Oypada Son dakika !!

28 Şubat 2019 Perşembe 09:35

Oypada Son dakika !!

5 kişiye çıkış mı veriliyor ?

Ereğli demirçelik fabrikasında bu sabah gelişen olaylar can sıkacağa benziyor ..

İddialara göre ;

Evler bakımda çalışmakta olan 7 Oypa personeli az önce çıkışları  verilmek üzere idareye çağırıldı.

5 kişinin çıkış evrakları hazırlandığı 2 kişinin ise henüz hangi sebeple çağırıldığı öğrenilemedi..

 

 

Yorumlar

Posbıyıkı suçladı..

18 Şubat 2019 Pazartesi 18:47

Posbıyıkı suçladı..

İyi Partiye Hakarettir

Posbıyık'ı suçladı... "İYİ Parti'ye hakarettir"

 
Posbıyık'ı suçladı... "İYİ Parti'ye hakarettir"
 
İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen, CHP Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık’ın ittifak görüşmeleri sırasında siyasi nezaketsizlik yaptığını “İçinizden meclise yazılacak iki ismi de ben seçerim” demesinin İYİ Parti’ye hakaret olduğunu söyledi.

İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen, partisinin Ereğli İlçe Başkanı Evrim Balbaloğlu ile birlikte Ereğli ilçe teşkilatında düzenlediği basın toplantısında İYİ Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı olarak Ali Kaya ismini resmen açıkladı.
Basın toplantısında CHP ile yürütülen ittifak görüşmelerinin CHP Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Halil Posbıyık’ın siyasi nezaketsizliği nedeniyle tıkandığını dile getiren Erkmen şunları söyledi; “Samimi olarak burada Kdz. Ereğli’de ittifak yapılmasını istiyorduk. Bu çerçevede görüşmelerimizi yürüttük. Zonguldak, ilçe ve beldelerinde güzel ittifaklar yaptık. Kdz. Ereğli Belediye Meclis üyeliği için bize söylenen 3 tane yerine 2 tane isim verilmesi. Halil Posbıyık arkadaşımız, yıllardır tanıdığımız isim. “İlk 15 içinde 2 tane isim verebilirim. Bunları da ben belirlerim” dedi. Biz sıralamayı sorduğumuzda “Ben size sırayı söyliycem” dedi. Sıraya da takılmadık, ilk 15 içerisinde her hangi bir yerde olmasına da takılmadık. Asıl bizi kıran olay “bu iki kişiyi de içinizden ben seçeceğim” demesidir. Bu siyasi bir nezaketsizliktir. Biz kendisine bu süreçte hiçbir isim önermedik, isimler konuşulmadı bile. “Partiyi yok sayıp içinizden ben alacağım demek” İYİ Parti’ye yapılmış hakarettir. Bunu ne il başkanı olarak benim nede partili arkadaşlarımızın kabul etmesi mümkün değildir. Hiç kimsenin partimizi “Siz zaten 300-400 oy alırsın” gibi küçümsemeye hakkı yoktur. Millet ister bir, ister 10 bin, isterse 50 bin oy verir. Bizim milletimiz kendisine en yakın gördüğü kişiye verecektir. Oy milletimizin kendi vicdanıdır. Bizim hiç kimseye isim üzerinde bir pazarlığımız olmamıştır. Bu iş birliğinin kesinleşmemesine sebep bizim içimizden kişiyi “ben seçerim” demesi ittifakın bozulmasına sebeptir. Bu durum gerçekleşince kendi adayımızla yolumuza devam edelim istedik. Bazı arkadaşlarımız değişik isimler önerdi. Bu isimler içerisinde en çok kamuoyunda istenen, her kesimin oyunu alabilecek Ali Kaya üzerinde mutabık kaldık. Ereğli halkı kavgadan bıkmış durumda. Gel bir yeni bir anlayış içerisinde İYİ belediyeciliği gel Ereğli’de gösterelim dedik. O’da bizi kırmadı, teklifimizi kabul etti. Huzurlarınızda kendisine teşekkür ediyorum. Biz daha kurulalı bir yıl oldu. 5 kuruş hazine yardımı almadan kendi cebimizden harcayarak 5 milyon vatandaşımızın oyunu aldık. Bizim sorumluluğumuz bize oy veren halkımızı mahcup etmemek. Ereğli’de bu güne kadar Halil beyde dahil güzel iş yapan herkese teşekkür ediyoruz. Bu güne kadar yapılanın üzerine çok daha iyi şeyler yapalım. Biz Ereğli’de kavga istemiyoruz. Biz her partiye seçime girdikleri için başarılar diliyoruz. Kötü söz sahibine aittir. Bizim ağzımızdan hiç kimse için kötü bir söz duymayacaksınız. Kötü olanın her zaman karşısında oluruz. Bizim için şehrimiz önemlidir, daha güzel hizmetlerin yapılması önemlidir” dedi.
İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen’in parti rozeti takıp Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı olarak açıkladığı Ali Kaya ise amacının Ereğli’ye hizmet etmek olduğunu vurguladı.
Ereğli’nin sosyal, kültürel, sanatsal ve ekonomik anlamda çöküntü yaşadığını belirten Kaya “Son 30 yılını Ereğli’de geçiren bir kardeşinizim. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bölümler mezunuyum. 2005-2014 yılları arasında yönetim kurulunda yer aldım. Lider; insanları etkileyen ve sonucu etkileyen kişidir. Bende Ereğli’nin kaderini etkilemeye talibim. Benim için siyaset, şartlar ne olursa olsun makam ve mevki sahibi olmak değildir. Ereğli sosyal, kültürel, sanatsal anlamda geriye gitmekte. Bir çöküş yaşanmakta. Burada seçilmişlerin sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Bana göre Ereğli’nin toparlanması için önce il olmalıyız. Karabük’te 60, Bartın’da 40 bin civarında öğrenci var. Ereğli il olursa üniversitemiz olur. Ereğli’de ekonomik hareketliliği sağlamış oluruz. Biz Kdz. Ereğli’nin il olmasını savunuyoruz. Seçilirsek üretim odaklı projeler yapacağız. 18 Ocak 2018’de burada kasırga yaşandı. Bu bölgedeki esnafın sorunlarına kalıcı çözümler ve önlemler alacağız. Bozhane bölgesinde faaliyet yapan arkadaşların kendi malları gibi oturdukları, yasal sorunları olmayan bir düzlem oluşturacağız. Kemer ve Kırmacı bölgesinde vatandaşların rahat alışveriş yapabilmeleri için kapalı büyük bir pazaryeri projesi yapacağız. Her bölgede kapalı pazaryeri projeleri yapacağız. Denizcilik ve kabotaj bayramını aslına uygun bir şekilde kutlayacağız. Kentimiz mutlaka bir marina kazandıracağız. 
Kamusal alanlardan sahil yolu, Devrek Yolayrımı, Erdemir caddesinden otopark ücretlerini tamamen kaldıracağım. Yollar insanların kullanımına açık kamusal alanlardır. Otopark alanları hariç yollardan belediye para kazanmayacak. Vatandaşımızın soyulmasına izin vermeyeceğim. Şehrimizin sorunlarının en başında ulaşım geliyor. Bu trafik sorunun çözülmesi için yeni yollar üretilmesi gerekiyor. Bende bunun için çalışacağım” dedi.

