Sanayicilerimiz milli sanayinin her alanında çalışıyorlar ve üretime hazırlar. Yeter ki zamanında planlansın, fırsat verilsin. ve aceleye getirilmesin.

 

Yorumlar

SES KAYDI ALMAK SUÇ MU?

9 Eylül 2019 Pazartesi 01:26

SES KAYDI ALMAK SUÇ MU?

TELEFON GÖRÜŞMESİNİ KAYIT ETMENİN HUKUKİ SONUCU NEDİR?

 

Günümüzde gelişen cep telefonu teknolojisi ile birlikte çeşitli mobil uygulamalar ortaya çıktı ve Özellikle de yapılan telefon görüşmelerin kaydedilmesine yönelik uygulamaların kullanımı giderek artmaya başladı.

Peki telefon görüşmesi yaptığınız kişi sizle olan görüşmesini cep telefonuna bu uygulamaları kullanarak izinsiz kaydedebilir mi?

Kaydettiği bu ses kayıtlarını sizin aleyhinize kullanabilir mi?

Sizinle yaptığı telefon görüşmesini başkalarına dinletebilir mi?

Telefonda ses kaydı yasal mı?

Tüm bunlar kanuna göre suç mu?

Hukuki sonuçları nelerdir?

Bugünkü konumuz Ereğli’de bazı gazetecilerin bu uygulamayı şantaj aracı olarak kullandığı yönünde aldığımız ihbarlardan ibarettir .

Ereğli’de her yerde konuşulan bu kişiler (

Kendini gazeteci sanan ama işleri güçleri Alaplıdan ve Ereğli’den kendilerine cepleri kalın hedefler belirleyip şantaj yapacak bilgiler  edinip ardından önce ufak yazılarla rahatsız edip sonradan da gelir gidere göre yapacakları haberlerle tuzağa çeken kişiler olduğu iddialar arasındadır ..

Bu kişilerin çete gibi organize oluşturdukları  Ve genellikle halkın olduğu ortamlarda çay içme sohbet etme bahanesi ile ses kaydı yaparak suç işledikleri söylenmektedir.

Hatta bu kişiler bilgi alma bahanesi ile kurbanlarını arayarak konuşturup tahrik ediyor tahrik sonucunda kendilerine küfür ettirip plan yapmaya başlıyorlar .

Bazılarıda “ses kaydı yaptım mahkemeye vereceğim seni “diyor ama suç olduğu için mahkemeye yalandan başla bir delil sunamıyorlar ...

 

Peki şimdi asıl hukuki konuya gelelim ..

Telefon Görüşmelerinin Kayıt Edilmesi ve Kullanılması Suç Mudur?

Bu soruya cevabımız EVET olacaktır.

Kişiler arasında yapılan görüşmenin diğer tarafın rızası olmaksızın kaydedilmesi suç teşkil etmektedir. İnsanlar her ne kadar iyi niyetle, günlük yaşamı kolaylaştırmak veya küçük çaplı dedikodu yapmak, halk arası tabirle gırgır geçmek için bu tür uygulamaları yüklese de bazen işler rayından çıkmakta ve yapılan bu eylem suça dönüşebilmektedir.

Türk Ceza Kanunu 132. Maddesinde;

 “Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır.”

“Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.”

Denilmektedir.

Yine aynı madde devamında;

“Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur.”

Denilmektedir.

İlginizi Çekebilir  7 Soruda Kira Sözleşmeleri ile Ev Sahibi ve Kiracı Hakları? Soru-Cevap Şeklinde Bilinmeyenler!
 

İzinsiz Ses Kaydı Delil Olarak Kullanılabilir mi?

Ceza Muhakemesi Kanununa göre hukuka aykırı olarak elde edilen deliller kullanılamaz.

CMK 217. Maddesinde; “Yüklenen suç, hukuka uygun bir şekilde elde edilmiş her türlü delille ispat edilebilir.” Denilmektedir.

Ancak bu durumun Telefon görüşme ve ses kayıtları için Yargıtay içtihatlarına da yansıyan istisnaları oluşmuştur.

