Yavuzyılmaz : Çözüm değil yıkım önerisi!

6 Ekim 2019 Pazar 19:38

Yavuzyılmaz : Çözüm değil yıkım önerisi!

Zonguldak’ta yapımı sürüncemeli bir süreç alan 400 Yataklı Atatürk Devlet Hastanesi’nin inşaatı devam ederken, inşaatın projesinde hasta ve hasta yakınları için bir otopark alanının olmadığı ortaya çıktı. Konuya ilişkin Ak Parti kanadından gelen, 'hastane inşaatı yanındaki Kız Meslek Lisesi’nin yıkılarak otopark yapılması önerisi', kamuoyunda ve siyaset kanadında tartışmaları alevlendirdi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Ak Parti kanadından gelen 'Kız Meslek Lisesinin otopark yapılması amacıyla yıkılabileceğine yönelik yaklaşımlara' istinaden “Çözüm değil yıkım önerisi” diyerek eleştirilerde bulundu. 

Yavuzyılmaz açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Hatalarını Zonguldak halkına ödetmesinler"

"Şehrimize, daha büyük yatak kapasitesi ve daha fazla yoğun bakım ünitesi gibi geniş imkânlarıyla hizmet vermesi umuduyla yapımının bitmesi beklenen, Atatürk Devlet Hastanesi ilave binası inşaatı devam ederken, hastanenin projesinde hasta ve hasta yakınları için bir otopark alanının olmadığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Oysa yapımı öncesinde, hastanenin ihalesinin iktidar partisinin sıkı takipleri ile sonuçlandığı, sağlık bakanlığının sağlık alanındaki yeni teknolojik gelişmeleri dikkate alınarak tadilat projenin yeniden kurgulandığı müjdeleri yetkililerince verilmekte idi. Mevcut yönetmelikler bırakın hastaneyi, yeni yapılan konutlarda bile belirli ölçülerde otoparkın yapılmasını zorunlu hale getiriyor. Yeni yapılan binada otopark ihtiyacı parselin kendi bünyesinden karşılananıp, prosedürler aşılabilecekken, Ak Partili Siyasetçilerin bu ihmale yaklaşımı 'kaş yaparken göz çıkartan' bir tarzda oldu ne yazık ki. Zonguldak'ın tarihi ve hafızası olan bir mimari yapıyı, daha önemlisi 'bir okulu yıkmak' düşüncesi elbette kabul edilemez. Bu tuhaf hatalarını Zonguldak halkına ödetmesinler!

"Kız Meslek Lisesi Zonguldak'ın hafızasıdır, rantçı anlayışa teslim etmeyeceğiz!"

Diğer yandan gelelim, Kız Meslek Lisesi olarak bilinen, Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin, sadece bu kıymetli okulda okuyanlar, mezun olanlar için değil, her bir Zonguldaklı için ne kadar büyük bir önem ve anlam taşıdığına. 1940 yılında, dönemin valisinin girişimleri ile 'Akşam Kız Sanat Okulu' adıyla o zamanki Hükümet meydanında başlayan öğretim hayatına, farklı binalarda devam etmiş, 1964 yılında, Cumhuriyet döneminin ilk kadın mimarından, Yaprak hanım tarafından, adeta insanı kucaklayan 'yay' şeklinde tasarlanmış olan şimdiki binasına taşınmıştır. Kız Meslek Lisesi, Cumhuriyet kadınının, gücünün, emeğinin, çalışkanlığının ve toplum hayatında söz sahibi olmasının sembolü olmuştur. Zonguldak'ın adı anıldığında, aklımıza gelen ilk resimlerden, kentin kimliğini bize yansıtan en önemli tarihi yapılardan birisidir. Bizlerin görevi, yıllardır bu ülkeye hizmet etmiş on binlerce kız öğrencimizi yetiştirmiş olan çağdaş eğitim kurumlarımızı ve  kültürel miras olarak tanımladığımız, halen her köşesinde yetiştirdiği öğrencilerin izlerini taşıyan tarihi nitelikteki binalarımızı korumak, geliştirmek ve bizden sonraki nesiller için varlıklarının devamlılığını sağlamaktır.