Yorumlar

.

18 Şubat 2019 Pazartesi 01:05

.

Yorumlar

Et Yiyemeyen Halk Ne Yiyor ?

17 Şubat 2019 Pazar 23:37

Et Yiyemeyen Halk Ne Yiyor ?

2016 yılında kişi başına yıllık 14.70 kilo olan

kırmızı et tüketimimiz yüzde 7.21 azalarak

geçen yıl 13.64 kiloya düştü.

Makarna tüketimimiz ise artıyor. Kişi başına 7.5 kilo olan makarna tüketimi ise 8.7 kiloya yükseldi.

 

 

 

 
 

Üretilen hayvan sayısının yetersizliği nedeniyle sürekli yükselen et fiyatlarına ithalat da çözüm olamayınca, alım gücü azalan halk son 2 yıldır et yerine makarna tüketimine yöneldi. 2016 yılında kişi başına 14.70 kilo olan kırmızı et tüketimimiz son 2 yılda yüzde 7.21 oranında azalarak 2018 yılında 13.64 kiloya düştü.

Bu durum 4 kişilik çekirdek bir ailede 2 yıllık et tüketiminin yaklaşık4 kilo azalması anlamına geliyor. Buna karşılık makarna tüketimi son 2 yılda yüzde 16 oranında artış gösterdi. 2010 yılında kişi başına 6 kilo olan makarna tüketimi 2016 yılında 7.5 kiloya, 2018 yılında da 8.7 kiloya çıktı.