Yargıtay Ceza Genel Kurulunun 21.05.2013 tarihli ve 2012/1270 esas, 2013/248 sayılı kararında da vurgulandığı üzere; kişinin kendisine karşı işlenmekte olan bir suçla ilgili olarak bir daha kanıt elde etme olanağının bulunmadığı ve yetkili makamlara başvurma imkanının olmadığı ani gelişen durumlar dışında, karşı tarafın konuşmalarını gizlice kaydetmesi hukuka uygun kabul edilemez.

Peki yukarıda bahsedilen kişinin kendisine karşı işlenmekte olan bir suçla ilgili olarak bir daha kanıt elde etme olanağının bulunmadığı ani gelişen durumlar nelerdir?

Duruma örnek vermek gerekirse kişi kendine yönelik bir tehdit, şantaj, hakaret veya tacize maruz kalıyor ve bu durumu yetkili makamlara delil olarak sunmak üzere kayıt altına alıyor ise, olayı eğer anlık kayıt altına almaz ise başkaca delil olarak yetkili makamlara sunma imkanı bulunmaz ise yapılan bu kayıtlar delil olarak kullanılabilir.

Örneğin bir kişi karşısındakine sözlü olarak hakaret ediyor, ve onu sözlü olarak taciz ediyor ise o anda diğer kişi telefonu ile ses veya görüntü kaydı alabilir ve o kayıdı delil olarak kullanabilir.

Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır.

Konuya Yargıtay kararına yansımış bir örnek ile devam edeceğiz;

Tacize uğradığını iddia eden bir kişi kendisine yapılan cevapsız aramadan sonra karşı tarafı arayarak, planlı bir şekilde karşı tarafı konuşturmaya yönelik görüşme yapar, sorduğu sorularla karşı tarafı yönlendirir, yani sonuç olarak görüşmeyi planlı bir şekilde hazırlıklı olarak kayıt altına alırsa hukuka uygun kabul edilmiş sayılmaz.

Yargıtay 12. Ceza Dairesinin Kararının İlgili Bölümü Aşağıda Paylaşılmıştır.    ( 2017/10713 E.  ,  2018/2242 K.)

Ancak bu durumun Telefon görüşme ve ses kayıtları için Yargıtay içtihatlarına da yansıyan istisnaları oluşmuştur.

 

 

 

Yorumlar

75000 TL KAZANMAK İSTERMİSİNİZ ?

8 Eylül 2019 Pazar 23:31

75000 TL KAZANMAK İSTERMİSİNİZ ?

CEP TELEFONUNUZU ALIŞVERİŞ YAPTIĞINIZ MAĞAZA BİRİNE Mİ VERDİ ? Öyle İse Yaşadınız ....

“Bir yatırım şirketi tarafından ilgili kişinin cep telefonu numarasının herhangi bir veri işleme şartına dayanmadan işlenmesi ve reklam/bilgilendirme amaçlı aranması hakkında Kuruma yaptığı başvuru” ile ilgili Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 08/07/2019 Tarihli ve 2019/204 Sayılı Karar Özeti

Karar Tarihi : 08/07/2019
Karar No : 2019/204
Konu Özeti :Bir yatırım şirketi tarafından ilgili kişinin cep telefonu numarasının herhangi bir veri işleme şartına dayanmadan işlenmesi ve reklam/bilgilendirme amaçlı aranması hakkında Kurula yaptığı başvuru

İlgili kişinin şahsına ait cep telefonunun açık rızası olmaksızın bir yatırım ve menkul değerler şirketi tarafından bilgilendirme/reklam amaçlı aranması üzerine veri sorumlusuna yaptığı başvuruya yeterli yanıt alamaması nedeniyle Kişisel Verileri Koruma Kuruluna ilettiği şikayet başvurusunun incelenmesi neticesinde,

Şikayete konu olayda veri sorumlusundan alınan bilgiler ışığında; Şikayetçinin müşterisi olduğu personelin daha önce başka bir yatırım şirketinde çalıştığı, bu şirketin faaliyetlerine son verilip kapatılmasının ardından 2017 yılında bahse konu personelin yine aynı alanda faaliyet gösteren veri sorumlusu şirkette çalışmaya başladığı, dolayısıyla şikayetçinin telefon numarası bilgisine bu şekilde vakıf olunduğu ve sonrasında veri sorumlusunun bir personeli tarafından ilgili kişinin reklam ve bilgilendirme amacıyla arandığı anlaşılmış olup,