Kız Meslek Lisesi, kentin bir mimarlık ürünü olup kent kültürünün bir parçasıdır. Bu yapı da tıpkı diğer sembol değerindeki yapılarımız gibi varlığı ile geçmişimizi ve geleceğimizi aydınlatmaya devam etmelidir. İçinde bulunduğumuz çağda,  Zonguldaklının gönlünde taht kurmuş, toplumu aydınlatmaya devam etmekte olan, üstelik inşa açıdan sapasağlam ve mimari açıdan tarihi estetikle donanmış bir okulu yıkıp yerine otopark yapmak düşüncesi kadar talancı ve rantçı bir anlayış olamaz!

"Daha dün Öğrenciler okulları olmadığı için yürüdüler"

Diğer yandan, okul yokluğu nedeniyle ikili öğretim yapılmak zorunda bırakılan, yaşadıkları mağduriyetler için kentte yürüyüş düzenleyen, Gökçebey Ortaokulu öğrenci ve velilerinin henüz sorunları çözülmeden, Zonguldak'ta başka bir okulumuzun yıkılması, öğrencilerinin farklı okullara taşınması konularını gündeme getirmek dahi kamuoyunu rahatsız eder.  Birleştirilen okullardaki  öğrenci, veli ve öğretmenlerinin yaşadıkları sorunlar ortadadır. ikili eğitim sisteminin, öğrencilerin yetersiz beslenmelerinden, ders  saatlerindeki artışa, teneffüslerin kısalmasından, okula karanlık saatlerde girilip, çıkılmasına dek birçok sakıncası, bakanlığın kendi araştırma ve raporlarıyla kanıtlanmışken, öğrencilerin İkili öğretime yönlendirilmesi doğru değildir.

"Hastanesi var otoparkı yok"

Kentimizde izahı zor imkansızlıklara, ulusal basın  'Havaalanı var uçağı yok, demiryolu var treni yok,  denizi var vapuru yok' diyerek dikkat çekmiş;  haber yerel ve ulusal kamuoyunun gündeminde yer almıştı. Çok şükür yoğun mücadeleler ile uçak sorununu çözdük, ancak şimdi bu tekerlemeye 'hastanesi var otoparkı yok' eklenmemeli. Geçmişten gelen sorunlarımızı çözmek için, enerjimizi sarf etme çabasında olmak varken, çözüm noktasındaki adımları eksik atmanın izahı yoktur. Bu sorun ve yaklaşımlar, tek kelimeyle traji-komiktir. Bizi dünyaya daha fazla utandırmaya da kimsenin hakkı yoktur.

'Ben yaptım oldu' anlayışı dönemi bitti!

Atatürk Devlet Hastanesi'nin yaşadığı otopark sorununa da çözüm olabilecek, ek inşaat, 51.758 m2 lik bu alanı kaplamaktadır. Yeni binanın mevcut hastane alanına eklenmesi ile tesisin standart değeri yükselerek, otopark sorununun da kalıcı olarak çözülebilmesinin imkanı vardı. Ancak yapılan inşaat, otopark sorununu daha da büyütüp, yetersiz otopark arzı nedeniyle hastanenin nitelik ve niceliksel özelliklerine olumsuz etkilerde bulunacaktır. Gelinen noktada rasyonel ve kalıcı çözüm üretmek zaruridir. Bir şeyi yaparken diğerini yıkmak, kolaycı ve sonuçlarını düşünmeden atılan adımların sadece yapılan bir hatanın bir başka tekrarı niteliğinde olacaktır. 'Ben yaptım oldu' anlayışının dönemi artık bitmiştir!"

Yorumlar

KDZ. EREĞLİ İTFAİYESİ’NDEN KEDİ KURTARMA OPERASYONU

4 Ekim 2019 Cuma 11:39

KDZ. EREĞLİ İTFAİYESİ’NDEN KEDİ KURTARMA OPERASYONU

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ’NDE HAYATA TUTUNDU

 

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüekipleri bir iş hanının çatısından su giderine düşerek sıkışan kediyi gece yarısı operasyonuyla kurtardı. 