ÜRETİM AZALIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, et tüketiminin azalmasının en büyük nedeninin başarısız ve ithalata dayalı hayvancılık politikası olduğunu belirterek, “Yoksul ailelerinin ucuz ete ulaşması her geçen yıl daha da zorlaşıyor” dedi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin sürekli et ithalatının biteceğine yönelik beyanat verdiğine dikkat çeken Sarıbal, şunları söyledi:

 

“Ancak rakamlar öyle demiyor. Keçi eti üretimimiz 2017 yılına göre yüzde 63.75, koyun eti üretimimiz 2010 yılına göre yüzde 25.68, manda ve malak eti üretimimiz 2010 yılına göre yüzde 88.1 ve sığır eti üretimimiz 2016 yılına göre yüzde 5.22 azaldı. Mera alanları tahrip edilmiş, yem fiyatları almış başını gitmiş. Bu durumda besicinin düşük fiyatla et üretmesini beklemek mümkün değildir. Üzülerek belirtiyorum ki, paranız olsa da artık et ithalatı yapamayacaksınız.

Acil olarak ulusal bir karar almak gerekir. Bu gidişata dur demek için 2010 yılından bu yana izledikleri ithalata dayalı tarım politikasından vazgeçip girdileri azaltacak ve ülke çiftçisinin gelirini artıracak politikalar ortaya koymaları şart.”

8 yılda 8 milyarlık et ithalatı yaptık

2010 yılından günümüze kadar Brezilya, Uruguay, İrlanda, Romanya, Macaristan, Ukrayna, Sırbistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Avustralya, İtalya, İspanya, Bosna Hersek, Polonya ve Fransa gibi ülkelerden gerçekleştirdiğimiz büyükbaş, küçükbaş canlı hayvan, karkas ve kemiksiz sığır eti ithalatına ödenen para 7 milyar 919 milyon 549 bin lira oldu.

8 yılda Türkiye, 1 milyon 485 bin 298 adet büyükbaş, 406 bin 821 adet küçükbaş olmak üzere toplam 1 milyon 892 bin 119 canlı hayvan ithalatı yaptı. Ödediği para ise 6 milyar 215 milyon 213 bin TL oldu. Karkas ve kemiksiz et ithalatıyla birlikte ödenen para toplamda 7 milyar 919 milyon 549 bin liraya ulaştı.

Yorumlar

Timur pis işler var dedi..

17 Şubat 2019 Pazar 01:13

Timur pis işler var dedi..

Ereğli Siyasetine Damga Vuran Olayda Timur her şeyi Gazetecilerden öğrendi ... Ama günler evvelinden Ahlaksız Teklifler var diyen Mustafa Timur neden partisi aday çıkartınca tabelayı söküp parti binasının olduğu yere CHP afişleri astı ?

Demokratik Sol Parti (DSP) Karadeniz Ereğli İlçe Başkanı Mustafa Timur, son günlerde gündemden düşmeyen partisi ile ilgili şok açıklamalarda bulundu.

DSP Karadeniz Ereğli İlçe Örgütü lağvettiğini (ortadan kaldırmak) ifade eden Timur, İlçe Başkanlığı ve Genel Merkez Parti Meclisi Üyeliğinden istifa edeceğini açıkladı.

 Mustafa Timur, şunları söyledi:

"Partinin tabelasını söktüğüm ve aynı zamanda kendi mülküm olan parti binasını kapattığım doğrudur. Olayların bu noktaya gelmesinde belediye başkan adayı Burak Müftüoğlu'nun hiçbir etkisi yoktur. O'nu da kullanıyorlar! Bu işte DSP Genel Başkanından tutun da Zonguldak İl Başkanının, AK Partililerin ve CHP'lilerin de parmağı var! Ben partiyi Ereğli'de lağvettim, tekrar açabiliyorlarsa açsınlar! Ereğli'de böyle çirkin olaylarla gündeme gelmekten dolayı üzülüyorum, ancak olaylar ulusal basında kadar yansıdı. Olayların bu noktaya gelmesinin arkasında pis işler olduğunu düşünüyorum! Çok yakın bir zamanda partideki bütün görevlerimden resmi olarak istifa edeceğim ve bu pis olaylarla ilgili açıklama yapacağım."

 

 

Yorumlar