6698 sayılı Kanunun “Kişisel Verilerin İşlenme Şartları” başlıklı 5 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasında kişisel verilerin ilgili kişinin açık rızası olmaksızın işlenemeyeceği, (2) numaralı fıkrasında ise Kanunlarda açıkça öngörülmesi, fiili imkânsızlık nedeniyle rızasını açıklayamayacak durumda bulunan veya rızasına hukuki geçerlilik tanınmayan kişinin kendisinin ya da bir başkasının hayatı veya beden bütünlüğünün korunması için zorunlu olması, bir sözleşmenin kurulması veya ifasıyla doğrudan doğruya ilgili olması kaydıyla, sözleşmenin taraflarına ait kişisel verilerin işlenmesinin gerekli olması, veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğünü yerine getirebilmesi için zorunlu olması, ilgili kişinin kendisi tarafından alenileştirilmiş olması, bir hakkın tesisi, kullanılması veya korunması için veri işlemenin zorunlu olması ve ilgili kişinin temel hak ve özgürlüklerine zarar vermemek kaydıyla, veri sorumlusunun meşru menfaatleri için veri işlenmesinin zorunlu olması şartlarından birinin varlığı hâlinde, ilgili kişinin açık rızası aranmaksızın kişisel verilerin işlenmesinin mümkün olduğu hükümlerine yer verildiği dikkate alınarak,

Şikayete konu başvuru, veri işleme şartları açısından değerlendirildiğinde Şirketin Şikayetçinin telefon numarasını işlemesinin 6698 sayılı Kanunun 5 inci maddesinde sayılan şartlardan herhangi birine dayanmaması nedeniyle Şirketin hukuka aykırı bir veri işleme faaliyetinde bulunduğu sonucuna ulaşıldığından, Kanunun 12 nci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (a) bendine aykırı hareket etmesi nedeniyle Kanunun 18 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (b) bendi gereğince Şirket hakkında 75.000 TL idari para cezası uygulanmasına,
Şirketin beyanlarında yer alan; Şikayetçinin Şirketin bir pazarlama personelinin başka bir şirkette çalışırken müşterisi olması nedeniyle, bu personelin yeni işyeri olan Şirkete bu verileri aktardığına ilişkin iddialarına ilişkin olarak; Şikayetçinin Türk Ceza Kanununun 136 ncı maddesi hakkında bilgilendirilmesine,
Şikayetçinin Şirketi muhatap başvurusunda yer alan kişisel verilerinin kimlerden ne şekilde elde edildiğine dair bilgi talebine Şirketçe cevap verilmemiş olması nedeniyle Şirketin Kanuna uyum konusunda gerekli hassasiyeti ve özeni göstermesi yönünde uyarılmasına ve söz konusu hususlarda Şirketin Kurumu muhatap yazısında belirtildiği şekliyle Şikayetçiye bilgi vermesi yönünde talimatlandırılmasına
karar verilmiştir.

Yorumlar

FINDIK’TA BARONLAR MI VAR DEVREDE OLAN?

8 Eylül 2019 Pazar 01:02

FINDIK’TA   BARONLAR MI VAR DEVREDE OLAN?

KİMSE KONUŞAMADI SADECE O KONUŞTU


Ortahisar Ziraat Odası Başkanı Mustafa Bekar fındık fiyatları ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.

Fındıkta "Baronlar devrede" diyen Bekar algı operasyonlarına dikkatli olunması yönünde uyarı yaptı.

İŞTE BEKAR'IN O SÖZLERİ
Fındık üreticisinin alınterini vampirler gibi sömüren Fındık baronları yine iş başında.

Olmayan serbest piyasada at koşturan bu sömürücüler,yine alınterini sömürmeye üreticinin cebine girmesi gereken hakkını gasbetmeye devam ediyorlar.

Piyasada yarattıkları yalanları yanlışları ile beraber bir algı oluşturdular.

Ürünün kalitesinden tutunda Ne varsa fındık üreticisinin lehinde olmasına rağmen neden fındık fiyatları piyasada düşüyor.