Kdz. Ereğli’de bir iş hanının su giderinde sıkışıp kalan kedi, itfaiyenin müdahalesiyle hayata tutundu.

Kdz. Ereğli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri Diş Hekimi Osman Yavuz’un Hacı Muharrem pasajının çatısında kedi sıkıştığı ihbarı üzerine gece yarısı harekete geçti. İş hanının çatısından su giderine düşerek sıkışan ve ölmek üzere olduğu anlaşılan kedi, ekiplerin uzun uğraşları sonucunda sıkıştığı yerden duvar kırılarak kurtarıldı.

İtfaiye Müdürü Muhammet Ali Ateş, hayvanları koruma gününde ekiplerin bir can daha kurtardıklarını belirterek “Duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. İtfaiye olarak bir canı daha hayatta tutmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kediyi tedavisi için Veteriner İşleri Müdürlüğü’müze teslim ettik. Tüm hayvan severlerimizin hayvanları koruma günü kutlu olsun” dedi.

Yorumlar

Deprem Çantasında Neler Olmalı!

28 Eylül 2019 Cumartesi 17:28

Deprem Çantasında Neler Olmalı!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) deprem başta olmak üzere afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyulabilecek malzemelerin yer aldığı “Afet ve Acil Durum Çantası”nda yer alması gerekenleri paylaştı.

 

 

Afetlerden hemen sonra ihtiyaç duyulabilecek malzemeler arasında düdük, el feneri, makas gibi yaşam malzemeleri öne çıkıyor. Çantada, her bir aile ferdi düşünülerek yeterli miktarda içme suyu bulundurulması istenirken, sabun, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, uyku tulumu, battaniye gibi malzemeler de yer alıyor. 

Afet ve Acil Durum Çantası'nın içerisinde olması gerekenler şöyle:

  • Yüksek kalorili, vitamin ve karbonhidrat içeren, su kaybını önleyen ve dayanıklı (çabuk bozulmayan) gıdalar (konserve, kuru meyveler, tahin, pekmez, meyve suyu vb)
  • Önemli belge fotokopiler, kimlik kartları (nüfus cüzdanı, ehliyet vb) tapu, sigorta, ruhsat belgeleri, zorunlu deprem poliçesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı diğer (evcil hayvan sağlık karnesi, vb.)
  • İç çamaşırı, çorap, yağmurluk, iklime uygun giysiler
  • Su. Her bir aile üyesi düşünülerek yeterli içme suyu
  • Sabun ve dezenfektanlar, diş fırçası ve macun, ıslak mendil, tuvalet kağıdı, hijyenik ped 
  • İlk yardım çantası
  • Uyku tulumu veya battaniye
  • Çakı, düdük, küçük makas
  • Kağıt, kalem, pilli radyo
  • El feneri ve yedek piller (dayanıklı/uzun ömürlü pil seçilmeli) 
Yorumlar

Çufalı, TÜRKSAT VE TÜBİTAK yetkilileriyle bir araya geldi

24 Eylül 2019 Salı 00:44

Çufalı, TÜRKSAT VE TÜBİTAK yetkilileriyle bir araya geldi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, TEKNOFEST İstanbul 2019 kapsamında TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK yetkilileri ile biraraya geldi.

 Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen, Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'ne katılan Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, festival alanında Türkiye'nin öncü bilim ve teknoloji kurumlarından TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK yetkilileri ile bir araya geldi.

Türkiye'nin milli teknoloji hamlesinin sembolü TEKNOFEST İstanbul 2019 ödül töreninde, 4. Türksat Model Uydu Yarışmasında Türkiye Birinciliği elde eden Grizu-263 Uzay Takımını yalnız bırakmayan Rektör Çufalı, festival alanında, TEKNOFEST’e önemli destekler sağlayan TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu)’ın çadırlarını da ziyaret etti. 