Bunu anlayamayacak kadar saf değiliz.
Bana bir tüccar arkadaşım yana yana anlattı.
Diyorki;
Başkanım bu baron dediğiniz üç beş kişi,
Elindeki Fındığı iyi bir fiyattan sattı,bizim fındıklarıda almadı.Dolayısı ile piyasayı bunlar bağladılar.TMO yuda kötüleyerek bir algı oluşturdular,böylece kendileri bu piyasada istedikleri gibi at koşturuyorlar.
İşte küçük fındık ticareti yapanların halî.


Şimdi yapılacak en faydalı iş bu baronları yalnız bırakmak.
 
Fındığınızı iyi kurutun seçin ve gidin TMO ya verin.

Verinki bu Baronlar sizin elinize düşsün...
Eğer fındığı emanete ve bu baronlara verirseniz
Akibet belli bu gün olduğu gibidir.

Aksi halde fındık fiyatlarını bu sömürücüler aşağıya çekmeye devam ederler.
Çünkü sizi kendilerine mahküm bıraktıktan sonra,yapacağınız bir şey kalmaz.

Yolun kısası sözün özü
Bu baronların ekmeğine yağ sürmeyin,Onların algı operasyonuna kanmayın..

Siz onları kendinize mahküm edin.
 
Çünkü bu fındığa onların çok ama çok ihtiyaçları vardır.
Trabzon kamuoyuna,Selâm ve saygılarımla
dedi.
Mustafa Bekar' 
 
Konuşamayan kişilerin ağırlığını sırtına vazife olarak kabul edip alan
Mustafa Bekar'a teşekkür ediyoruz.
 

 

 

 

 

 

 

 Yorumlar

ERDEMİR’İN ORTAĞI OYAK RENAULT DEVLETTEN TEŞVİK ALDI

7 Eylül 2019 Cumartesi 15:25

ERDEMİR’İN ORTAĞI OYAK RENAULT DEVLETTEN TEŞVİK ALDI

SÜPER DEVLET TEŞVİKLİ PROJELER VE SORUMLU FİRMALARI BİLEN VAR MI ? Bilemezsiniz çünkü her yerde yayınlanmayan haberler sadece Akgün Medya’da..

 

2017'de hazırlıkları tamamlanan yatırımlardan 23 projeye, Proje Bazlı Devlet Teşvik Sistemi kapsamında 135 milyar lira tutarında destek sağlanıyor.

Bu projeleri yürütecek firmalar; Alvi Medica, Assan, Atayurt, BMC, Eti bakır, CFS, Dow Aksa, Ekore, Ersan, SASA, İpek, Most Makine, Siirt Bakır, Metcap Enerji, TUSAŞ, Oyak Renault, Yıldız Metalurji, Vestel, SÜTAŞ ve Tosyalı.

Bu projeler gerçekleştiğinde yaklaşık 35 bin kişiye doğrudan, 134 binden fazla kişiye de dolaylı istihdam sağlanacak.

Devlet yatırım teşviklerinden en büyüğü, elektrikli araç enerji depolama sistemlerine yönelik 28 milyar 396 milyon liralık projeyle Vestel'e verildi. Bunu sırasıyla SASA'ya verilen PTA-MEG üretim tesisi, Entegre Madencilik yatırımı ile Tosyalı, Poli Etilen-Poli Propilen üretim yatırımı ile Metcap Enerji takip ediyor. SASA'nın 2 projesi, BMC'nin 4 ayrı projesi bulunuyor.

Bugüne kadar bu yatırımlardan sadece Cengiz Holding tarafından yaklaşık 1.1 milyar dolar yatırım ile Mardin/Mazıdağında kurulan ETİ BAKIR METAL GERİ KAZANIM ve ENTEGRE GÜBRE TESİSLERİ faaliyete geçti. Diğer yatırımlar devam ediyor.

 

Etiketler:

Alvi Medica , Assan , Atayurt , BMC , Eti bakır , CFS , Dow Aksa , Ekore , Ersan , SASA , İpek , Most Makine , Siirt Bakır , Metcap Enerji , TUSAŞ , Oyak Renault , Yıldız Metalurji , Vestel , SÜTAŞ ve Tosyalı.

Yorumlar