İlk ziyaretini Grizu 263-Uzay Takımının Türkiye birinciliğini elde ettiği, 4.Türksat Model Uydu Yarışması’nın da ana sponsoru olan TÜRKSAT A.Ş.’ye yapan Rektör Çufalı, burada TÜRKSAT A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yüksek, Genel Müdürü Cenk Şen ve Genel Müdür Yardımcısı Halil Yeşilçimen ile görüştü. Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, hem festivale hem de üniversiteye ve öğrencilere verdiği desteklerden dolayı TÜRKSAT yetkililerine teşekkür etti. 
Bu ziyaretin ardından TÜBİTAK BİDEP (Bilim İnsanı Destekleme Programları) çadırını da gezen Rektör Çufalı, BİDEP Başkanlığı yetkilileri ile birlikte, Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı ve TÜBİTAK destekli “Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları” standlarını inceledi. Rektör Çufalı, proje sahibi öğrencilerle sohbet ederek, projeleri hakkında bilgi aldı. Ziyaretlere ilişkin açıklamalarda bulunan Rektör Çufalı, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak dünyanın en büyük havacılık etkinliklerinden biri, Türkiye’nin ise en büyük teknoloji yarışması olan TEKNOFEST İSTANBUL 2019’da 4. Türksat Model Uydu Yarışmasında, Türkiye 1’inciliği ödülünü almanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. 
Çufalı, üniversitenin bilim, teknik ve sanatın her alanında elde ettiği başarılarının ilimi Zonguldak ve üniversite adına memnuniyet verici olduğunu söyledi. TEKNOFEST kapsamında düzenlenen her yarışmanın Türkiye’nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini kolaylaştıracağının altını çizen Rektör Çufalı, bu önemli ve büyük teknoloji festivaline katkılarından dolayı TÜRKSAT A.Ş. ve TÜBİTAK’a teşekkürlerini iletti. Üniversite olarak TÜBİTAK destekli projelere daha çok ağırlık verileceğini, bu bağlamda gerek ulusal gerek uluslararası her türlü projeyi desteklediklerini söyleyen Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Türkiye’nin en büyük teknoloji şöleni TEKNOFEST İSTANBUL 2019’da, başta Grizu-263 Uzay Takımı olmak üzere yarışıp dereceye giren öğrencileri tebrik ederek başarılarının devamını diledi. 

Yorumlar

BEÜ - ERDEMİR “Ortak WEB Portalı” erişime açıldı

22 Eylül 2019 Pazar 23:39

BEÜ - ERDEMİR “Ortak WEB Portalı” erişime açıldı

 

 

 

BEÜ - ERDEMİR “Ortak WEB Portalı” erişime açıldı
 
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) ile ERDEMİR OYAK Maden Metalurji Grubu ‘Ortak WEB Portalı‘ erişime açıldı. 

 Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği faaliyetleri kapsamında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Ereğli Demir Çelik Fabrikaları A.Ş. (ERDEMİR) Maden Metalürji Grubu arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ve sürekliliğinin etkinleştirilmesine katkı sağlaması amacıyla oluşturulan ortak web portalı erişime açıldı. 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ile Erdemir OYAK Maden Metalürji Grubu arasında, BEÜ Rektörlük toplantı salonunda AR-GE işbirliği toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda iki kurum arasındaki işbirliğine katkı sağlaması için web portalı oluşturulması kararı alındı. 


Zonguldak ve Batı Karadeniz Bölgesi için önemli ve büyük iki kurumu, ortak bilgi paylaşımı konusunda bir araya getiren portal sayesinde, paydaşların tek bir nokta üzerinden, Ar-Ge fonlarına, araştırmacılara, yatırımcılara, bilgi kaynaklarına kolay ve hızlı erişimi sağlanmış olacak, aynı şekilde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi akademisyenlerinin çalışma alanlarına ulaşılabilecek, laboratuvarlar ve kütüphaneler hakkında bilgi alınabilecek. 

Etiketler:

Erdemir , Kdz EREĞLİ Halkı , Halil Posbıyık , Oyak , Oylim , Ereğli Demir çelik , Cem Aysel , Omsan , Süleyman Savaş erdem , Recep Tayyip Erdoğan’ , Çevre ve şehircilik bakanlığı

Yorumlar